Geležies stokoja daugiau nei pusė vaikų

Geležis vaikui - neturi pritrūktiGeležis būtina kiekvienai gyvai ląstelei. Trūkstant geležies, sutrinka hemoglobino sintezė ir audinių aprūpinimas deguonimi.  Nepaisant didelės svarbos, tai mineralas, kurio bene dažniausiai pritrūkstame, ypač dažnai jos stokoja vaikai. Tyrimai rodo, kad geležies stoka būdinga net dviems trečdaliams vaikų. Tai nereiškia, kad tokiam skaičiui vaikų yra per žemas hemoglobino kiekis kraujyje. Svarbu žinoti, kad kai jau hemoglobino lygis mažėja – reiškia, kad išeikvotos visos organizmo geležies saugyklos, jos jau nelikę nei raumenyse, nei feritine (baltyme, padedančiame organizme išsaugoti geležį).
Tokia situacija jau gresia geležies stokos anemija, kuri yra dažniausia vaikų kraujo liga.

Geležies poreikis ypač padidėja ankstyvoje vaikystėje, vaikui intensyviai augant, paauglystėje, taip pat moterims nėštumo metu. Po gimimo kūdikiai labai sparčiai auga, jų metabolinės reakcijos labai intensyvios, todėl prenatalinės (gautos iki gimimo) geležies atsargos greitai išsenka. Kad taip neatsitiktų, kūdikio racione turi būti pakankamai geležies.

Svarbu žinoti, kad geležis nėra lengvai organizmo pasisavinamas elementas. Pasisavinama apie 8 – 30 proc. maiste esančios geležies. Visuose vaisiuose ir daržovėse yra „neheminė“ geležis, kuri sunkiai absorbuojama. „Heminės“, lengviau įsisavinamos randama gyvuliniuose produktuose. Geležies rezorbciją didina vitaminas C, varis, kobaltas, magnis, o blogina kalcis, oksalatai, fosfatai, taninai, antacidiniai preparatai, kava ir juoda arbata. Jei trūksta baltymų, folio rūgšties, B grupės vitaminų, vitaminų E ir C, geležies pasisavinimas taip pat sutrinka.

Geležies poreikis per parą pagal vaiko amžių.

Amžius Geležies kiekio norma (mg)
0 – 30 dienų 1,5
1 – 3 mėn. 5,0
4 – 6 mėn. 7,0
7 – 12 mėn. 10,0
1 – 3 metai 10,0
3 – 15 metų 15 – 20

 

Pagrindiniai požymiai, kad mityboje trūksta geležies – bendras silpnumas, pablyškusi, sausa oda, apetito stoka.

Geležies atsargas atstatyti galima koreguojant maistą – t.y. valgant daug geležies turinčių produktų ir papildant mitybą geležies papildais. Be geležies, kraujo gamyboje dalyvauja ir tokios medžiagos, kaip vitaminas B12, foliatai, o varis ir vitaminas C pagerina šio mineralo pasisavinimą ir pernešimą organizme. Todėl norint efektyviai papildyti geležies atsargas, patartina rintis sudėtinius geležies ir kitų kofaktorių maisto papildus, kurių sudėtyje būna ne tik geležies, bet ir vitamino C ir vario, vitamino B12, folio rūgšties ir kitų naudingų maistingųjų medžiagų.

Svarbu paminėti, kad geležies preparatus reikėtų vartoti ne tik kol hemoglobino pasidarys pakankamai, bet ir susidarys geležies atsargos audiniuose, o tam gali prireikti 6 – 9 mėnesių ar net daugiau.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook