10 dalykų, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį renkantis čiužinį

Čiužinys geram mieguiGali prisiskaityti daug patarimų, kaip greičiau užmigti, kokia aplinka ir laikas palankiausi miegui ir ką veikti prieš miegą, kad nenubusdama išmiegotum visą naktį. Bet visi šie patarimai neveiks, jeigu miegi nepatogioje lovoje. Kai nuolat vartaisi, ieškodama tinkamos padėties, jauti, kaip taip pat kamuojasi vyras, naktis virsta ne poilsiu, o košmaru, diena tampa tikru kantrybės ir valios išbandymu.

Svarbiausia lovos dalis – čiužinys, dažniausiai jis ir kaltas dėl prasto miego. Kuo daugiau kartų naktį vartomės, tuo mažiau lieka laiko pailsėti. Tinkamas lovos čiužinys turi pats prisitaikyti prie kūno, o ne atvirkščiai. Pagaliau po tokių naktinių vargų įsitikini, kad daugiau nebegali tverti nuolatinio nuovargio, skaudamos nugaros, prastos nuotaikos ir išsiruoši pirkti naują čiužinį. Bet ši užduotis nėra lengva – reikėtų žinoti bent pagrindines savybes, kuriomis verta vadovautis, kad išsirinktum tikrai patogų čiužinį.

1. Geriausias čiužinys tas, kuris tinka būtent tau

Dėl skonio, kaip ir dėl pomėgių, ginčytis neverta – ne visi mėgstame tuos pačius dalykus. Taip ir su miego komfortu. Todėl vieniems patogesni, pavyzdžiui, minkšti čiužiniai, kitiems kietesni. Taigi, jeigu draugė, forumo ar socialinio tinklo dalyvės giria savo čiužinį, neverta vadovautis jų pasirinkimu. Geriausia pačiai išbandyti keletą variantų. Todėl prekybos salone būtinai atsigulk ant patikusio čiužinio, pasivartyk – bet kurioje pozicijoje stuburas turėtų išlikti tiesus ir nesijausti spaudimo. Jeigu išsimiegojusi ant naujojo čiužinio nubusi pailsėjusi, nejausi jokio skausmo ir įtampos, vadinasi, pasirinkai gerai.

2. Svarbus tikslus dydis

Čiužinys turi atitikti lovos dydį, todėl, prieš pradėdamos paieškas, tiksliai išsimatuojame savo lovą. Skirtingų gamintojų lovų vieta čiužiniui gali nebūti vienoda, o jis turi laisvai gulėti ant grotelių. Čiužinių aukščiai taip pat skiriasi, o pagal lovą reikėtų pasirinkti ir šį parametrą – čiužinys neturi būti žemesnis už lovos rėmą. Galvosūkių mažiau, kai perki to paties gamintojo lovą ir čiužinį.

3. Kuris geriau – kietas ar minkštas?

Čiužinys turi tapti patogi atrama raumenims bei stuburui. Gerai pailsime tada, kai stuburas yra horizontalioje padėtyje. Pernelyg minkštas čiužinys nesuteiks tokios atramos stuburui, todėl ryte pajusi, kad gelia juosmenį ir skauda sprandą. Per kietas čiužinys neleis patogiai išsimiegoti ir ryte jausimės ne kaip, nes vargšeliai nugaros ir kaklo raumenys, bandydami išlaikyti stuburą, buvo įsitempę visą naktį. Todėl, jei sveikatos problemos dar nekamuoja, verta išbandyti vidutinio kietumo čiužinį.

4. Čiužinys – pagal figūrą ir sveikatą

Tas pats čiužinys vienai gali pasirodyti kietokas, kitai – atvirkščiai, nes šie pojūčiai subjektyvūs ir priklauso dar nuo svorio. Stambesnio sudėjimo žmonėms dažniausiai patogesni vidutiniai ir kietesni bei aukštesni čiužiniai. Paprastai čiužinys turėtų būti 17-18 cm aukščio, o stambesniam žmogui geriau miegoti ant 20 -22 cm aukščio čiužinio. Jeigu skauda stuburą per juosmenį, geriau rinktis minkštesnį variantą, jeigu skauda viršutinėje nugaros dalyje ir kaklą, atvirkščiai – patogesnis kietokas čiužinys, kuris gerai prilaiko pečius.

5. Kai lova tenka dalintis

Jeigu tavo ir vyro svoriai labai skiriasi, geriausia išeitis – atskirų spyruoklių arba viskoelastinio poliuretano bei latekso čiužiniai, kurie leis patogiai ir nepriklausomai jaustis abiems. Jie gerai pritaikyti miegojimui dviese – neperduoda greta miegančiojo judesių. Vyras nenubus tau apsivertus ant kito šono arba – atvirkščiai.

6. Kuo skiriasi spyruokliniai čiužiniai?

Čiužinio savybės priklauso nuo jo sandaros. Spyruokliniai čiužiniai taip pat nevienodi. Vieni jų – su persipynusiomis spyruoklėmis. Spaudžiant tokį čiužinį vienoje vietoje, įdumba ir aplinkinės spyruoklės.  Patogesni ir patvaresni čiužiniai – su atskiromis viena su kita nesujungtomis spyruoklėmis audinio maišeliuose, kurios vienos nuo kitų nepriklauso. Paspaudus tokio čiužinio spyruoklę, ji netempia žemyn gretimos, toks čiužinys įsispaudžia tolygiai, todėl gerai prisitaiko prie kūno kontūrų. Kuo daugiau čiužinyje tokių spyruoklių, tuo jis tiksliau atkartoja kūno linijas ir ilgiau tarnauja.

7. Čiužiniai be spyruoklių iš šiuolaikinių medžiagų

Populiari čiužinių medžiaga – putų poliuretanas, dar vadinama porolonu.  Tokie čiužiniai gerai praleidžia orą ir ilgai tarnauja. Dar aukštesnės kokybės čiužiniai gaminami iš viskoelastinio putų poliuretano. Ši medžiaga labai elastinga, gerai prisitaiko prie kūno, todėl raumenys atsipalaiduoja ir stuburo padėtis išlieka taisyklinga. Be to, ši medžiaga lengvai išgarina drėgmę, tvirta ir nesideformuoja. Ant tokio čiužinio gerai išsimiegosi – net jei turi stuburo problemų.

Ypatingai elastingi ir gerai prisitaiko prie kūno latekso čiužiniai, gaminami iš kaučiukmedžio syvų. Jie ypač rekomenduojami stuburo problemų turintiems žmonėms. Šie čiužiniai nepigūs, bet labai atsparūs, nesideformuoja ir ilgai tarnauja. Kokybiškas lateksas – ekologiškas ir nesukels alergijos.

8. Anatominės zonos

Didelis privalumas – nevienodo kietumo čiužinys su skirtingomis anatominėmis zonomis. Ant tokio čiužinio patogu miegoti gulint ir ant šono, ir ant nugaros ar pilvo. Šios zonos paskirsto spaudimą įvairioms kūno vietoms tiek, kiek reikia kiekvienai, kad atsipalaiduotų raumenys, todėl idealiai pritaiko čiužinį prie kūno. Minkščiausia – pečių zona, nes pečiai turi giliau įgrimzti, gerai atremtą juosmenį prilaiko tvirta šios kūno vietos atrama, o kad dubuo neįgrimztų per giliai, dubens zona yra vidutinio kietumo. Dažniausiai gaminami 7 minkštumo zonų čiužiniai.

9. Higiena

Higieną miegamajame geriausia padeda palaikyti čiužiniai su nusegamu užvalkalu. Todėl gero čiužinio užvalkalas turi būti atsegamas užtrauktuku, kad galėtum jį išskalbti arba išvalyti. Jis turėtų būti pasiūtas iš natūralių medžiagų, kurios leidžia cirkuliuoti orui. Tuomet ir čiužinys vėdinasi.   Ypatingai pralaidūs orui viskoelastinio putų poliuretano ir latekso čiužiniai, juose nesikaupia dulkių erkutės.

10. Kiek galima sutaupyti?

Jeigu žūtbūt stengsimės sutaupyti, pirkdamos čiužinį, vargu ar daug pešime, nes pigių čiužinių gamintojai taip pat sutaupo – pirkdami medžiagas, jų gamybos technologijos nėra pažangios. Kažin ar nepasijusime apsigavusios, kai po kelių mėnesių ims skaudėti nugarą ar raumenis. Be to, pigus čiužinys tarnaus trumpiau – jį teks keisti po kelerių metų. Geros kokybės čiužinį, ant kurio dar ir patogiai išsimiegi, naudosi maždaug 10 metų.

Kokybiškas miegas – koks jis?

Lovoje praleidžiame nemažą gyvenimo dalį, todėl išsirinkime tikrai gerą čiužinį, ant kurio ramiai pailsėjusios nubusime su puikios nuotaikos užtaisu visai dienai. Visos mes žinome, kaip svarbu puikiai jaustis ir gerai atrodyti, o tai neįmanoma neišsimiegojus. Miegas padeda organizmui atsinaujinti, atgauti proto aštrumą, išlaikyti hormonų balansą ir patrauklią išvaizdą. Jeigu kambaryje karšta ir tvanku, nieko stebėtino, kad miegame prastai. Gerai nepailsėsime ir ant dešimties bei daugiau metų senumo čiužinio.

Kokybiško miego pagrindas – tinkamai parinktas čiužinys ir lova. Jie užtikrina tinkamiausią ir sveikiausią kūno padėtį organizmui pailsėti. Čiužinius ir lovas gaminančios bendrovės „Lonas“ specialistų nuomone, geras čiužinys turėtų būti elastingas, patvarus, pralaidus orui ir iškart prisitaikyti prie kūno formų, net palaikyti nekintamą kūno temperatūrą: vasarą ant jo neturėtų būti karšta, žiemą – šalta.

„Kai kūrėme „kvėpuojančių“ čiužinių linijai priklausančius gaminius „Tyla“, „Harmonija“ ir „Mūza“, visą laiką turėjome mintyje šiuos dalykus. Todėl ne sykį čiužinius testavome, derinome su įvairiais lovos pagrindais. Norėjome sukurti labai patogų gaminį. Nesustojame ir toliau: visus čiužinius siuvame rankomis ir visada atsižvelgiame į individualius pageidavimus“, – sako „Lono“ direktorius Domas Jakutis.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook