Ar atostogaujantis vaikas nėra priklausomas nuo kompiuterio?

Vaikas ir kompiuterisVasaros  atostogos mokyklinio amžiaus vaikui laisvė ne tik nuo pamokų, bet ir nuo tėvų kontrolės. Dirbantys tėvai negali vaiko prižiūrėti visą dieną. Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro psichologė R.Vaitkienė perspėja, jog svarbu, kaip vaikai leidžia laisvalaikį: kompiuteris, išmanusis telefonas ir kitos naujosios technologijos neturėtų būti pagrindinis atostogaujančių vaikų užsiėmimas. Nuolatinis vaiko sėdėjimas prie kompiuterio gali peraugti į priklausomybę.

Kai vaikas dienas leidžia prie kompiuterio

Psichologų nuomone, pernelyg didelį susižavėjimą internetu ir kompiuteriu galima vadinti priklausomybe. Šios ir kitų priklausomybių simptomai tokie patys: ilgiau neprisėdęs prie kompiuterio vaikas, nerimsta, nežino, kur dėtis, tampa piktas, irzlus. O prie kompiuterio, naršydamas internete, praranda laiko pojūtį ir nesugeba kontroliuoti situacijos.
Virtualūs draugai, pažintys tampa daug svarbesni už realybę. Vaikas supranta, kad elgiasi netinkamai, tačiau nepajėgia elgtis kitaip. Dėl to jis gali būti prastos nuotaikos, jausti didelę kaltę ir nerimą.
Priklausomybės požymiai labai įvairūs. Pirmiausia tai – psichinės būsenos pokyčiai. Tėvai skundžiasi, kad vaikas pasidarė nesukalbamas, išsiblaškęs, dirglus. Nesigilindami į problemos esmę, jie iš pradžių šiuos simptomus priskiria paauglystei. Kitus „kompiuterio vergus“ gali kamuoti ir fiziniai simptomai: pirštų trukčiojimas, riešo kanalo sindromas, skaudanti nugara, išsausėjusios akys, migrena ir miego sutrikimai.
Ar jūsų vaikas priklausomas nuo kompiuterio, išsiaiškinti padės specialistų sudaryti klausimai, sužinosite, ar tai tik nekaltas vaikiškas smalsumas, žingeidumas, ar sveikatos sutrikimo požymis.

Pagrindiniai priklausomybės nuo kompiuterio požymiai:

– Tik nubudęs vaikas nei prausiasi, nei rengiasi, o iš karto sėda prie kompiuterio;
– Vaikas valgo, geria tik prie kompiuterio;
– Bent vieną naktį praleido prie kompiuterio;
– Dėl kompiuterio vaikas yra praleidęs pamokų;
– Grįžęs namo iš karto puola prie kompiuterio;
– Gali pamiršti, kad reikia pavalgyti (pusryčius, pietus ir pan.);
– Mažėja kitos mėgstamos veiklos sričių, kol jų visai nelieka;
– Prie kompiuterio vaikas jaučiasi puikiai, gali išgyventi net euforiją, o išjungęs kompiuterį dažniausiai būna sudirgęs, nervingas, jaučia tuštumą, jį gali erzinti bet kokia kita veikla.
– Mažėja draugų, socialiniai ryšiai, nes vaikas bendrauja tik internetu, ilgainiui kompiuteris pasiglemžia visas mintis, užgožia realų gyvenimą;
– Daugėja konfliktų su artimaisiais dėl kompiuterio, vaikas pradeda išsisukinėti, meluoti.
Psichologė R.Vaitkienė perspėja, kad mažamečių vaikų tėvai neturėtų pernelyg žavėtis planšetiniais kompiuteriais. Normalią tokio amžiaus vaiko raidą skatina natūrali aplinka, gyvas pokalbis, įvairiaspalvės knygutės, bet ne virtuali erdvė su abejotinos vertės pasiūla.
Sveikatos specialistai pataria tėveliams ypač susirūpinti, jei naujosios technologijos – vienintelis vaiko pomėgis, o tėvų pastangos atitraukti jį sukelia pyktį, susierzinimą ar agresiją.

Patarimai tėvams ir artimiesiems

Jei įtariate, kad vaikas priklausomas nuo kompiuterio:
– Normuokite prie kompiuterio praleidžiamą laiką;
– Kas pusę valandos vaikas turėtų padaryti 15 minučių pertrauką;
– Nepirkite vaikui agresyvaus turinio žaidimų;
– Pažaiskite kartu – tuomet galėsite ne tik kontroliuoti vaiką bet ir suartėti su juo;
– Jei matote, kad vaikas vis dažniau peržengia nustatytas ribas, nenuleiskite rankų: pasikonsultuokite su psichologu;
– Būkite kantrūs ir kontroliuokite savo elgesį: grįžę iš darbo nepuolate prie kompiuterio –verčiau pasikalbėkite.
Dauguma naujųjų technologijų visų pirma sukurtos kaip darbo priemonės, tad savo laisvalaikį vaikai gali praleisti daug įvairiau ir sveikiau.
Vasara pats geriausias laikas paskatinti vaikus mėgautis geru oru ir judėjimu lauke: važiuoti dviračiu, riedlente ir daug kitų smagių vasariškų ir aktyvių užsiėmimų.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook