Apie moteriškas problemas tete-a-tete

Sausa makšties gleivinė – daugelio įvairaus amžiaus moterų problema, dėl kurios patiriamas diskomfortas. Paprastai moters makšties skysčio kiekis stipriai svyruoja. Jis jaučiamas seksualinio susijaudinimo metu. Tik kai skysčio nebelieka, pajunti sausumą kaip dykumoje. Makštis pasidaro dirgli, niežti, lytinis aktas tampa skausmingas ir problemiškas. Makšties skystis yra skaidrus ir bekvapis. Sveikų moterų makšties skysčio kiekis skirtingas. Išskyrų, kurios palaiko būtiną makšties mikroflorą, gali būti visai nedaug. Nekenksmingos ir gausesnės išskyros.

Makšties sausumo priežastys

Jautrus makšties skystis reaguoja į chemines medžiagas, pavyzdžiui, į šarmines (muilą). Makštis gali išsausėti dėl alerginės reakcijos į kosmetiką. Makšties niežulys gali atsirasti ir dėlto, kad po keliais sluoksniais drabužių per ilgą laiką susikaupia daug bakterijų. Šilta ir drėgna aplinka sukuria palankias sąlygas mikroorganizmams daugintis.

Tai gali būti dirglumo, streso, depresijos, intensyvaus fizinio krūvio, medžiagų apykaitos sutrikimų (pavyzdžiui, diabeto) pasekmė. Pavojų gali sukelti popieriniai intymios higienos rankšluosčiai, higieniniai tamponai. Alergines reakcijas, dėl kurių išsausėja makštis, kartais sukelia latekso prezervatyvai ir t. t. Be to, niežulys, dažnai atsirandantis drauge su makšties sausumu, gali būti nemalonus bet kurios infekcijos – bakterinio vaginito, grybelinės makšties ligos, trichomonozės – požymis. Niežėjimas gali būti alerginė reakcija į chemines prausiklių medžiagas, dezodorantą.

Viena iš dažnų makšties sausumo priežasčių – moteriško lytinio hormono estrogeno trūkumas menopauzės metu. Makštis išsausėja dėl suplonėjusios susiraukšlėjusios vidinės sienelės, kai makšties gleivinė netenka elastingumo ir drėgmės. Makštis gali išsausėti paskutinėmis mėnesinių ciklo dienomis, dėl geriamųjų kontraceptikų, įvairių vaistų – antibiotikų, uždegimą gydančių – vartojimo. Šiais atvejais makštis  išsausėja dėl hormonų trūkumo ir svyravimo.

Po gimdymo

Estrogenų kiekis sumažėja ir pirmaisiais mėnesiais po gimdymo, laktacijos periodu. Diskomfortas bei skausmingumas lytinio akto metu po gimdymo susijęs su nesėkmingu pooperacinių siūlių gijimu, makšties konfigūracijos pakitimais dėl plyšusių audinių. Tai laikini nemalonumai, kuriuos galima sušvelninti vaistinėje įsigytomis įvairiomis drėkinamosiomis priemonėmis.

Intymios priežastys

Kai kurios moterys diskomfortą patiria prieš lytinį aktą, kai neišsiskiria pakankamai makšties skysčio. Dažniausia priežastis – vyro nesugebėjimas ilgalaikėmis glamonėmis sujaudinti moterį. Skausmą lytinių santykių metu gali kelti ir nepatogi kūno padėtis. Jei skauda tik pakeitus kūno padėtį, nesijaudinkite. Kartais skausmas lytinio akto metu atsiranda dėl mechaninių priežasčių, gleivinės sausumo arba vaginos sienelių įtampos. Svarbią reikšmę turi ir emocinė būklė. Atvirai agresyvus ar seksas, kurio tikslas – tik egoistiškas fiziologinių pojūčių patenkinimas, gali būti nepakankamos sekrecijos makštyje ir skausmo priežastis.

Problemos sprendimas

Esant sausai makšties gleivinei, lytinių santykių metu ne tik ji, bet ir vyro varpa gali būti pažeista dėl trinties. Toks fizinis diskomfortas gali turėti neigiamų psichologinių pasekmių tolesniam poros lytiniam gyvenimui. Todėl rekomenduojama nuolat drėkinti makštį, ypač prieš lytinius santykius. Kasdien naudojant tinkamas drėkinamąsias intymios higienos priemones bus išvengta nepageidaujamų reiškinių.

Kelios mintys apie profilaktiką

Prauskitės tik specialiais intymiai higienai skirtais prausikliais, nes jų  pH nekeičia makšties rūgštinės terpės. Makšties audinių būklę gerina aktyvus seksualinis gyvenimas. Reguliarūs lytiniai santykiai aktyvina makšties sienelių kraujotaką, kuri teigiamai veikia ir gleivinę.

Kada kreiptis į gydytoją?   

Pasitarkite su gydytoju, jei makšties gleivinė tapo jautri, ją degina, niežti, jaučiate skausmą lytinių santykių metu. Makšties sausumas gali būti ligos požymis.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook