Diabeto mokyklėlė Vaikų ligoninės poliklinikoje

Diabeto mokyklėlė Vaikų ligoninėjePacientų ir jų tėvų mokymas, kaip gyventi su liga, kad ji kuo mažiau trukdytų kasdieniams darbams, cukrinio diabeto gydymo metodų aptarimas, supažindinimas su galimomis ligos komplikacijomis ir būdais jų išvengti, mokymas, kaip teisingai maitintis ir leisti insuliną – tai diabeto mokyklėlės, veikiančios Vaikų ligoninės Vaikų konsultacijų poliklinikoje uždaviniai.Čia atvykę pacientai su tėvais gauna gydytojo vaikų endokrinologo konsultaciją, o tęstinį paciento mokymą organizuoja diabeto mokytoja – specialiai tam parengta slaugytoja diabetologė.

Pagal šiais metais papildytą LR Sveikatos apsaugos ministro įsakymą, reglamentuojantį paslaugas, teikiamas sergantiesiems cukriniu diabetu, pacientams priklauso tęstinė slaugytojo diabetologo konsultacinė pagalba, susidedanti iš paciento informavimo ir konsultavimo pagal paciento poreikius. Ji gali būti individuali ir grupinė.

Kai vaikui pirmą kartą diagnozuojamas cukrinis diabetas, tėvams ir vaikui reikia išmokti kelių svarbių dalykų:

– kaip gyventi su lėtine liga;

– kaip leisti insuliną;

– kaip maitintis;

– kaip saugiai sportuoti;

– kaip išvengti ligos komplikacijų.

Pradėjus gydytis, pas endokrinologą tenka apsilankyti kas tris mėnesius. Tačiau neretai klausimų tėvams kyla daug dažniau: kaip švirkšti insuliną, kaip kuo tiksliau apskaičiuoti insulino poreikį, kokių gali būti ligos komplikacijų ir kt. Ir tėvams, ir vaikams svarbu pamatyti, kaip teisingai švirkšti vaistus, todėl diabeto mokyklėlė turi pakankamai vaizdinės medžiagos ir priemonių, palengvinančių slaugytojai aiškinamąjį darbą. Čia galima pamatyti vienkartinių ir daugkartinių insulino injektorių, kraujo gliukozės matavimo prietaisų ir kitų reikalingų priemonių pavyzdžių.

Kartu su gydytoja vaikų endokrinologe ar jos pagalbininke slaugytoja diabetologe tėvai gali aptarti vieną iš svarbiausių klausimų, iškylančių auginant cukriniu diabetu sergantį vaiką – mitybos planavimą ir maisto produktų paruošimą.

Sergantieji diabetu angliavandenius skaičiuoja tam tikrais vienetais. Pagal šių vienetų kiekį produkte, pastarieji yra suskirstyti į tam tikras grupes. Kiekvienai maisto grupei yra paruoštos lentelės, kad nereikėtų kaskart skaičiuoti, kiek kokiame produkte yra angliavandenių ir kiek vaikui reikia insulino, suvartojus atitinkamą jų kiekį. „Mitybos mokymai ir tinkamo insulino kiekio parinkimas – viena iš pagrindinių diabeto mokyklėlės programų, kuriai skiriamas ypatingas dėmesys“, – teigia gydytoja vaikų endokrinologė Gražina Mickūnaitienė.

Norėdami užsiregistruoti pas gydytoją endokrinologą arba slaugytoją diabetologę, skambinkite Vaikų ligoninės Vaikų konsultacijų poliklinikos tel. (8 5) 272 05 70 arba mob. tel. 8 640 36696 nuo 7.00 iki 17.00 val. darbo dienomis.

Daugiau informacijos; www.vaikuligonine.lt

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook