Ar mokame žaisti su mažu vaiku?

Mažylis žaidžiaŽaidimas mažam vaikui –  toks pats rimtas ir atsakingas užsiėmimas, kaip pradinukui pamokos mokykloje. Mažyliai tyrinėja pasaulį žaisdami. Žaidimai žadina jų smalsumą, susidomėjimą, kūrybiškumą ir skatina ieškoti atsakymų.

Žaidimo fazės

Stebėdami žaidžiančius vaikus neįsivaizduojame, kas vyksta jų mažose galvelėse. Daug metų tyrinėję žaidimų įtaką vaikų raidai mokslininkai paneigė mitą, jog mažylių žaidimai- atsitiktiniai ir nenuspėjami veiksmai. Jie išskyrė 5 žaidimo fazes:

1-oji –  pasirengimas: vaikas aptinka susidomėjimo šaltinį, kuris skatina jo smalsumą.

2-oji – inkubacija: vaiko pasąmonėje gimsta idėjos.

3-oji nušvitimas: „Aha!” – nuostabus sprendimo momentas.

4-oji – vertinimas: vaikas svarsto, ar jo idėją verta įgyvendinti.

5-oji – įgyvendinimas: vaikas ieško savo idėjos įgyvendinimo būdų .

Žaidžiantis ir ieškantis sprendimų vaikas gali ilgiau užtrukti vienoje ar kitoje žaidimo fazėje. Ieškodami įvairių sprendimo variantų ir idėjų mažyliai mėgsta eksperimentuoti. „Todėl vaikai dažnai stato, griauna ir vėl stato iš naujo. Tai mažylio saviraiška ir kūrybiškumas. Tyrinėdamas ir eksperimentuodamas, vaikas mokosi, geriau pažįsta pasaulį ir save“, – teigia Susan Korhonen, ikimokyklinio amžiaus LEGO produktų grupės vadovė.

Taigi, kaip žaisti su vaiku? Duokite mažyliui daugiau laisvės

Tik ant kojų atsistojęs vaikas jau trokšta būti savarankiškas: pats nulipti laiptais, valgyti, apsiauti batus ir pan. Neslopinkite šio troškimo, leiskite mažyliui klysti bei mokytis iš savo klaidų.  Žinoma, reikia prižiūrėti, kad vaikas tai darytų saugiai ir  nesusižeistų.

Vos metukų vaikas dar negali išsakyti savo pageidavimų ir minčių. Žaidimas – pagrindinė jo bendravimo forma. Leiskite vaikams visur dalyvauti: taip jie susipažįsta su skirtingomis medžiagomis, formomis, spalvomis. Žaisdami vaikai lavina aktorinius ir oratorystės įgūdžius. Žaizdami vaikai išmoksta naujų žodžių, tobulėja jų kalba. Žinoma, derėtų pasitelkti tinkamas priemones: knygas, paveikslėlius, daineles bei kūrybiškumą lavinančius žaislus – konstruktorius ar dėliones.

Kaladėlės – tinkamiausi žaislai 1 – 2 metų vaikų kūrybiškumui ir motorikai lavinti. Iš jų mažyliai nepailsdami gali statyti bokštus. Taip pat – guminiai kamuoliukai ( lavinami ridenimo, gaudymo įgūdžiai), įvairūs pirštukų žaidimai, knygelės su paveikslėliais.

18 mėnesių vaikui jau galima pasiūlyti LEGO® DUPLO® kaladėlių ar žaidimų rinkinį. Tereikės  keletą kartų parodyti, kaip jas dėlioti, ir mažyliui ims sektis tai daryti savarankiškai.

„Tėvai ieško kokybiškų ir pritaikytų būtent jų amžiaus vaikui žaislų. LEGO žaislai atsparūs bet kokiems vaikų eksperimentams: kandimui, spaudimui, ant jų galima drąsiai laipioti. Pačių mažiausių žaidėjų LEGO DUPLO rinkiniai sudaryti iš didesnių detalių, kuriomis vaikas neužsprings“, – sako Susane Korhonen.

2-3 metų vaikams galima pasiūlyti dar įvairesnių žaidimų: sudėtingesnę dėlionę, konstruktorių, lipdyti iš modelino, piešti ne tik pieštukais, bet ir pirštais, statyti smėlio pilis, kurti lėlių arba šešėlių teatrą ar kitokias vaizdines projekcijas, į kurių kūrimą gali įsitraukti visa šeima.

Tegu vaikas jus mėgdžioja

Nuo dvejų metų vaikų pažinimo ratas vis labiau plečiasi – jie daug juda ir nori išbandyti, atrasti naujus dalykus. Skatinkite šią vaiko iniciatyvą: kartu šokite, dainuokite –  padėsite jiems pažinti ritmą ir geriau įvaldyti judesius.

3-5 metų vaikai – tikri smalsuoliai. Mažyliai mėgdžioja savo tėvus ar vyresnius brolius ir seseris: jiems patinka „eiti“ apsipirkti, „vairuoti“ automobilį. Tokio amžiaus vaikai dažnai atsisako suaugusiųjų pagalbos ir atvirkščiai, siūlosi padėti, pavyzdžiui, mamai virtuvėje.

Kompromisai ir humoras geriau negu kritika

Griežti draudimai ar kritika 3-5 metų vaikams gali būti žalingi. Geriau ieškoti kompromisų, parodyti kitokius sprendimo būdus.

Jeigu paklausite: „Kodėl pastatei namą tik iš raudonų kaladėlių?“ – galite sugluminti vaiką ir nuslopinti norą toliau kurti, nes jis pasijus padaręs netinkamai. Net jei vaikas nupiešęs vieną brūkšnį tvirtina, jog čia katė, pagirkite ir pasidžiaukite nuostabiu piešiniu.

Vaikai mėgsta paprastą, jiems suprantamą humorą. Smagu, kai mažylis gali būti „protingesnis“, pavyzdžiui, už savo tėtį, „nežinantį“, kur dėti kojines: ant rankų ar ausų, arba „nesuprantantį“, kur piešinyje pavaizduota karvė, o kur šuo.

Paveikslėliai ar žaislai mažyliams atstoja gyvus daiktus: vaikai kalba su žaislais arba savo nematomais „draugais“. Todėl mažyliai žaidimams ieško mėgstamų personažų: gyvūnų, lėlių ar daiktų panašių į realius– namų rakandus, telefonus, vaikiškus vežimėlius, automobilius ir pan.

„Pagal skirtingo amžiaus vaikų raidą, LEGO kompanijos dizaineriai sukūrė  skirtingus LEGO DUPLO rinkinius. Juose ne tik kaladėlės, bet ir mašinytės, maisto produktus imituojančios detalės bei skirtingi personažai: žmogeliukai, gyvūnai – nuo karvytės iki kačiuko ir net princesės iš Disnėjaus filmų. Juk jūsų mažyliui reikia  pažinti visą didelį pasaulį!“, – sako Susane Korhonen.

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook