Alerginė sloga (alerginis rinitas)

Alergenų sukeltas dažniausiai lėtinis nosies gleivinės uždegimas – labai paplitusi liga. Alerginis rinitas gali prasidėti 5–6 metų vaikui, bet daugiausia juo serga paaugliai.

Ši liga kitaip vadinama šienligė – sezoninė alerginė liga, kuria suserga jautrūs kai kurių augalų žiedadulkėms vaikai.  

Ligą dažniausiai sukelia varpinių žolių ( motiejuko, šunažolės, miglės ir kt.), piktžolių ( pelyno, balandos), medžių (beržo, lazdyno, alksnio) žiedadulkės. Medžiai Lietuvoje pradeda žydėti kovo, žolės – gegužės ir birželio mėnesiais, piktžolės – rugpjūtį. Kai kurios žolės dar kartą žydi rugsėjį ir spalį. Ligos požymiai atsiranda kasmet, augalų, kuriems vaikas jautrus,  žydėjimo metu. Sezoninę slogą gali sukelti ne tik žiedadulkės, bet ir grybų sporos, kurių gausu lauke vėlyvą vasarą ir ankstyvą rudenį.

Požymiai.

Kamuoja čiaudulys, niežti nosį, pabrinksta jos gleivinė ir bėga vandeningos išskyros, ašaroja, parausta ir niežti akys: prasideda akių obuolio ir vokų gleivinės uždegimas – konjunktyvitas.

Vaikui gali išsivystyti nuolatinis rinitas, kuris gali trukti net ilgiau negu 4 savaites. Paburksta nosies gleivinė, padidėja nosies jaudrumas, kartais pakinta balso tembras, gali sutrikti uoslė, miegodamas vaikas knarkia. Nuolatiniu rinitu sergančio vaiko veidas pakinta dėl nosies užburkimo ir kvėpavimo pro burną, gali atsirasti gomurio ir sąkandžio sutrikimų. Vaikas gali pasidaryti neramus, suirzęs, jam dažnai skauda galvą, sunku sutelkti dėmesį, gali sutrikti miegas.

Dauguma jautrių žiedadulkėms vaikų jautrūs ir augaliniam maistui: įvairioms daržovėms, žalumynams, vaisiams ir riešutams. Jiems šienligė gali paūmėti bet kuriuo metų periodu.

Ligos požymiai sustiprėja šiltomis saulėtomis dienomis, o susilpnėja lyjant.

Alerginį rinitą gali sukelti įvairūs kvapai, dažai, aerozoliai, vaistai, maisto produktų priedai.

Ligą sukeliančių augalų alergenai nustatomi tyrimais.

Sergantis šienlige vaikas gali susirgti ir bronchų astma. Mažiems vaikams alergija gali būti daugelio viršutinių kvėpavimo takų ligų priežastis. Kai kurie vaikai serga ne tik alerginiu rinitu ir bronchų astma, bet ir atopiniu dermatitu. Alerginis rinitas gali būti prienosinių ančių uždegimo priežastis.

Alergines reakcijas gali išprovokuoti ir aplinkos teršalai, pavyzdžiui, tabako dūmai. Namuose alerginį rinitą vaikui gali sukelti namų dulkių erkės, naminių gyvūnų epidermis, pagalvių pūkai.

Sergantį alerginiu rinitu vaiką reikia būtinai nuvesti pas gydytoją, kuris gali jį  nusiųsti alergologo konsultacijai.

Gydymas

Išsigydyti alergiją galima tik nekontaktuojant su ją sukeliančiu augalu. Kai žydi augalai, ypač saulėtomis dienomis, vaikui geriausia būti namuose, o kambarius reikia vėdinti po lietaus.

Ligos požymius malšina arba visiškai išgydo vaistai nuo alergijos ir specifinė imunoterapija, kurią skiria gydytojas.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook