Eterinių aliejų aromatai namų vaistinėlėje – vietoj chemijos

Šiuolaikiniams tėvams neramu dėl daugybės vaistų, kuriuos tenka duoti vaikams nuo mažumės. Dar mamos įsčiose, paskui kūdikystėje mažylis susipažįsta su įvairiausiais cheminiais preparatais. Žinoma, kai kuriais atvejais be jų neišsiversime, bet tada, kai įmanoma, verčiau rinktis natūralias priemones. Puikus gamtos produktas, galintis padėti nuo įvairių negalavimų, yra iš augalų išgaunami eteriniai aliejai. Kai kuriuos jų galima naudoti ir mažiems vaikams. Kokie aliejai tinkamiausi mažyliams ir kaip juos naudoti?

Kaip veikia eteriniai aliejai?

Eteriniai aliejai į organizmą patenka dviem būdais – įkvepiant ir per odą. Jų molekulės tokios mažos, kad ištirpusios nosies gleivinėje greitai nukeliauja į plaučius, po to į kraują, ir išnešiojamos po visą organizmą. Pastebėta, kad pėdų odą gausiai įtrynus česnakų eteriniu aliejumi, jau po 10–20 minučių iš burnos pasijunta česnako kvapas. Tai įrodymas, kad ant odos patekusios eterinio aliejaus medžiagos apkeliauja visą organizmą. Labai gerai absorbuoja eterinius aliejus pėdų oda.

Eteriniai aliejai gali stimuliuoti, taip pat – raminti ir atpalaiduoti. Jie naudojami kosmetikoje, masažams, vonioms, inhaliacijoms, aromatinėse lempose. Darganotą vakarą, pasilepinę karštoje vonioje su keletu lašelių mėgstamo eterinio aliejaus ar jų mišinio, atsipalaiduosime ir greičiau užmigsime. Maloniai nuteikia natūralūs kvapai, sklindantys aromatinėje lempoje šylant mėgstamo eterinio aliejaus lašeliams.

Dauguma šių aliejų turi savybių, kuriomis galime pasinaudoti gelbėdamiesi nuo įvairių negalavimų ne tik patys, bet ir padėti vaikui.

Nuo pavasarinio peršalimo

Peršalusį vaiką kamuojant slogai, naudingos inhaliacijos su levandų, eukaliptų, arbatmedžių, pušų eteriniais aliejais. Jos padeda išvalyti užsikimšusius nosies kanalus, nuraminti gleivinę ir susidoroti su bakterijomis.

Tikrųjų levandų aliejus – pagrindinis namų vaistinėlėje, tai idealus antiseptikas vaikui, jis padeda sumažinti karščiavimą, dirglumą, skausmą, ramina. Vienas labiausiai ištirtų, mažiems vaikams tinkančių eterinių aliejų – arbatmedžių. Itin vertinamas jo antigrybelinis, labai plataus spektro antibakterinis, antivirusinis poveikis.
Sloguojančiam ir kosėjančiam vaikui galite naudoti spindulinių eukaliptų eterinį aliejų, kuris tinka kojų vonelėms, įtrynimams, inhaliacijoms, taip pat – namų oro valymui ir gryninimui. Kosėjančiam mažyliui padės inhaliacijos ir su levandų eteriniu aliejumi. Šiuos aliejus naudinga garinti ir aromatinėse lempose. Garinamas antivirusinis bei antibakterinis mirtų aliejus pagerins atsikosėjimą, palengvins karščiavimą.

Sergantį vaiką nuramins vakare atliekamos inhaliacijos su levandų eteriniu aliejumi. Išprakaituoti ir atsipalaiduoti padės vidutinio karštumo vonios su arbatmedžių, levandų ir eukaliptų eteriniais aliejais (juos galima naudoti po vieną ar maišant).
Eteriniai aliejai ne tik padeda susidoroti su virusais ir bakterijomis, bet ir stiprina imunitetą. Tai viena iš natūralių organizmo apsaugos stiprinimo priemonių. Imunitetui naudingi eukaliptų, arbatmedžių, levandų eteriniai aliejai. Juos nuolat naudojant vonioje, kosmetikoje, garinant namuose, organizmas geriau kovoja su ligomis ir vaikas greičiau pasveiksta.

Levandų eterinis aliejus – nuo dantukų dygimo bėdų

Vienas sunkiausių kūdikio gyvenimo momentų – dantukų dygimas. Patinusias ir paraudusias dantenas pamėginkite nuraminti levandų eteriniu aliejumi. Į pilną arbatinį šaukštelį augalinio aliejaus (~5 ml) įlašinkite 1–2 lašelius šio eterinio aliejaus ir švelniai pamasažuokite kūdikio skruostą. Prieš miegą 1 lašelį levandų eterinio aliejaus galite užlašinti ant mažylio marškinėlių ar pagalvės vidinės pusės. Tai padės vaikui nurimti ir jis greičiau užmigs.

Dantenų skausmą ir tinimą dygstant dantukams padės numalšinti sezamų eterinis aliejus, nuo seno naudojamas dėl antibakterinių, antivirusinių, skausmą ir uždegimą mažinančių savybių. Taip pat tinka ramunėlių eterinis aliejus. Šių aliejų mišiniu tepkite skruostukus žandikaulio srityje 2–3 kartus per dieną.

Vaikams naudokite itin atsargiai

Vaikų oda gerokai jautresnė, todėl eterinius aliejus naudokite atsargiai. Saugokite, kad jų nepakliūtų į akis ar burną. Lašindami į vonią vaikui, būtinai skieskite, nes patekus šio aliejaus ant rankyčių, mažylis gali pasitrinti akis arba įsikišti į burną pirštukus.
Jei vaiko oda jautri, pirmą kartą naudodami eterinį aliejų, įsitikinkite, kad mažylis nėra jam alergiškas. Praskiesto eterinio aliejaus užtepkite ant vidinės alkūnės pusės ir palaukite 10 minučių. Jei oda neparaudo, nesudirgo, jis tinkamas.

Masažams ar įtrynimams nenaudokite grynų eterinių aliejų, juos būtina skiesti augaliniu aliejumi (abrikosų kauliukų, makadamijų, sezamų, saldžiųjų migdolų ir kt.). Mažiems vaikams ir kūdikiams, nėščioms moterims ruošiami 1,5% ar 1% mišiniai. 1,5% mišinys ruošiamas taip: į 10 ml aliejaus įlašinami 3 lašeliai eterinio aliejaus. 1% mišiniui į 10 ml aliejaus įlašinkite 2 lašelius eterinio aliejaus.

Inhaliacijoms į karštą, bet ne verdantį, vandenį įlašinkite 3–4 lašelius eterinio aliejaus. Apgaubkite galvą rankšluosčiu ir tegu vaikas 3–5 minutes giliai pakvėpuoja. Tokias procedūras galima kartoti 2–3 kartus per dieną.

Vaiko maudynėms į vonią užtenka įlašinti 2–3 lašelius eterinio aliejaus ar jų mišinio, o maudant kūdikį reikia tik vieno lašelio. Kadangi eterinis aliejus vandenyje netirpsta, jį lašinkite ant jūros ar valgomosios druskos, į šaukštą pieno, medaus arba augalinio aliejaus. Vonios su eteriniais aliejais naudingos visam organizmui.

Rinkitės tik kokybiškus eterinius aliejus, tada būsite tikri, kad sulauksite jiems būdingo poveikio ir ne visada reikės griebtis cheminių vaistų.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook