Draugaukime su gerosiomis bakterijomis

NorbertukasMūsų žarnyno mikroflora – tai sistema, kuri valo ir apsaugo organizmą. Ji reguliuoja virškinimą bei medžiagų įsisavinimą, dalyvauja angliavandenių fermentacijoje, riebalų apykaitoje, skaido baltymus, dalyvauja vitamino K , B grupės vitaminų , folio ir nikotino rūgšties bei imunoglobulinų – imuninės sistemos statybinės medžiagos – sintezėje, padeda įsisavinti geležį ir kalcio druskas.

Normali virškinimo trakto mikroflora susidaro pirmomis kūdikio gyvenimo dienomis. Virškinimo trakte gyvena apie 500 įvairių rūšių bakterijų ir grybelių. Normalioji mikroflora yra svarbus veiksnys, padedantis apsaugoti organizmą nuo patogeninių mikroorganizmų.

Pagrindiniai virškinimo trakto gyventojai – bifido ir lakto bakterijos neutralizuoja pašalines medžiagas, toksinius metabolizmo produktus, mažina cholesterolio kiekį kraujyje.

Nusilpus  organizmo gerųjų bakterijų apsauginėms  jėgoms, suaktyvėja patogeninės bakterijos, ir išsivysto disbakteriozė: būklė, kai naudingosios mikrofloros organizme labai sumažėja ir jos vietą užima patogeninės bakterijos. Šių bakterijų išskiriami toksinai sutrikdo virškinimo trakto darbą, sulėtėja apykaitos procesai  bei silpsta imuninė sistema. Disbakteriozė gali išprovokuoti uždegimus, gerklės, nosies ir ausų ligas, tapti širdies ir kraujagyslių sistemos ir net onkologinių ligų  priežastimi.

Priežastys

Pagrindinė disbakteriozės priežastis  – lėtinių  ligų (cholecistito, pankreatito, hepatito, gastrito, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opos, žarnyno, kasos ir kepenų ligų)  sukelti  virškinimo organų funkcijų sutrikimai.

Kita disbakteriozės priežastis – įvairios žarnyno infekcijos: dizenterija, salmoneliozė, virusinės ligos, taip pat helmintozės. Disbakteriozė sunkina minėtų ligų  eigą ir jos gali tapti net lėtinės.

Šį negalavimas dažnai pasireiškia badaujant, neracionaliai ir nevisavertiškai  maitinantis, vartojant daug nitratų ir konservantų turinčių produktų.  Kitas veiksnys – kraujodaros organų, infekcinės ligos. Dažna priežastis  – vartojami antibiotikai ir chemoterapiniai vaistai.

Mikrobiologiniai žarnyno pokyčiai gali atsirasti dėl  ekologinių problemų, pvz.,  dėl įvairiais chemikalais  užteršto oro, didelio saulės aktyvumo, penelyg intensyvios higienos, naudojant sintetinius plovilklius , kurių sudėtyje yra daug kvapiklių ir  konservantų.

Dažna disbakteriozės priežastis – stresas. Neigiamos emocijos padidina adrenalino kiekį kraujyje ir sukelia žarnyno spazmus. Tuo metu  normali mikroflora nesivysto, todėl susidaro palankios sąlygos patogeniniams mikrobams vešėti ir daugintis. Tai gali sukelti depresiją, nuovargį, dirglumą.  Disbakteriozė taip pat  – didelių traumų, operacijų palydovė.

Nėščia disbakteriozės kamuojama moteris perduos ją savo naujagimiui. Taigi vaikas nuo pat gimimo turės  šį sunkų negalavimą.

Probiotikai – sveikai mikroflorai

Nuolat rūpintis savo mikroflora turi tapti įpročiu, kaip ir  asmens higiena.

Jeigu dėl vienų at kitų priežasčių atsirado disbakteriozė arba yra  rizikos veiksnių, pravers probiotikai – mikrobinės kilmės preparatai, kurių sudėtyje yra  bifido ir lakto bakterijų. Probiotikai atkuria būtiną apsauginę mikroflorą bei stiprina imuninę sistemą. Jie slopina organizmo alergines reakcijas maistui, nes mažina žarnų pralaidumą alergenams ir juos suskaido. Gerina maisto virškinimą ir jo pasisavinimą, skaido laktozę, jeigu žarnynas jos netoleruoja. Mažina pilvo pūtimą. Skaido kancerogenines medžiagas ir saugo organizmą nuo vėžio.

Tyrimais nustatyta, kad probiotikai stiprina natūralias  apsaugines sistemas, skatina  antikūnų prieš  pavojingas bakterijas susidarymą ir balansuoja virškinamojo trakto funkciją. Be to, trumpina antibiotikų sukelto viduriavimo trukmę ir atkuria žarnyno mikroflorą vartojant antibiotikus.

Probiotikai – pagalba sunegalavusiam žarnynui ir virškinimo organų susirgimų profilaktika, taigi ir sveikatos prielaida drauge su sveika mityba visais gyvenimo laikotarpiais – nuo pat gimimo.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook