Gardūs ir sveiki mažylio šventiniai valgiai

Ką vaikas valgys per šventesŠvenčių dienos – puikus laikas pabūti visai šeimai drauge, prasimanyti įvairiausių pramogų ir, žinoma, maga pasilepinti įmantresniais patiekalais. Ypatingai didelė skrandžio pagunda – šventinis stalas, lūžtantis nuo skanių mamos fantazijos šedevrų. Paskanauti visko norisi ne tik suaugusiajam. Taigi, per šventes vaikai nejučia prisiragauja visokiausių salotų, mėsų, ir ypač – pyragaičių, tortų, saldainių. Mažylio akys nori, o skranduko rezervai – riboti. Todėl šventę gali sugadinti negaluojantis pilvukas.

Kuo  mama gali palepinti vaiką per šventes?

Vaiko virškinimo sistema susiformavusi nuo pat gimimo, bet ji nėra mažesnė suaugusiojo kopija.

Mažylio skrandukas, kasa ir kepenys dar nesubrendę ir nepasirengę gerai virškinti suaugusiųjų maistą.

Todėl mažylio šventinius patiekalus stenkitės gaminti iš įprastinių produktų. Mamos pasitelkta fantazija pavers juos  šventiškais ir suvilios mažylį jų paragauti. Pavyzdžiui, iš kalakutienos  kukuliukų galima padaryti sniego senį su nosimi ir akimis iš morkos. Iš bulvių košės išeis, nors ir ne visiškai baltas, bet purus sniegelis.

Ant vaiko šventinio stalo neturi būti pašteto vakuuminėje pakuotėje, nitratų ir druskos prifarširuotų dešrų, bulvių traškučių, užsieninio šokolado, šokoladu glaistytų sūrelių, kurių sudėtyje yra saldiklių ir dažiklių. Šios medžiagos gali sukelti kepenų, inkstų bei kasos sutrikimus. Mažiems vaikams dietologai nepataria duoti grybų: jie gali sukelti stiprų apsinuodijimą.

Ką pataria dietologai?

Mitybos specialistai pataria nepiktnaudžiauti druska vaikų patiekaluose. Vaikas neturėtų suvartoti daugiau druskos kaip 2–3 gramus per parą. Į mažylio patiekalą druskos reikia berti tik šiek tiek, o jeigu įmanoma, visiškai jos atsisakyti, nes jos jau pakanka, pavyzdžiui, duonoje, bandelėse ir džiūvėsiuose. Mažylių skonio pojūčiai skiriasi nuo suaugusiųjų. Vaikai mielai šlamščia visiškai nepasūdytas daržoves ar košę.

Atidžiai rinkitės vaisius ir uogas: neteikite pirmenybės egzotiniams atvežtiniams vaisiams. Nesitikėkite, kad ilgai keliaudami iki jūsų parduotuvės, gražią išvaizdą jie išlaikė be cheminio apdorojimo. Kol atšils oras ir užaugs daržų ir sodų, o ne šiltnamių gėrybės, palepinkite mažylį džiovintais vaisiais, sultimis arba  uogienėmis. Jeigu vaikas nėra alergiškas, mama gali jam duoti bananų, obuolių, mandarinų ar apelsinų.

Kokį desertą  paruošti mažyliui?  

Pačiam mažiausiam šeimos nariui (pirmaisiais gyvenimo metais) galima pasiūlyti saldžią jo mėgstamų vaisių tyrę, pavyzdžiui, – iš obuolio, kriaušės ir persiko. Mažyliui turėtų patikti  varškė su vaisių ir uogų mozaika.

Didesniam kaip metukų vaikui galite sutepti įvairiai įdarytų vieno kąsnio sumuštinukų. Troškulį geriausiai numalšins vanduo be burbuliukų, obuolių arba persikų sultys. Dvejų metų pypliui jau galite pasiūlyti  padažo, pavyzdžiui, grietinės su žalumynais. Juo vaikas galės pasigardinti daržoves, duonos lazdeles arba sausainius.

Naudingas ir skanus vaikui produktas – želė ir marmeladas. Juose yra ypatingos rūšies kolageno, reikalingo vaiko sąnariams.10 gramų šios naudingos medžiagos per dieną padeda apsaugoti sąnarius nuo artrozės suaugus.

Nepersivalgykime

Mama, stebėk, kad vaikas nejučia perdaug nesuvalgytų. Antraip skrandis gali pateikti nemalonių staigmenų ir šventės apkars. Vaikui nebūtina sėdėti už stalo su suaugusiaisiais visą šventinį vakarą. Sudominkite jį žaisliukais, dėlione ar konstruktoriumi. Tegu jis pažaidžia su broliuku, sesute, kaimynės ar draugų vaikais. Jei namuose vaikų daugiau nėra, bendra veikla su pačiu mažiausiu šeimos nariu teks užsiimti mamai, tėčiui arba seneliams. Juk ir patiems bus smagiau!

Parengė Dalia Petrutytė

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook