Ar rizikuosime naujagimio sveikata?

Gimdymas ir rizikaN. Ribokienė: ar protinga rizikuoti naujagimio sveikata ir net gyvybe?

Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) tikslas – užtikrinti saugias sveikatos priežiūros paslaugas gimdyvei ir naujagimiui. Specialistai vieningai sutaria, kad saugiausia vieta moteriai gimdyti, net ir esant mažai rizikai, yra akušerijos stacionaras. Atlikta nemažai įrodymais pagrįstų mokslinių studijų, kurios lygina planuotų gimdymų ligoninėje ir namuose rezultatus. Tyrimai rodo, kad naujagimių mirtingumo rizika gimdant namuose yra 2–3 kartus didesnė.

Per pastaruosius 20 metų Lietuvai jau pavyko pasiekti gerų rezultatų ir žymiai sumažinti nėščiųjų, gimdyvių ir kūdikių mirtingumo rodiklius. Tam skiriama ne tik Lietuvos lėšos, bet ir užsienio valstybių parama. SAM, bendradarbiaudama su Šveicarija, 2012 metais pradėjo įgyvendinti du projektus, susijusius su nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių paslaugų kokybės bei jų prieinamumo gerinimu. Įgyvendinus šiuos projektus, kuriuose dalyvauja net 22 ligoninės, teikiančios akušerijos ir neonatologijos paslaugas, šalies ligoninės bus aprūpintos būtina modernia medicinine įranga, sumažės netolygumai tarp šalies miestų ir rajono ligoninių. 1994–1996 m. Šveicarijos Vyriausybė taip pat buvo skyrusi lėšų programai „Neonatologija“. Už šias lėšas 8 didžiausioms mūsų šalies ligoninėms, teikiančioms sveikatos priežiūros paslaugas nėščiosioms, gimdyvėms ir naujagimiams, buvo nupirkti šiuolaikiški medicinos prietaisai bei apmokytas ligoninių personalas. Tai sudarė prielaidas sukurti naują pagalbos nėščiajai, gimdyvei ir naujagimiui sistemą, pakelti medicinos personalo kvalifikaciją. Žymiai sumažėjo naujagimių, kūdikių ir perinatalinis mirtingumas.

Todėl, pasak sveikatos apsaugos viceministrės Noros Ribokienės, neracionalu ardyti efektyviai veikiančią sistemą, ypač atsižvelgiant į specialistų nuomonę, kad akušerijos paslaugų teikimas namuose, t. y. vietoje, kurioje nėra galimybės suteikti reikiamos pagalbos gimdyvei ir naujagimiui, būtų tam tikras žingsnis atgal. Tarptautinėse mokslinėse studijose pateikiami duomenys liudija, kad kūdikių mirtingumo rizika gimdant namuose yra 2–3 kartus didesnė nei gimdant ligoninėje.

“Ar protinga rizikuoti naujagimio sveikata ar net gyvybe, kai kilus komplikacijai gimdant namuose nebus galimybių suteikti reikiamos pagalbos. Siekiant užtikrinti gimdyvėms ir naujagimiams teikiamų paslaugų saugumą, ligoninių gimdymo skyriai aprūpinami modernia aparatūra. Neabejoju, kad akušerijos paslaugų teikimas namuose, t. y. vietoje, kurioje nėra galimybės suteikti reikiamos pagalbos gimdyvei ir naujagimiui, būtų tam tikras žingsnis atgal bandant motyvuoti žmogaus teisėmis”, – sako N. Ribokienė.

Vilniaus universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos vedėja prof. Gražina Drąsutienė atkreipia dėmesį, kad šiandieniniai akušerijos stacionarai yra palankūs šeimai. “Gimdymo metu dalyvauja gimdyvės vyras, palatos po gimdymo atitinka moters po gimdymo reikmes. Tad kodėl visa tai paneigus reikia gimdyti namuose? Vilniaus universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos darbuotojai kategoriškai pasisako prieš įvairių „pribuvėjų“ ar medikų veiklos gimdyti namuose įteisinimą”, – sako prof. G. Drąsutienė.

Šiuo metu Vilniaus rajono policijos komisariate vykdomas ikiteisminis tyrimas, kai po gimdymo namuose mirė vaikai, o gimdyvėms padaryti sunkūs sveikatos sutrikdymai. Tarp įtariamųjų yra aktyvūs gimdymo namuose įteisinimo iniciatoriai. Kol nebus baigtas ikiteisminis tyrimas, Sveikatos apsaugos ministerija teisės aktų pakeitimų, susijusių su akušerijos paslaugų teikimu namuose, nesvarstys.

Susijusios temos:

[inpagepostlist_search gimdymas]

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook