Ar žemas ūgis – problema?

Ar mažas ūgis problemaGalbūt taip, galbūt ir ne. Jei susirūpinote savo vaiko ūgiu ar lėtu augimu, pirmas žingsnis – pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju, kuris gali atidžiai įvertinti Jūsų vaiko būklę, šeimos anamnezę, ir, jei reikės, paskirti atlikti tyrimus, kurie padės išsiaiškinti medicinines augimo sutrikimų priežastis. Gydytojas gali dažniau pasekti vaiko augimą, arba nukreipti vaikų endokrinologo (augimo sutrikimų specialisto) konsultacijai.

Kai kurie vaikai auga lėčiau už savo bendraamžius, nes paveldėjo tai iš savo tėvų. Tačiau dalis žemo ūgio vaikų iš tiesų turi rimtus augimo sutrikimus, kurie lemia lėtą augimą vaikystėje, lytinio brendimo sutrikimus ir žemą ūgį paauglystėje ir suaugus.

Normalaus žemo ūgio variantai

Galima išskirti porą normalaus žemo ūgio variantų, kurie nėra laikomi augimo sutrikimais:

Konstitucinis augimo atsilikimas: apibūdina vaikus, kurie yra žemesni už bendraamžius, tačiau auga normaliu greičiu. Jiems būdingas „kaulų amžiaus“ atsilikimas, tai yra jų kaulų brendimas vėluoja lyginant su jų faktiniu amžiumi (nustatoma, atlikus plaštakos rentgenogramą). Tokie vaikai neturi jokių kitų ligų, galinčių sutrikdyti augimą, požymių, bet jiems būdinga vėlesnė lytinio brendimo pradžia  ir brendiminio augimo šuolio tikimybė. Kadangi jie auga ilgiau, dažniausiai pasiekia normalų galutinį ūgį. Paprastai panašiai augo ir brendo vienas iš tokių vaikų tėvų ar artimų giminaičių.

Šeimyninis (genetinis) žemas ūgis: žemų tėvų vaikai turi tendenciją būti žemo ūgio. Jie taip pat neturi kitų ligų požymių. Nors jų lytinio brendimo pradžia ir augimo šuolis būna normaliu laiku, tačiau jie paprastai pasiekia galutinį ūgį, panašų į savo tėvų ūgius.

Abiem šiais atvejais, šeimas galima nuraminti, jog jų vaikas yra sveikas, ir gydymas nereikalingas. Tačiau kai kuriems vaikams, kenčiantiems užgauliojimus ir patyčias dėl jų žemo ūgio ir vėluojančio lytinio brendimo, gali prireikti psichologinės pagalbos, patvirtinimo, kad ilgainiui jie subręs ir užaugs. Kai kuriais labai žemo ūgio ar labai vėluojančio lytinio brendimo atvejais (vyresnėms nei 13 metų mergaitėms ir vyresniems nei 14 metų berniukams) gali prireikti hormoninio gydymo.

Augimo sutrikimai

Įvairios lėtinės ligos, tokios kaip inkstų, širdies, virškinamojo trakto, plaučių, kaulų ar kitų sistemų pažeidimai gali sutrikdyti vaiko augimą. Dažniausiai šios ligos turi kitus specifinius simptomus, tačiau sulėtėjęs augimas gali būti pirmas požymis.

Dėl hormonų stokos ar pertekliaus galima susirgti endokrininėmis ligomis. Jos gali sutrikdyti vaiko ar paauglio augimą. Augimo hormono nepakankamumas atsiranda dėl hipofizės (maža liaukutė smegenų pamate, išskirianti keletą hormonų, tarp jų ir augimo hormoną) funkcijos ar struktūros pažeidimų. Hipotirozės (sumažėjusios skydliaukės funkcijos) atveju skydliaukė negamina pakankamai skydliaukės hormonų, kurie yra būtini harmoningam vaiko vystymuisi.

Ternerio (Turner) sindromas yra viena dažniausių genetinių mergaičių augimo sutrikimo priežasčių, dėlto, kad nėra vienos lytinės X chromosomos ar dėl struktūrinių pokyčių. Žemas ūgis ir kiaušidžių funkcijos nepakankamumas, lemiantis lytinio brendimo ir vaisingumo sutrikimus, stebimi daugiau nei 90% šiuo sindromu sergančių mergaičių ir moterų. Tokioms mergaitėms būdinga specifinė išvaizda, tačiau jų intelektas nesutrikęs. Naujagimystės periodu dažnai yra įgimtas plaštakų ir pėdų paburkimas (limfedema). Be to, su šiuo sindromu susiję kiti sutrikimai: įgimtos aortos ydos (koarktacija ar stenozė), inkstų anomalijos, autoimuninis tireoiditas, osteoporozė, skeleto anomalijos, polinkis sirgti 1 ir 2 tipo cukriniu diabetu. Būdingi dažni otitai, klausos susilpnėjimas.

Kaip tiriami augimo sutrikimai?

Žemo ūgio vaikas, kuris yra sveikas ir auga normaliu greičiu gali būti stebimas net keletą metų, tačiau vaikui, kurio augimo greitis sulėtėjo, gali prireikti papildomų tyrimų. Kraujo tyrimai reikalingi  hormonų sekrecijos ar chromosomų anomalijoms nustatyti, taip pat dėl kitų ligų, galinčių sukelti augimo sutrikimus. Plaštakos rentgenogramos atliekamos kaulų amžiui nustatyti, galvos smegenų komputerinė tomograma ar magnetinis rezonansas – siekiant ištirti hipofizės struktūros pokyčius.

Nustatyti, ar hipofizė išskiria pakankamai augimo hormono, vaikų endokrinologai atlieka specialius stimuliacinius mėginius. Jie atliekami tik specializuotuose skyriuose: vaikams duodami augimo hormono sekreciją stimuliuojantys medikamentai ir tam tikrais laiko tarpais imami kraujo mėginiai.

Kaip gydomi augimo sutrikimai?

Kuo anksčiau nustatoma diagnozė ir skiriamas reikalingas gydymas, tuo greičiau vaikas ūgiu pasiveja savo bendraamžius. Jei nustatomas susirgimas, lėmęs augimo sulėtėjimą, specifinis gydymas turėtų pagreitinti ir augimą. Pavyzdžiui, esant skydliaukės funkcijos sumažėjimui (hipotirozė), gydoma skydliaukės hormonų tabletėmis.

Vaikams, kuriems nustatytas augimo hormono nepakankamumas, Ternerio sindromas ar lėtinis inkstų funkcijos nepakankamumas, normalizuoti augimo greitį ir galutinį ūgį gali augimo hormono injekcijos. Žmogaus augimo hormonas laikomas saugiu ir efektyviu, tačiau gydymas gali trukti labai ilgai, ir stebimi individualūs vaiko gydymo rezultatai. Nors gydymas augimo hormonu labai brangus,Lietuvoje šias išlaidas kompensuoja valstybė.

Jei manote, kad Jūsų vaiko augimas sutrikęs

Jei Jums neramu dėl vaiko augimo, pirmiausia reikia kreiptis į savo gydytoją, kuris nukreips Jus nustatančio ir gydančio specifinius augimo sutrikimus vaikų endokrinologo konsultacijai.

Negalima pamiršti ir emocinių bei socialinių problemų, kurias išgyvena žemo ūgio vaikai. Nelengva būti žemiausiu klasėje, ir dar sunkiau patirti dėl to užgauliojimus ir patyčias.

Tėvelių (globėjų) pareiga – padėti savo vaikams išsiugdyti savigarbą, akcentuojant stipriąsias puses, nepriklausomai kokio ūgio jis yra. Galbūt tai ir yra gydytojo paskirto gydymo dalis? Dėl endokrinologo konsultacijos dėl žemo ūgio kreipkitės į savo šeimos gydytoją.

Parengė: vaikų endokrinologė R. Verkauskienė,

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Alina Didžiokienė

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook