Gyvenamoji aplinka ir sveikata

Mūsų sveikatai net 20 proc. įtakos turi gyvenamoji aplinka. Todėl svarbu  gyventi bei dirbti sveikose nuolat vėdinamose ir  gerai apšviestose patalpose, kuriose nėra triukšmo bei dulkių. (Prastas apšvietimas gali sukelti net depresiją). Dauguma žmonių 80 proc. paros laiko praleidžia uždaroje erdvėje: namuose, darbo vietoje, mokykloje, vaikų darželyje, laisvalaikio  centre ar transporte. Grėsmę tiek fizinei, tiek psichinei žmonių sveikatai gali daryti bloga pastatų kokybė, kenksmingos statybos medžiagos, netinkama įranga, patalpų dydis ir struktūra.

Patalpų ore yra daug įvairių teršalų. Pirmiausia – tai cheminės medžiagos, patenkančios į patalpas iš lauko ar išsiskiriančios iš patalpų vidaus apdailos medžiagų, baldų. Iš buityje naudojamų valiklių gali skirtis lakieji organiniai junginiai, tarp jų ir formaldehidas. Orą teršia  tabako dūmai, kuro degimo produktai, biologiniai teršalai – bakterijos, virusai, grybų sporos (pelėsiai). Pelėsiai paprastai įsiveisia drėgnose ir šiltose, nevėdinamose patalpose, tai pat oro drėkintuvuose ir pan, kondicionieriuose gali veistis legionela, sukelinati legioneliozę. Bakterijas, virusus ore gali paskleisti sergantys žmonės, naminiai gyvūnai.

Užterštose, uždarose patalpose ilgai būnantys žmonės, dažnai skundžiasi negalavimais, kurie dingsta palikus patalpas. Tai-galvos, akių, nosies skausmai, gerklės dirginimas, sausas kosulys, sloga. odos išsausėjimas, niežėjimas, pykinimas, nesugebėjimas sutelkti dėmesį, nuovargis. Tai „nesveiko pastato sindromas“. Cheminių medžiagų koncentracija didesnė remontuojamose, netinkamai vėdinamose patalpose, pastačius naujus baldus.

Įrengiant ar remontuojant gyvenamąsias patalpas svarbu atidžiai parinkti medžiagas. Natūralaus medžio grindys, durys yra ne tik gražios, bet ir pačios sveikiausios. Rinkitės sienų apmušalus, kurių gamybai nebuvo naudojamas PVC. Sienų apdailos medžiagos turėtų būti laidžios orui. Tuomet jose nesiveis pelėsiniai grybeliai. Geriausios -natūralių audinių: lino, medvilnės, šilko langų užuolaidos.

Specifinis, priplėkęs kvapas yra vienas iš požymių, kad patalpas apniko pelėsiniai grybai. Ant patalpų sienų atsiranda tamsios dėmės, ilgainiui jos išplinta. Dažniausiai pelėsiai pažeidžia patalpų išorines sienas, vonios kambarius, virtuves. Jie kenkia ne tik patalpų išvaizdai, bet ir juose gyvenančių žmonių sveikatai. Pelėsių sintetinamos nuodingos medžiagos – mikotoksinai kenkia nervų, imuninei sistemoms, gali sukelti alergines ligas. Labiausiai pelėsiams jautrūs kūdikiai, maži vaikai, nėščios moterys, žmonės su nusilpusiu imunitetu bei sergantys kvėpavimo sistemos ligomis.

Švariam  patalpų orui rekomenduojame:

Rūpintis grindų švara. Kambarius reikia siurbti du ir daugiau kartų per savaitę, nepamiršti reguliariai keisti ar valyti filtrų.Taip pat neatsisakykite drėgno grindų valymo, nes taip galima surinkti dulkes, kurių nesugeba „sugaudyti“ dulkių siurblys. Patariama prie durų laikyti didelį kilimėlį ir namuose avėti šlepetes. Tai padės sulaikyti daugumą pavojingų medžiagų.

Palaikyti tinkamą drėgmę namuose. Dulkių erkutėms ir pelėsiams patinka drėgmė.

40 – 65% drėgmė leidžia kontroliuoti juos ir kitus alergenus. Naudokite oro sausintuvus ir kondicionierius. Pastarasis sumažina ir žiedadulkių kiekį patalpose. Gaminant maistą, įjunkite gartraukį ar praverkite langą, o besimaudant praverkite ventiliacijos angas. Nakčiai palikite praviras vonios duris: išsisklaidys vonios kambaryje esanti drėgmė. Neperlaistykite augalų. Nedžiovinkite skalbinių  kambariuose, sutaisykite lašančius vamzdžius ir čiaupus.

Nerūkyti namuose. Cigarečių dūmuose randama virš 4000 įvairių cheminių medžiagų.

Pasyvus rūkymas padidina riziką vaikams sirgti ausų ir kvėpavimo takų infekcijomis, astma, vėžiu ir staigios kūdikių mirties sindromu. Rūkaliams ši priklausomybė gali sukelti vėžį, kvėpavimo problemas, širdies priepuolius ir insultus.

Ieškokite natūralių kvapų ir aromatų. Sintetiniais aromatais prisotinti valikliai į orą išskiria šimtus cheminių medžiagų. Be to, jos dažniausiai nenurodomos etiketėse ir  būna toksiškos. Rinkitės bekvapes skalbimo priemones arba tas, kurių sudėtyje yra natūralūs kvapai, švelnesnius valiklius be dirbtinių kvapų. Nenaudokite aerozolių: dezodorantų, plaukų purškiklių, valiklių ir oro gaiviklių.

Tinkamai vėdinkite patalpas. Pagal vėdinimo rekomendacijas, per valandą patalpose turi  pasikeisti bent pusė oro. Valydami namus praverkite langus, tegul patalpos išsivėdina ir patalpose nesusilaiko ir nesikaupia cheminės medžiagos.Valydami virtuvę naudokite sodą ir citriną. Tai padės pasiekti norimos švaros, o virtuvė maloniai kvepės.

Laikykite namuose augalus. Jie ne tik papuoš namus, bet tarnaus ir kaip natūralūs oro valikliai.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook