Hiperaktyvus vaikas

Kai kurie vaikai tiek aktyvūs ir energingi, kad gali kilti pavojus jiems patiems. Tokiems vaikams ypač sunku susikaupti.

Vaikai paprastai turi daug daugiau energijos už savo tėvus: labai energingi jie gali būti visą dieną ir jiems sunku nurimti. Tai natūralu. Hiperaktyvus vaikas – kitoks: jis siautėja po namus kaip uraganas, nieko nepalikdamas ramybėje. Tokie vaikai dieną tiesiog trykšta energijos pertekliumi, jie nesugeba nustygti vietoje, ir naktį jiems reikia nedaug laiko išsimiegoti.

Jie nesugeba koncentruoti dėmesio į vieną užduotį ilgiau kaip keletą sekundžių, akimirksniu juos patraukia kiti reikalai. Su tokiu vaiku neįmanoma paprasčiausiai sėdėti ir žiūrėti televizorių arba skaityti knygą.

Būdingiausi hiperaktyvumo požymiai: pernelyg didelis judrumas, nesugebėjimas ramiai žaisti, nekantrumas, dirglumas, impulsyvumas, dažnai ir – isteriškas elgesys. Toks vaikas greitai supyksta ir įsižeidžia, beveik nepatiria baimės jausmo. Hiperaktyvus vaikas dažnai konfliktuoja su kitais vaikais, triukšmauja, nesilaiko elgesio taisyklių, nepaiso pastabų ir nuobaudų. Šie požymiai trukdo vaikui normaliai bendrauti.

Mokykloje toks vaikas puldinėja nuo vieno užsiėmimo prie kito, nuolat išdykauja, išsiblaškęs. Todėl hiperaktyviam vaikui gali tekti mokytis specialioje mokykloje

Nustatyti hiperaktyvumą sudėtinga. Dauguma aktyvių vaikų nėra hiperaktyvūs. Vienas iš šios problemos požymių – lėtesnis vystymasis. Hiperaktyvūs vaikai nesugeba sukoncentruoti dėmesio, todėl jų kalba ir skaitymo į gūdžiai vystosi daug lėčiau ir daug prastesni, negu kitų vaikų.

Jeigu abejojate, ar jūsų vaikas hiperaktyvus, kreipkitės į gydytoją, kuris gali skirti tyrimus ir nukreipti neuropatologo konsultacijai.

Hiperaktyvumo priežastys įvairios. Dėl jų vis dar nesutariama. Dauguma mokslininkų mano, kad tai nervų sistemos sutrikimas. Viena iš priežasčių – gimdymo traumos metu pažeistos smegenys. Dažniau hiperaktyvumo sindromas pasitaiko neišnešiotiems ar mažo svorio naujagimiams, vyresnių tėvų vaikams.

Hiperaktyvumą gali sukelti gėrimuose ir maiste esantys sintetiniai dažikliai. Didelės įtakos dėmesio ir hiperaktyvumo sindromui turi paveldimumas. Gydymą gali skirti tik specialistas.

Patarimai tėvams:

Hiperaktyviam vaikui namuose reikia sukurti kuo ramesnę aplinką.

Patariama laikytis veiksmus ir poelgius reglamentuojančių taisyklių.

Sudaryti bausmių ir skatinimų sistemą, kurioje turėtų vyrauti pasiūlymai ir pagyrimai.

Bendradarbiauti su mokytojais ir psichologais.

Vaiko judrumas ir išsiblaškymas, neklusnumas ne visada hiperaktyvumo pasekmė. Taip elgtis vaikas gali dėl netinkamo auklėjimo ir gebėjimo manipuliuoti savo tėvais.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook