Gydytoja apie tai, kas labiausiai žaloja vaiko sveikatą

Darželinuko ir moksleivio sveikataKasmet visi darželinukai ir mokiniai mokslo metų pradžioje privalo į ugdymo ir švietimo įstaigą pristatyti Vaiko sveikatos pažymą. Besibaigiant kasmečiam vaikų profilaktiniam sveikatos patikrinimu – apie tai, kas kelia nerimą, mintimis dalijasi 22 metus Vilniaus Centro poliklinikoje dirbanti vaikų ligų gydytoja Laimutė Šumskienė.

Vaikai nebemoka kalbėti – kalti kompiuteriai
„Per daugelį metų stebėdama vaikų sveikatą galiu išskirti kelias aiškias tendencijas. Dažnėjantiems naujiems vaikų sveikatos sutrikimams didžiausią įtaką daro pasikeitęs gyvenimo būdas. Mūsų gyvenime įsitvirtinę kompiuteriai su internetu ir socialiniais tinklais, mobilieji išmanieji telefonai vaikus įtraukia nuo mažumės taip, kad atplėšti neįmanoma. Nebelieka betarpiško tiesioginio vaikų bendravimo ir su tėvais, ir su bendraamžiais. Todėl pas mus ateina vis daugiau vaikų su kalbos defektais – jie tiesiog nebemoka kalbėti. Augančio, vaiko kalbą reikia lavinti, o jei jis valandų valandas sėdi prie kompiuterio, jo verbalinės funkcijos normaliai nesivysto“, – aiškina gydytoja L. Šumskienė.

Vaikų su kalbos defektais dažnai pasitaiko mišriose kalbiniu požiūriu šeimose, kurių dabar daug. Trečioji priežastis, paradoksalu, bet yra medicinos mokslo progresas: daugėja vaikų, kurie gimė neišnešioti, išgyveno po komplikuoto nėštumo ar gimdymo. Tokių vaikų bendra raida ir kalbos vystymasis dažnai sutrikęs.

Kasmet daugėja psichikos ir elgesio sutrikimų turinčių vaikų. Jiems trūksta normalaus žmogiško bendravimo. Namuose jie mažai kalbasi su nuolat užsiėmusiais tėvais. Mokykloje išplitę patyčios, mokykla „nešilta“ vaikams. Nuo pat vaikystės tokie santykiai namuose ir mokykloje traumuoja vaikų psichiką.

Kompiuteris prieš sportą
Ilgai sėdint kambaryje prie kompiuterio ateina ir kitų bėdų. Dėl mažo fizinio aktyvumo, nebūnant atvirame lauke atsiranda laikysenos sutrikimų, skeleto-raumenų sistemos susirgimų, regos sutrikimų. Vaikų su tokiomis problemomis tikrai daug.

Deja, ypač miestuose vaikai dažnai neturi kur leisti laisvalaikį, nes prie namų nėra tokių kiemų, kur jie galėtų aktyviai judėti, sportuoti, bendrauti su bendraamžiais atvirame lauke. Viskas užstatyta automobiliais.

Vaikų sveikata gerėtų, jei mokyklose kūno kultūros pamokos būtų tobulesnės. Joms turėtų būti skiriamas toks pat rimtas dėmesys, kaip ir bet kuriai kitai pamokai: matematikai ar anglų kalbai. Juk akivaizdu, kad vaikai turi judėti daugiau.

Vaikų mityba kelia nerimą
„Rimta vaikų sveikatos problema – mityba. Dažnas vaikas maitinasi netinkamai. Mokiniai nepusryčiauja – sako, kad nenori, nepietauja – mokykloje neskanu. Už pinigus pietums nusiperka saldumynų. Kai kurie moksleiviai pavalgo vieną kartą per dieną, kai grįžta iš mokyklos, dažniausiai apie 5 – 6 valandą. Vaikams mitybos režimas labai svarbus – reikia valgyti reguliariai, bent 3 kartus per dieną. Problema būtų išspręsta, jei mokyklos tvarka būtų kaip vaikų darželyje. Ateina laikas pietauti – valgyti eina visi be išimčių“, – sako Centro poliklinikos gydytoja.

Populiarėja sveika gyvensena
Gydytoja mato ir gerų pokyčių. Jos teigimu, daugėja sveikos gyvensenos šalininkų. Vis daugiau žmonių bėgioja, važinėja dviračiais, sportuoja. Štai kad ir Vingio parkas – čia nuolat pilna sportuojančių suaugusių ir vaikų. Taip formuojami ir vaikų sveikos gyvensenos įpročiai.

Besistengiantieji sveikai gyventi rūpinasi ir sveika mityba. Į Centro polikliniką ateina nemažai jaunų mamų, kurios vertina nutukimą kaip sveikatos sutrikimą, todėl stengiasi savo vaikus maitinti visaverčiu ir kokybišku maistu. Viršsvorio turintys vaikai, sulaukę paauglystės, kai tampa svarbus grožis, susirūpina savo figūra ir dažnai sulieknėja. Gydytojos L. Šumskienės teigimu, ji nepastebinti, kad daugėtų nutukusių vaikų.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook