Gydytojai sunerimę dėl 1-3 metų vaikų mitybos

Kai vaikas maitinamas netinkamaiGydytojai teigia, kad 1-3 metų vaikai maitinami netinkamai, o tokie įpročiai grėsmingi jų sveikatai ir vystymuisi. Mažųjų maiste per daug riebalų, baltymų, cukraus, jie nepakankamai juda, todėl gresia nutukimo pavojus. Naudingų maistinių medžiagų stoka silpnina imunitetą, todėl mažyliai dažniau serga. Netinkamos mitybos padariniai: įvairios alergijos, pilvo skausmai, virškinimo sutrikimai, dantų ligos ir t.t. Socialiniu projektu „Vaikas – ne suaugęs“, prie kurio jungiasi Lietuvos vaikų gastroenterologai ir dietologai, siekiama atkreipti dėmes į vaikų mitybos svarbą.

Pagal nuo vienerių iki trejų metų vaikus auginančių tėvų socialinės apklausos rezultatus, Lietuvoje maži vaikai dažnai valgo suaugusiesiems įprastą maistą, tačiau dažniausiai – tai mažylių organizmą apsunkinantys produktai*. Pavyzdžiui, 50 % apklaustų tėvų pasirūpina, kad vaikas kasdien gautų mėsos, tačiau tik 26 % jų kelis kartus per savaitę duoda vaikui žuvies. Tėvai linkę vaikui duoti per daug pieno produktų. Kasdien tarp pagrindinių patiekalų vaikai smaguriauja jogurtais su saldžiais priedais, sausainiais, saldainiais ir varškės produktais, kurių sudėtyje yra daug cukraus. Džiugina, kad 81 % apklaustųjų tėvų kasdien vaikams duoda vaisių ir daržovių (60 %), deja, dažniausiai tik kaip užkandį. Gydytojai susirūpinę dėl to, kad 43 % tėvų mano, jog saldintus gėrimus gali vartoti ir 3 metų nesulaukę vaikai. Gydytojai pataria neskubėti, nes šie gėrimai ilgainiui gali pakenkti sveikatai.

Netinkama mityba kelia rimtų pavojų

Suaugusiųjų maistą vaikas valgo per ankstiNuo vienerių iki trejų metų vaikas turėtų pratintis prie maisto produktų ir sveikos mitybos. Tačiau dažnai mažyliai prie suaugusiųjų maisto pratinami pernelyg greitai. Pagal tyrimą, dauguma (89 %) tėvų  atskirai mažyliui maisto nebegamina  jam nesulaukus nė 2 metų. Be to, daugiau nei pusė apklaustų tėvų (53 %) teigė, kad jau nuo 1 metų mažylius pradėjo maitinti tuo pačiu maistu, kurį valgo patys.

Vaikams reikia 5,5 kartų daugiau geležies, 4 kartus daugiau kalcio, 3 kartus daugiau nepakeičiamųjų riebalų rūgščių ir 7 kartus daugiau vitamino D vienam kūno kilogramui. Todėl  kartu su įprastu maistu jiems būtina duoti pagal amžių pritaikytų įvairų maisto produktų bei atpratinti nuo saldžių užkandžių, saldintų gėrimų ir daug baltymų bei riebalų turinčių produktų“, – pataria Lietuvos vaikų gastroenterologų ir mitybos draugijos pirmininkas doc. dr. Vaidotas Urbonas.

1-3 metų mažylio organizmas dar nėra visiškai susiformavęs. Vaikas dar tik auga: didėja jo kūno masė, vystosi organų sistemos, smegenys ir raumenys. Todėl nevalia į vaiko mitybą žvelgti pernelyg nerūpestingai, nes vėlesni jo sveikatos ir vystymosi sutrikimai gali pradėti formuotis šiuo amžiaus tarpsniu.

„Per daugiau nei 50 metų įsitikinau, kaip keičiasi tiek tėvelių, tiek vaikų mitybos įpročiai. Šiandien dažnas vaikas stokoja D vitamino, geležies. O šie vitaminai ir mineralai itin svarbūs vystymuisi, ypač pirmaisiais metais. Dažniau skundžiamasi alergijomis, kurias sukelia nenatūralūs produktai, saldumynai ar net kiaušiniai, pienas. Geriausias pavyzdys vaikams yra jų tėvai, tad, jei nors vienas vaikas alergiškas tam tikriems produktams, būtų gerai namuose jų visai neturėti. Geležies vaikas gali gauti iš liesos mėsos, žuvies, grikių. Nors šių produktų vaikas ir nemėgsta, įpras, jei visa šeima juos valgys. Tiesa, nereikia pamiršti, kad geležį pasisavinti trukdo per didelis pieno produktų kiekis“, – pataria doc. dr. Algimantas Vingras.

Nutukti gali jau 2 metų vaikas

78 % mažus vaikus auginančių tėvų Lietuvoje nutukimą laiko rimta problema. Vaikų ligoninės, VUL SK filialo  gydytoja dietologė Daiva Čižauskaitė sako, kad nutukimas pradeda ryškėti jau pirmaisiais vaiko gyvenimo metais: „Vienerių metų vaikas gali pradėti valgyti visus maisto produktus, tačiau dažniausia 1-3 metų vaikų tėvelių klaida  – kad tokio amžiaus sulaukęs vaikas valgo ir varškės užkandžius, perdirbtos mėsos gaminius, saldainius, traškučius, saldų jogurtą su priedais, sausus pusryčius“, – teigia D. Čižauskaitė.

Tai, kad pradeda tukti jau 2 metų vaikai, rodo, jog netinkamai formuojami mažų vaikų mitybos įpročiai. Vaikai mokosi iš tėvų, todėl visa šeima turi maitintis sveikai.

Gaminti maistą  tėvams pritrūksta laiko, taip pat neužtenka žinių apie sveiką mitybą, todėl jie šeimoje nepuoselėja sveikos mitybos įpročių. Žinoma, laiko trūksta daugeliui mažus vaikus auginančių šeimų. Po motinystės atostogų sugrįžusioms į darbus mamoms laiko vaikams lieka gerokai mažiau nei pirmaisiais jų gyvenimo metais. Šiuo projektu siekiama atkreipti dėmesį į netinkamos mitybos padarinius ir informuoti apie Lietuvos specialistų siūlomus sprendimus. Projekto tikslas – skatinti šeimose sveikos mitybos įpročius, kurie padės mūsų vaikams augti sveikiems ir laimingiems.

̽ Tyrimas vyko 2016 m. vasario ir kovo mėn., iš viso jame dalyvavo 660 tėvų.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook