Ar sveikas daugiavaisis nėštumas

Nėštumas, kai moters organizme auga du ar daugiau vaisių nėra dažnas. Tokie nėštumai sudaro 0,7-1,6 proc. visų gimdymų. Dvynukai pasitaiko vienąkart iš 80 (kitais duomenimis -1 iš 32), trynukai – vienąkart iš 6400 (kitais duomenimis – 1 iš 555), o ketvertukas – vienąkart iš 512000 gimdymų. Apie 95 procentai visų daugiavaisių nėštumų yra dvynukų.Gera, pilnavertė mityba didina daugiavaisio nėštumo tikimybę. Jei maisto moteris gauna nepakankamai, tikimybė mažėja. Kuo daugiau kartų moteris buvo nėščia, tuo labiau didėja tikimybė, kad kitas nėštumas bus daugiavaisis. Didesnė daugiavaisio nėštumo tikimybė vyresnėms moterims. Manoma, kad tai kažkaip susiję su hormonų pokyčiais organizme.

Vidutiniškai 20–25 procentai moterų, kurios gėrė vaisingumą skatinančius vaistus, taip pat tos,kurioms buvo atlikta dirbtinio apvaisinimo procedūra ar taikyti kiti nevaisingumo gydymo būdai, laukėsi daugiau nei vieno kūdikio. Gydant nevaisingumą, ovuliacija stimuliuojama vaistais, vienu metu kiaušidėse susiformuoja keli folikulai su kiaušialąstėmis, todėl apvaisinamos iškart kelios kiaušialąstės ir vystosi keli apvaisinti kiaušinėliai. Po dirbtinio apvaisinimo mėgintuvėlyje apvaisinus kiaušialąstes į gimdą įsodinami 2-3-4 gemalai iš karto; dalis jų žūsta, tačiau kartais visi vaisiai sėkmingai vystosi iki gimimo.

Dvynukai gali formuotis tiek iš dviejų vienu metu apvaisintų kiaušinėlių, tiek iš vieno, jei jis dalijasi netipiškai. Dvynukai iš dviejų apvaisintų kiaušinėlių visuomet turi atskiras placentas. Vaisiai formuojasi savarankiškai. Tokie dvynukai gali būti vienos arba skirtingų lyčių, jų kraujo grupės vienodos arba skirtingos, nebūtinai panašūs kaip du vandens lašai. Atvejai, kai dvynukai formuojasi iš vieno apvaisinto kiaušinėlio, retesni. Tokie dvynukai sudaro vieną trečdalį visų dvynių. Dvynukai iš vieno apvaisinto kiaušinėlio yra vienos lyties, panašūs kaip du vandens lašai, tos pačios kraujo grupės, turi vieną placentą.

Daugiavaisio nėštumo metu moters organizmui tenka didesnis krūvis, daugeliui prisideda įvairių nėštumo ir gimdymo komplikacijų. 15-20 proc. nėščiųjų ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu atsiranda kraujingų išskyrų iš lytinių takų dėlto, kad žūna vienas iš embrionų. Jeigu nors vienas vaisius lieka gyvas, nėštumas tęsiamas.

Daugiavaisio nėštumo metu gresia persileidimas ir priešlaikinis gimdymas, moterys dažniausiai neišnešioja iki gimdymo termino.

Mark Walker, akušeris-ginekologas iš Kanados, su kolegomis ištyręs apie 45 tūkst. daugiavaisių nėštumo atvejų nuo 1984 iki 2000 metų bei 165 tūkst. “įprastų” nėštumo atvejų, teigia, kad moterims, nešiojančioms dvynukus, trynukus ar ketvertukus net 13 kartų dažniau pastebėti širdies priepuoliai ir 2,5 kartų dažniau pastebėtos venų trombozės. Daugiavaisio nėštumo atveju dažniau pasireiškia arterinė hipertenzija, gausus kraujavimas po gimdymo, kvėpavimo sutrikimai..

Tyrimo išvadose teigiama, kad moterys, susilaukusios dvynukų, gyvena ilgiau, turi daugiau vaikų negu tikėtasi, gimdo trumpesniais intervalais ilgesnį laiko tarpą ir paskutinį karto gimdo būdamos vyresnio amžiaus. Dvynių motinos ilgiau gyveno po menopauzės. Moterims, gimusioms iki 1870 m., rizika mirti po 50 m. buvo statistiškai 7,6 proc mažesnė, negu moterims, gimdžiusioms po vieną vaiką. Dvynių mamoms, gimusioms tarp 1870 ir 1899 m., rizika mirti po 50 metų amžiaus buvo 3,3 proc. mažesnė negu gimdančių po vieną vaiką, tačiau statistiškai nereikšminga.

Tai nereiškia, kad dvynių gimdymas „padaro“ moterį sveikesne – tai reiškia, kad sveikesnė moteris turi daugiau tikimybių susilaukti dvynių.

Visuomenės sveikatos specialistė Agnė Dvylaitytė

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook