Ieškote batukų pirmiesiems vaiko žingsniams? Apsilankykite pas ortopedą!

Paulius Grigas, flebologijos centro gyditojas, ortopedas, traumatologas,
Paulius Grigas, flebologijos centro gyditojas, ortopedas, traumatologas,

Netrukus patirsite dar vieną džiaugsmą – mažylis žengs pirmuosius nedrąsius žingsnelius, todėl dairotės batukų. Svarbu žinoti, kaip išrinkti vaikui patogią, kokybišką avalynę. Batukų paieška – atsakinga užduotis tėveliams. Tinkama avalynė padeda taisyklingai formuotis pėdutei, išvengti traumų ir greičiau išmokti vaikščioti. Kokie turėtų būti vaiko batai ir kodėl svarbu apsilankyti pas ortopedą dar prieš pradedant vaikščioti, papasakojo Flebologijos klinikos gydytojas ortopedas- traumatologas Paulius Grigas.

Kokie turi būti pirmieji vaiko batai? Kaip išrinkti avalynę jau gerai vaikščiojančiam mažyliui, ar turi įtakos prekės ženklas?

Reikalavimai visiems vaikiškiems batukams yra panašūs, o firmų pavadinimai ir kaina ne visada turi įtakos. Yra keletas pagrindinių principų, į kuriuos tėvams vertėtų atkreipti dėmesį.

Pirma, padas turi būti kietas, šiek tiek lankstytis ties pirštais – tai suteikia pėdutėms stabilumo. Antra svarbi savybė – kietas užkulnis, nes jis turi išlaikyti kulną tinkamoje padėtyje. Trečia, pageidautina, kad vaiko batai būtų aukštesni – iki čiurnos sąnario, jog tvirčiau laikytųsi kojytės. Avėti tokius batukus ypatingai svarbu tada, kai pėdutės dar nesusiformavusios, nors padukas nėra plokščias ir kojytės nešleivos. Kokia avalynė tinkamiausia Jūsų mažyliui, sužinosite kartu su juo apsilankę pas ortopedą.

Kaip ir suaugusiųjų avalynę, taip ir vaikišką, geriau rinktis natūralių medžiagų, nes neprakaituoja kojos, patogesni avėti batukai su amortizuojančiais padais. Dar svarbu, kad batai nenuspaustų ar nenutrintų vaiko kojyčių.

Kada reikėtų vaiką nuvesti pas gydytoją ortopedą, ar būtina, jeigu tėveliai nepastebi nieko bloga?

Pas ortopedą, kaip ir pas bet kurį kitą gydytoją, būtina lankytis profilaktiškai ir tai daryti periodiškai. Jeigu ką tik gimusį vaiką apžiūrintis gydytojas įtaria ortopedinę problemą, konsultuoti kviečiamas šios srities specialistas. Sveikam vaikui pas ortopedą- traumatologą būtina apsilankyti 2-3 ir  4- 6 mėnesių. Jeigu viskas gerai, kitą kartą vaikas atvedamas metukų, o vėliau dėl profilaktinės apžiūros reikia atvykti kiekvienais metais. Labai svarbu žinoti, kad vaikus pas ortopedą-traumatologą privalome vesti reguliariai ir stebėti jų raidą.

Ortopedo konsultacija nėra vienos kūno dalies apžiūra – tai bendras ištyrimas. Pirmiausia, į vaiką ortopedas žiūri kaip į visumą. Konsultacijos metu turi būti atliekama nuodugni ortopedinė apžiūra: įvertinamos tiek pėdutės, tiek klubai, tiek krūtinė ir stuburas.

Kiekvieno profilaktinio apsilankymo metu ypatingas dėmesys atkreipiamas į klubo sąnarius – atliekama echoskopija. Šis tyrimas daromas visada, nors ir nėra nusiskundimų, kad nepraleistume patologijos, kurios negali pastebėti mama, kiti namiškiai ar bendrosios praktikos gydytojas.

Nustačius įgimtą defektą, pavyzdžiui, šleivumą, atliekami rentgeno ir kiti tyrimai, o ortopedas stebi vaiką dažniau – pagal tam tikrą planą.

Kokios dažniausios kojyčių bėdos ištinka mažylius, kaip jos gydomos?

Pagrindinės kojyčių problemos – šleivumas ir plokščiapėdystė. Šleivapėdystė vystosi tam tikromis stadijomis, todėl, nustačius šią problemą, vaiką nuolat turi stebėti ortopedas. Plokščiapėdystė gali būti įgimta ir įgyta, dažniausiai dėl traumų.

Tiksliai nustatyti pėdų defektus gali tik specialistas, todėl, iškilus abejonėms, privalu lankytis pas gydytoją ir nedera iš anksto baimintis. Net jeigu šeimos gydytojas išrašė vaikui siuntimą dėl kreivo stuburo arba plokščiapėdystės, ortopedas nebūtinai patvirtins šią diagnozę. Pavyzdžiui, kreipiantis dėl kreivo stuburo, specialistas gali nustatyti, kad stuburas nėra deformuotas, o tiesiog taip atrodo dėl netaisyklingos laikysenos, kurią užtenka pakoreguoti ir problemos nebelieka.

Apžiūrėdamas vaiko pėdutes, gydytojas atkreipia dėmesį į jų formą, įvertina genetinius ypatumus. Pėdų forma yra paveldima. Ateina tėvai susirūpinę, kad jų vaikas plokščiapadis, o apžiūrėjus jų pėdas akivaizdu, kad jos tokios pačios. Taigi, dėl kitokių, negu įprastai sveikomis laikomų, vaiko pėdučių gali būti nekaltas defektas, kurį reikėtų gydyti, o tai yra fiziologinė norma.

Ortopedas, stebintis pėdučių vystymąsi, paskiria mankštas, pratimus, kuriuos vaikai daro su malonumu, ir pėdutės formuojasi tinkamai. Jeigu gydytojas pastebi deformacijas, pagal individualų pėdų modelį gaminami ortopediniai batukai arba vidpadžiai, kurie padeda koreguoti defektus.

 Ar galima avėti didesnę avalynę – skirtą išaugimui? Kiekvienas vaikas batukus išnešioja savaip – pagal pėdutės formą, ar gerai, kai jo išaugtais avi broliukas ar sesutė?

Pirkti 3 dydžiais didesnius batus tikrai nepatarčiau, o nedidelė – pusės dydžio – atsarga, vaikščioti vaikui netrukdys. Vaiko pėdutės auga labai greitai ir vis tiek kas pusę metų reikės keisti avalynę

Griežto reikalavimo, kad jokiu būdu negalima avėti kito vaiko batukų, nėra. Žinoma, idealu, kai

kiekvienam mažyliui perkama nauja avalynė.

Ar galime padėti formuotis sveikoms pėdutėms?

Pėdų formavimąsi lemia visuma: patogi avalynė, fizinis aktyvumas, nuo kurio priklauso ir visų organų raida. Kiekvienam vaikui sveika bėgioti basomis per smėlį ir žolę, tik būtina laikytis higienos reikalavimų, nerekomenduojama nuolat vaikščioti su avalyne ir namuose, nes tai trukdo formuotis vaiko pėdai. Geriausia viską daryti saikingai ir leisti vaikui augti sveikai.

Kalbėjosi Neringa Grabauskienė

Nuotraukoje ortopedas-traumatologas Paulius Grigas

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook