Bifidobakterijos – laukiamiausios kūdikio pilvuke

gerosios-bakterijos-kudikio-virskinimuiKai suprastėja kūdikio apetitas, sutrinka tuštinimasis, tėvams nuolat širdį rėžia mažojo nerimas, o vaikas priauga per mažai svorio, dažnai gydytojas patvirtina disbiozę – bakterijų pusiausvyros sutrikimą. Apie žarnyne gyvenančių gerųjų bakterijų svarbą virškinimui puikiai žinome. Tyrimų duomenys rodo, kad gerųjų ir ligas sukeliančių mikroorganizmų pusiausvyra turi įtakos imunitetui, taigi ir ligoms, su kuriomis teks kovoti augančiam mažyliui. Todėl virškinimo sutrikimus, kurie gali ištikti kūdikį pirmaisiais gyvenimo metais, tėvai turi pasitikti pasirengę.

Svarbiausios bakterijos nuo gimimo

Gerųjų bakterijų rūšys ir kiekis organizme priklauso nuo amžiaus. Pagrindinė sveiko kūdikio žarnyno mikrofloros dalis – bifidobakterijos, priklausomai nuo amžiaus jos sudaro 85-98 proc. Suaugęs žmogus jų turi mažiau. Tai yra vienos pagrindinių bakterijų gyvenimo pradžioje. Tyrimais nustatyta, kad nuo jų priklauso ne tik normali kūdikio žar­nyno mikroflora, bet ir tolesnė vaiko sveikata.

Dauguma šių bakterijų gyvena storojoje žarnoje, jos stimuliuoja organizmo apsauginius mechanizmus, neleidžia patogeniniams mikroorganizmams pridaryti žalos ir kūdikiui, ir kitokio amžiaus žmogui, padeda sintetinti su nepageidaujamais mikrobais kovojančius antikūnus. Bifidobakterijos, kaip ir kiti žarnyne esantys naudingi mikroorganizmai, neutralizuoja tokius mikrobus kaip stafilokokas, grybelius.

Bifidobakterijos reikalingos biologiškai aktyvių medžiagų, pavyzdžiui, vitaminų, įvairių fermentų, sintezei, būtinos riebalų, baltymų, angliavandenių ir mineralų apykaitai. Šios bakterijos padeda pasisavinti vitaminą D, kalcį, geležį. Todėl bifidobakterijų stoka ir dėl to atsiradusi disbiozė kūdikio sveikatai gali turėti neigiamų padarinių. Manoma, kad bakterijų pusiausvyros sutrikimo pasekmės gali būti uždegiminės žarnyno ligos, alergijos, cukrinis diabetas, taip pat ir nutukimas.

Disbiozė sukelia viduriavimus arba vidurių užkietėjimus, pilvo skausmus, dujų sankaupas kūdikio žarnyne, dėl kurių atsiranda diegliai.

Svarbu ne tik kiekis, bet ir rūšys

Dar negimusio vaiko žarnyne nėra jokių bakterijų. Kokios bakterijos apsigyvens naujagimio žarnyne, priklauso nuo aplinkos, kurioje jis gimsta, gimdymo būdo ir mitybos. Pirmieji mikrobai į naujagimio organizmą patenka keliaujant gimdymo takais, priglaustas pirmąkart prie mamos vaikas  jų gauna nuo jos odos. Taip pat bakterijų kūdikis gauna tėvams jį liečiant bei bučiuojant ir per aplinkos daiktus. Vaiko mikroflora priklauso nuo to, kokios ir kiek bakterijų patenka į jo organizmą nuo gimimo.

Todėl viena iš geriausių disbiozės profilaktikos priemonių – anksti glausti naujagimį prie krūties. Vienas pagrindinių bakterijų naujagimio organizme šaltinių yra mamos pienas. Šis pienas turi ypatingų medžiagų, kurios skatina daugintis bifidobakterijas. Tokių medžiagų neturi nė vienas dirbtinis mišinys. Todėl žindomi kūdikiai apsaugoti nuo infekcinių virškinimo sistemos ligų.

Svarbu ne tik bifidobakterijų kiekis, bet ir jų rūšys, o jos skiriasi priklausomai nuo amžiaus. Žindomų kūdikių žarnyne yra mažyliams reikalingų rūšių bifidobakterijų, o dirbtinai maitinamų kūdikių organizme vyrauja suaugusiems žmonėms būdingos rūšys.  Pastarųjų mikrofloros pokyčiai būna tokie dideli, kad dažniausiai sukelia viduriavimus.

 Kodėl bifidobakterijų kūdikiui pritrūksta?

Šių bakterijų pristinga naujagimiai, kurie dar įsčiose buvo paveikti infekcijos – dėl mamos uždegiminės ligos. Mažiau bifidobakterijų turi neišnešioti naujagimiai, gyvenimo pradžioje laikomi intensyviosios terapijos skyriuje. Vaikai, gimę Cezario pjūvio operacijos metu, taip pat turi daug mažiau galimybių gauti jiems reikalingų gerųjų bakterijų negu pagimdyti natūraliai. Taip pat – gydomi antibiotikais, nes šie vaistai suardo normalią gerųjų ir patogeninių žarnyno bakterijų pusiausvyrą, todėl sutrinka ir virškinimas.

Kūdikio bakterijų sudėčiai įtakos turi mamos sveikata, mityba ir stresas vėlyvuoju nėštumo periodu. Daugelio suaugusiųjų mikroflora yra pažeista būtent dėl to, kad jie per dažnai gydosi antibiotikais.  Tokių tėvų naujagimis jau nuo pirmųjų dienų patenka į bifidobakterijų stokojančią aplinką, o joje gausu sąlyginai patogeninių bei ligas sukeliančių mikroorganizmų. Jie tyko ant įvairiausių daiktų, vaikų ir suaugusiųjų rankų. Patekę į žarnyną, kuriame mažai bifidobakterijų, tokie nepageidaujami mikroorganizmai lengvai įsitvirtina ir dauginasi. Labai greitai pažeidžiama dirbtiniais mišiniais maitinamo naujagimio mikroflora, jeigu jis gydomas antibiotikais. Todėl šiuos vaistus reikia duoti kūdikiui atsakingai, tik tuomet, kai be jų išsiversti neįmanoma ir skiria gydytojas.

Disbiozė atsiranda dažnai kvėpavimo takų infekcijomis sergantiems vaikams. Vaistai ir virusai  suardo žarnyno mikroflorą, bakterijų santykis taip pat keičiasi sergant žarnyno ligomis, pavyzdžiui, opiniu kolitu, Krono liga.

Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook