Ar moterys žino apie cezario pjūvio operacijos pavojus?

Dėl cezario pjūvio diskutuojama ne tik medicinos, bet ir populiariojoje spaudoje. Ši chirurginė procedūra atliekama moterims, norint išvengti arba gydyti grėsmingas komplikacijas, kurios kelia pavojų motinos ar naujagimio gyvybei ir sveikatai. Tačiau ar tikrai kiekviena moteris žino apie galimas cezario pjūvio komplikacijas? „Tai – viena iš procedūrų, kurias renkasi nemažai nėščiųjų ir gimdyvių klaidingai manydamos, jog apsaugo naujagimio sveikatą ir gyvybę”, – sako Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikoje viešą paskaitą skaičiusi gydytoja akušerė ginekologė doc. Eglė Bartusevičienė.

Pageidaujama ir kai medikai nesiūlo

Gydytoja paaiškino, kad ši chirurginė procedūra gelbsti gyvybę ir sveikatą tik tada, kai yra atliekama, jeigu būtina, t. y., kai natūralus gimdymas per makštį yra rizikingesnis nei galimos cezario pjūvio komplikacijos.

„Didesnį cezario pjūvio operacijų skaičių lemia tokios priežastys kaip vyresnis gimdyvių amžius, nutukimo „epidemija”, dažniau atliekamos pagalbinio apvaisinimo procedūros. Dabar gali gimdyti daugiau moterų, kurios serga sunkiomis lėtinėmis ligomis ir anksčiau dėl to negalėdavo pastoti ir išnešioti kūdikio, tačiau joms dažnai atliekama cezario pjūvio operacija”.  Pagrindinė priežastis, kodėl moterys pageidauja šios operacijos, naujagimio saugumas ir sveikata, bet gydytoja akcentuoja kitą motyvą.

Gali sukelti gimdymo komplikacijas, o kūdikiui gresia ligos

„Manoma, kad cezario pjūvis yra išeitis išvengti gimdymo skausmų. Tuomet susidaro kiek ironiška situacija – gimdyvė, siekdama išvengti vienkartinio skausmo, bet po operacijos gali susidaryti sąaugų pilve ir dėl to kamuos nuolatiniai ar pasikartojantys skausmai”, – pasakojo gydytoja. Ar moterys žino apie su šia operacija susijusias komplikacijas naujagimiui bei jai pačiai?

Komplikacijos cezario pjūvio operacijos metu ar po jos, yra ne tik dėl anestezijos: gali būti pažeisti greta esantys organai, didesnė infekcijos, kraujo perpylimo tikimybė, trombembolinės komplikacijos, sąaugos pilve, kurios sukelia skausmą. „Po cezario pjūvio moterims sunkiau ateityje pastoti, dažniau nėštumas būna negimdinis ar baigiasi persileidimu. Jei moteris pastoja, kitas nėštumas ir gimdymas būna rizikingesnis. Dažniau sulėtėja vaisiaus augimas, ištinka priešlaikinis gimdymas, plyšta gimda, joje nenormaliai prisitvirtina placenta arba įauga į gimdos sieną. Todėl gimdymo metu moteris netenka daug kraujo, kyla pavojus naujagimio ir jos pačios sveikatai ir gyvybei”.

Gydytoja pabrėžia, jog iškart po gimimo cezario pjūvio operacijos būdu naujagimiai dažniau patiria kvėpavimo sutrikimus. „Ant tokių naujagimių odos ir į žarnyną nepatenka gerųjų motinos bakterijų, kurios labai svarbios vaiko imunitetui ir organizmo metaboliniams procesams. Būtent dėl to cezario pjūvio operacijos pagalba gimę vaikai dažniau serga I tipo cukriniu diabetu, nutukimu, bronchine astma ir kitomis imuninės sistemos ligomis”. Doc. E. Bartusevičienė pabrėžė, kad ši operacija turi būti atliekama tik tuomet, kai būtina.

Pagimdyti pačios gali ir patyrusios cezario pjūvio operaciją moterys

Viešoje paskaitoje Kauno klinikose gydytoja doc. E. Bartusevičienė paneigė ir vieną dažniausių mitų: „Moterys mano, kad pagimdžius cezario pjūvio operacijos būdu, kitą kartą natūraliai pagimdyti neįmanoma – moksliniai tyrimai byloja, kad tai pavyksta vis daugiau gimdyvių”

Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. Rūta Jolanta Nadišauskienė sako, kad norint sumažinti nereikalingų cezario pjūvio operacijų kuriamos prevencinės priemonės, o klinikoje įkurta „Šeimos akademija”. „Nėščiųjų ir gimdyvių priežiūra, jų sveikatos raštingumo gerinimu rūpinasi savarankiškai dirbančios akušerės, o moterys pasitiki jų profesionalumu. Specialistai rekomenduoja cezario pjūvio operacijų skaičių vertinti kaip vieną iš akušerinės pagalbos kokybės kriterijų”.

Kauno klinikų informacija

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook