Gydomieji masažai – padeda sergantiesiems ir užkerta kelią ligoms

Gydomasis masažas – nuo seno žinomas terapijos metodas. Įvairios kūno sritys masažuojamos rankomis arba naudojant specialią aparatūrą. Šiuolaikinės medicinos ir farmakologijos teikiamos įvairių ligų gydymo galimybės nesumažina masažų reikšmės, juo labiau kad cheminės medžiagos sukelia nepageidaujamų reiškinių. Todėl jų vartoti derėtų kiek įmanoma mažiau. Masažai palengvina įvairių ligų sukeliamus negalavimus ir šis gydymo metodas pasiteisina jau daugelį metų.

Kuo ypatingas gydomasis masažas?

Gydomasis masažas veikia ne tik kūno paviršiuje esančius receptorius, bet ir gilesnes organizmo struktūras: raumenis, kraujagysles, kaulus, sąnarius, vidaus organus. Tinkamai parinkta masažo technika skatina kraujotaką, limfos apykaitą, į kraują patenka daugiau biologiškai aktyvių medžiagų, kurios stiprina organizmo apsaugines funkcijas. Šis gydymo metodas padeda numalšinti skausmą, mažina spazmus, atpalaiduoja įsitempusius raumenis. Plačiai pripažintas gydomųjų masažų efektas reguliuojant medžiagų apykaitos procesus, teigiamas poveikis visiems organams ir sistemoms.

Dažnai jau po pirmos procedūros žmogus pajaučia pagerėjimą, bet būtinas tam tikras jų kiekis. Gydomojo masažo metodai, trukmė, dažnis ir procedūrų kiekis parenkamas kiekvienam individualiai – pagal konkrečią ligą bei organizmo savybes, kaip ir atliekant kitas gydomąsias procedūras. Skiriant masažą atsižvelgiama į žmogaus sveikatos būklę. Kai kuriais atvejais masažas nepatariamas: paūmėjus lėtinei ligai, esant kitoms problemoms.

 Panaudojimo galimybės didelės

Gydomieji masažai yra įvairių ligų kompleksinio gydymo ir prevencijos sudėtinė dalis. Tokie masažai naudojami sportinėje ir reabilitacinėje medicinoje, neurologijoje, kosmetologijoje,  bendrai terapijai.

Dėl poveikio odai, raumenims, sąnariams, stuburui jie atliekami patyrusiems įvairias traumas: raiščių  patempimus, išnirimus, sumušimus. Gydomieji masažai rekomenduojami sergantiesiems kaulų ir raumenų ligomis, taip pat – radikulitu ir kitomis ligomis, iškrypus stuburui. Masažai ne tik sumažina skausmą, bet ir padeda atkurti pažeistus raumenis ir audinius. Jie skiriami ilgai besigydantiems lėtines ligas žmonėms, po operacijų. 

Masažai naudojami kvėpavimo organų ligoms (bronchitui, lėtiniam plaučių uždegimui), virškinimo sistemos negalavimams gydyti, susilpnėjus imunitetui ir sutrikus medžiagų apykaitai.

Gydomieji masažai padeda pagerinti savijautą sergantiesiems centrinės ir periferinės nervų sistemos ligomis, veiksminga pagalba kamuojamiems streso, galvos skausmų, miego sutrikimų. Jie dažnai rekomenduojami pažeistai odai atkurti, prakaito ir riebalų liaukų funkcijoms pagerinti.

 Sveikiesiems jie pasitarnauja ligų prevencijai, imuninių organizmo galių stiprinimui, pagerina savijautą bei darbingumą. Gydomieji masažai naudingi dirbantiems sėdimą darbą, daug laiko praleidžiantiems prie kompiuterio, kai sustingsta raumenys. Jie rekomenduojami intensyviai sportuojantiems ar dirbantiems fizinį darbą žmonėms, taip pat – besiskundžiantiems jautria nervų sistema.

Gydomojo masažo rūšys

Šį gydymo metodą specialistai naudoja klinikose, sanatorijose ir kitose gydymo bei sveikatingumo įstaigose. Bendras gydomasis masažas veikia didžiulę kūno zoną ir turi įtakos visiems audiniams ir organams, vietinis masažas atliekamas  konkrečioje kūno dalyje. Atliekant gydomąjį masažą naudojami visi klasikinio masažo metodai: glostymas, minkymas, plekšnojimas, trynimas, vibracija ir kiti.

  • Gydomasis viso kūno masažas mažina raumenų spazmus ir įtampą, skausmą, gerina odos būklę, kraujotaką, stimuliuoja vidaus organų darbą, pagreitina medžiagų apykaitą.
  • Nugaros masažas – vienas labiausiai darančių įtaką visam organizmui, nes šioje kūno dalyje yra daugybė kraujagyslių ir nervų. Masažuojant nugarą atpalaiduojami įtempti raumenys, pagerėja audinių mityba, išnyksta ar sumažėja kaklo ir galvos skausmai, gerėja bendra organizmo būklė. Jis atliekamas, pavyzdžiui, iškrypus stuburui.
  • Galvos ir kaklo masažas taikomas esant kraujotakos sutrikimams, lėtiniams galvos skausmams, svaigstant galvai.
  • Krūtinės ląstos masažas pagerina sergančiųjų kvėpavimo takų ligomis savijautą. Atliekamas, pavyzdžiui, sergant plaučių uždegimu, bronchitu, bronchine astma.
  • Pečių juostos srities masažas slopina osteochondrozės simptomus, atpalaiduoja raumenis, ramina, mažina nuovargį, stresą, skausmus.
  • Juosmens masažas numalšina skausmą po operacijų, padeda esant nervų šaknelių uždegimui, pagerina kraujotaką ir atpalaiduoja įsitempusius raumenis.
  • Pilvo masažas gerina skrandžio, žarnyno darbą, padeda užkietėjus viduriams ar kaupiantis dujoms žarnyne.
  • Kojų masažas atpalaiduoja įtemptus raumenis ir mažina sąnarių, raumenų ir pėdų skausmus.

Kada masažas būtinas vaikui?

Dauguma tėvų neįvertina judėjimo reikšmės pirmaisiais gyvenimo metais, o aktyvumo ypač trūksta mieste gyvenantiems vaikams, didžiąją laiko dalį praleidžiantiems uždarose patalpose. Jiems masažai gali būti viena iš organizmo stiprinimo priemonių. Vaikų gydomieji masažai skatina motorinių įgūdžių vystymąsi bei tobulinimą.

Masažai reikalingi tokiomis ligomis, kaip centrinės nervų sistemos sutrikimas – raumenų distonija, sergantiems vaikams. Padeda mažiesiems, kenčiantiems dėl įgimtos ligos – klubų displazijos, kai nepakankamai išsivystę kūdikio klubų sąnariai, sergantiems rachitu, esant skoliozei (stuburo išlinkimas į šoną), plokščiapadystei, šleivakojystei ir  kreivakaklystei.

Parengė Dalia Petrutytė

Nuotraukos iš www.freepik.com

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook