Galima išsaugoti vaiko sveikatą

Kaune vykusioje 12-oji Baltijos šalių vaikų neurologų asociacijos konferencijoje, surengtoje Lietuvos vaikų neurologų asociacijos ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) iniciatyva. daug dėmesio skirta ankstyvai ligų ir raidos sutrikimų diagnostikai, kad laiku suteikus pagalbą vaikai būtų apsaugoti nuo negalios.

Konferencijos metu ypatingas dėmesys skirtas retoms ligoms: epilepsijai, įvairioms jos formoms ir komplikacijoms, raidos sutrikimams, nervų-raumenų ligoms, cerebriniam paralyžiui, vaikų insultui. Atskira diena konferencijos programoje buvo skirta retoms ligoms, kurios visoje Europos Sąjungoje dabar sulaukia ypatingo dėmesio: kuriami retų ligų centrai, optimizuojama ankstyva diagnostika, ieškoma gydymo galimybių. Ekspertai jau yra suskaičiavę, kad laiku nustačius įgimtą ligą ir pradėjus ją gydyti, galima išsaugoti žmogaus sveikatą, ligonio šeimos gyvenimo kokybę ir sutaupyti daugybę lėšų. Teisingos diagnozės paieškos vyksta ilgai ir sudėtingai, nes neretai reikia nestandartinių ir brangių tyrimų, dauguma kurių Lietuvoje neatliekami, todėl tenka ieškoti partnerių ir lėšų tyrimams užsienio laboratorijose. Gydymo galimybės kol kas nepakankamos arba dėl to, kad jokio efektyvaus gydymo dar nėra sukurta, arba todėl, kad gydymas itin brangus ir nefinansuojamas. Be to, medikams trūksta žinių apie retas ligas, o skirtingų institucijų teikiama pagalba kol kas yra nepakankamai koordinuojama. Nors vaikų ir suaugusiųjų, sergančių retomis ligomis, yra ne taip mažai – vien Lietuvoje jų susidarytų apie 200 tūkstančių.

Maždaug du trečdaliai retų ligų prasideda vaikystėje, nes yra įgimtos, ir itin didelė jų dalis pasireiškia nervų sistemos pažeidimu, t. y. įvairiais raidos sutrikimais, protine bei fizine negalia, taip pat epilepsija, o kai kurios jų progresuoja ir turi nepalankias išeitis. Džiugu, kad Lietuvoje 2012 m. rudenį patvirtintas „Nacionalinis veiklos, susijusios su retomis ligomis, planas”. Tačiau bėda yra ta, kad sveikatos priežiūros biudžete nėra numatyta papildomų lėšų šiam nacionaliniam planui vykdyti, ir visą reorganizaciją kol kas numatyta perkelti ant gydymo įstaigų pečių.

Vienas dažniausių raidos sutrikimų šiuo metu vienas dažniausių raidos sutrikimų autizmas. Pasaulinė statistika liudija, kad autizmo sutrikimas nustatomas maždaug 1 iš 100 vaikų. Kalbėdama apie situaciją Lietuvoje, LSMU ligoninės Kauno klinikų filialo Vaikų reabilitacijos ligoninės „Lopšelis” direktorė dr. A. Prasauskienė atkreipė dėmesį, kad neturime registro, nėra sistemingos pagalbos pacientams ir jų šeimoms. Pasak autizmo seminaro lektorių, labai svarbu, kad laiku būtų nustatyta autizmo diagnozė, vaiko kvalifikuotai ištirtas ir nustatytos lydinčios ligos. Vėliau būtina pritaikyti tinkamus ugdymo metodus, kad vaikas išmoktų adaptuotis, elgtis įvairiomis situacijomis, priimti kitus žmones. Į seminarą atvyko tėvų, auginančių vaikus autistus, organizacijų atstovai. Jie kalbėjo apie ankstyvos diagnostikos problemas, vaikų priežiūros tarnybų, visapusiškos pagalbos stygių. Kitas žingsnis šioje srityje turėtų būti geresnis susikalbėjimas su ugdymo institucijomis.

Daugybės mokslinių tyrimų rezultatai rodo, kad jei mes anksti pradedame veikti pažeistas vaiko galvos smegenis, likusi sveika smegenų dalis gali perimti kitų dalių funkcijas. Todėl labai svarbu viską daryti anksti, laiku pradėti taikyti intervencijas, kol vaikas dar netapo neįgalus ir nenukentėjo jo šeimos gyvenimo kokybė. Atskira problema yra tai, kad šie pacientai užauga, o perėjus į suaugusiųjų amžių pasikeičia problemų spektras, kinta ryšys su šeima ir gydytojais, dėl netobulų teisės aktų keičiamos diagnozės. Problemos, kurios reikalauja politinių sprendimų, susikalbėjimo tarp atskirų žinybų, yra labai sudėtingos. „Tačiau kalbėti apie tai verta”, – neabejoja prof. M. Endzinienė. – „Turim paskatinti kolegas, pacientus ir jų tėvus pasidomėti tuo, ką galima padaryti jau čia ir dabar”.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook