Apie vaikų žūtis keliuose primena seni žaislai

19 vaikų – beveik visa mokyklinė klasė – būtent tiek nepilnamečių Lietuvos keliuose žuvo praėjusiais 2011 metais. Per pirmus 10 šių metų mėnesių eismo įvykiai nusinešė dar 12 vaikų gyvybių. Artėjant Pasaulinei žuvusiųjų eismo įvykiuose atminimo dienai (ji minima trečiąjį lapkričio sekmadienį), Susisiekimo ministerija inicijuoja akciją “Žaislai, kurių nebereikės” ir kviečia visus gyventojus atkreipti dėmesį į mažųjų eismo dalyvių saugumą.

Lapkričio 16 dieną, sostinės Vinco Kudirkos aikštėje nuo 16 val. iki 19 val. vyko prevencinė eismo saugumo akcija, kurios metu buvo įrengta nebereikalingų žaislų instaliacija, skatinanti atkreipti vilniečių ir sostinės svečių dėmesį į skaudžiausias eismo nelaimes, kuriose žūva vaikai.

Kiekvienas iš 19 akcijos simboliu tapusių nebereikalingų žaislų – tai priminimas apie praėjusiais metais keliuose beprasmiškai užgesusias vaikų gyvybes: vyriausiam iš jų buvo 17, mažiausiajam – vos 2-eji. Kartu šia iniciatyva norima paraginti dar kartą susimąstyti apie tai, ką dėl vaikų saugumo turėtume padaryti mes, suaugusieji.

“Eismo nelaimės, kuriose miršta vaikai yra pačios skaudžiausios, todėl mažinti šią kraupią statistiką visi privalome drauge”, – pabrėžė Vidmantas Pumputis, Susisiekimo ministerijos Saugaus eismo skyriaus vedėjas. Pasak jo, dažniausios vaikų žūčių kelyje priežastys yra vaikų vežimas automobiliu be specialių jų ūgiui ir svoriui pritaikytų sėdynių, kitų eismo dalyvių neatidumas ir nesugebėjimas prognozuoti eismo situacijos, kai kelyje ar šalia jo yra vaikų, o taip pat – pačių vaikų neatsargus elgesys kelyje.

Akcija “Žaislai, kurių nebereikės” skirta ne tik priminti, kad visi esame eismo dalyviai ir nuo kiekvieno iš mūsų priklauso, ar būsime saugūs, ar sugebėsime apsaugoti kitus, bet ir paraginti visus būti atidesniais ir atsakingesniais, nes šiuo metų laiku nelaimių keliuose skaičius smarkiai išauga, dabar – pats metas pasirūpinti atšvaitais, rasti laiko paaiškinti, kaip svarbu protingai elgtis gatvėse ir šalia jų, kaip saugiai važiuoti dviračiu, taip pat – pasirūpinti vaikams skirtomis kėdutėmis automobiliuose. Pagal šį lapkritį įsigaliojusią naują vaikų vežimo tvarką, specialiai pritaikytose automobilinėse kėdutėse turi būti vežami visi žemesni nei 135 centimetrų ūgio vaikai.

Eismo nelaimių, kuriose žūva vaikai, statistika kelia saugaus eismo specialistų nerimą jau ne pirmus metus. Nors per paskutinįjį penkmetį žuvusiųjų eismo įvykiuose skaičius mažėjo, kiekviena užgesusi vaiko gyvybė – jau per didelė netektis. 2010 m. Lietuvos keliuose žuvo 17 vaikų, 2009 m. – 36, 2008 m. 33, 2007 m. – net 70.

Kaip saugiai vežti automobilyje vaiką?

Kūdikius ir mažus vaikus galima vežti tik specialiose pritvirtintose kėdutėse, pritaikytose pagal vaiko ūgį ir svorį. Visi vaikai iki 135 cm ūgio ( maždaug 9-10 metų ) privalo būti vežami tokiose kėdutėse.

Vaikiškos automobilio kėdutės skirstomos į grupes:

0 grupė skirta vaikams, kurie sveria mažiau kaip 10 kg;

0+ grupė skirta vaikams, kurie sveria mažiau kaip 13 kg;

I grupė skirta vaikams, kurie sveria nuo 9 iki 18 kg;

II grupė skirta vaikams, kurie sveria nuo 15 iki 25 kg;

III grupė skirta vaikams, kurie sveria nuo 22 iki 36 kg.

Pirkite tik kokybiškas patikimų gamintojų kėdutes, kurios tikrai apsaugos Jūsų vaiką nuo netikėtumų kelyje. Geros pirmųjų grupių kėdutės lengvos, su rankenomis, taigi mažylį  jose patogu nešti. Tokia pirmųjų grupių kėdutė pravers ir namuose: joje sėdintį mažylį galėsite maitinti, jis galės sėdėdamas žaisti.

Kėdutės paaukštintu atlošu apsaugo nuo kaklo ir galvos sužalojimų smūgio metu. Specialūs kėdučių diržai turi geria priglusti.

Ant galinės automobilio sėdynės  negalima vežti  vaiko iki 135 cm ūgio be specialios kėdutės, nes  saugos diržas negali tinkamai apsaugoti mažesnio ūgio ir svorio  vaikų. Prisegtas standartiniais diržais vaikas gali pro juos išsmukti, o staiga stabdant arba automobiliui atsitrenkus, vaikas gali susižaloti kaklą ir pilvą.

Nevežkite kūdikio ar mažo vaiko pasisodinus ant kelių, nes staiga stabdant jis gali išlėkti pro automobilio stiklą.

Jeigu ketinate vežti vaiką ant priekinės automobilio sėdynės, jo ūgiui ir svoriui pritaikytos kėdutės atlošo negalima atsukti į priekinį stiklą, jeigu priekinė sėdynė apsaugota saugos pagalve. Šiuo atveju priekinės saugos pagalvės veikimo mechanizmas turi būti išjungtas .

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook