Intymi higiena sveikam nėštumui

Nėščia moteris ir higienaIntymi higiena, atrodytų, paprasta procedūra. Kiekviena moteris įsitikinusi, kad apie intymių kūno vietų priežiūrą žino viską. Bet yra smulkmenų, į kurias derėtų atkreipti dėmesį, nes nuo jų priklauso būsimos mamos sveikata. Daug imlesnė makšties infekcijoms nėščia moteris – dėl hormonų koncentracijos pokyčių, kurie lemia neutralesnį intymių vietų pH. Makšties mikroflora lengvai gali pakisti ir sukelti ginekologines sveikatos problemas. Tinkama nėščiosios higiena apsaugo nuo įvairių problemų ne tik mamą, bet ir būsimą kūdikį.

Kas apsaugo nuo infekcijų nėščią moterį?

Sveikos moters makštyje yra šiek tiek balkšvos spalvos rūgštinės reakcijos išskyrų. Rūgštinę reakciją ( pH 3,5 – 4, 5) palaiko makšties išskyrose esanti pieno rūgštis. Makšties gleivinės epitelyje yra nemažai specialios medžiagos glikogeno, kuris būtinas kiekvienos sveikos moters makštyje esančioms laktobakterijoms daugintis. Veikiamas fermentų glikogenas skyla ir jo skilimo produktas yra pieno rūgštis. Taigi susidaro rūgšti terpė, kurioje nėra sąlygų daugintis ir išgyventi patogeniniams mikroorganizmams, galintiems sukelti ligas.

Nėštumo metu pokyčiai vyksta visame moters organizme, taip pat ir lytiniuose organuose. Sustiprėja dubens kraujotaka, sustorėja makšties gleivinė, didėja makšties elastingumas. Pagausėja makšties išskyrų, jos tampa tirštesnės ir įgauna baltą spalvą. Makšties turinio pH tampa rūgštesnis, nes susidaro daugiau pieno rūgšties, o ji didina glikogeno kiekį makšties epitelyje. Toks pH apsaugo makštį nuo kai kurių infekcijų, bet padaugėjus glikogeno, greičiau apninka grybelinė infekcija, todėl daugeliui nėščiųjų nustatoma makšties kandidozė. Taip pat nėštumo metu keičiasi ir imuninė sistema. Todėl lengviau prasiskverbti ir daugintis patogeniniams mikrobams. Jiems kelią atveria netinkama nėščiosios higiena, dėl kurios gali nukentėti ne tik moteris, bet ir vaisius.

Nėščia moteris turi laikytis ypatingos higienos

      Pirmiausia būtina laikytis šių taisyklių.

  • Praustis reikia švariomis rankomis, bet ne kempine: tarpvietės oda labai gležna ir lengvai pažeidžiama.
  • Nėščioji turi praustis tekančiu vandeniu. Taigi, jeigu neįmanoma nusiprausti duše arba iš čiaupo bėgančiu vandeniu, nedera praustis dubenyje. Verčiau vandenį ant išorinių lytinių organų pilti iš kito indo.
  • Vanduo turi būti šiltas. Šaltas vanduo pavojingas dėl uždegimų, o labai šaltas arba labai karštas vanduo gali sukelti net persileidimą.
  • Prausiamės iš priekio – išangės link. Tuomet tiesiojoje žarnoje esantys mikroorganizmai nepateks į makštį.
  • Naudokite tik individualų rankšluostį ir odą lengvai nusausinkite.
  • Nepamirškite, kad apsitempusios sintetiniais apatiniais galime išprovokuoti uždegimą, todėl derėtų dėvėti medvilnines kelnaites.

Intymios higienos taisyklių draudimai.

  • Ploviklių negalima švirkšti tiesiai į makštį. Nėštumo metu nereikia naudoti priemonių makščiai plauti (nebent skirtas ginekologo). Jos gali sutrikdyti natūralią makšties mikroflorą, o paskutiniais nėštumo mėnesiais sukelia priešlaikinius gimdos susitraukimus.
  • Nėščia moteris neturi švirkšti į makštį gydytojo nepaskirto vaistinio preparato, tai gali pakenkti būsimam kūdikiui.

Intymios higienos priemonės nėštumo metu

Nėštumo periodu nepageidautinas net mažiausias makšties sudirginimas. Makšties pH skiriasi nuo kūno odos pH, todėl moteris turėtų naudoti specialias priemones intymiai higienai, kurių pH toks pat kaip ir lytinių organų. Įprastinis – šarminis muilas netinka intymiai higienai, ypač nėštumo metu. Muilas ne tik išsausina makšties gleivinę, bet ir keičia makšties mikroflorą, ir gali sukelti uždegimą. Specialios intymios higienos priemonės palaiko rūgštinę odos terpę. Todėl oda gali išlaikyti normalią drėgmę. Dėl šios savybės intymios higienos priemonės padeda palaikyti ir makšties rūgštingumą, todėl nesusidaro disbiozė (bakterijų pusiausvyros sutrikimas). Intymiajai higienai skirtų prausiklių sudėtyje paprastai būna įvairių augalinių ekstraktų, jie nesausina ir nedirgina jautrios odos, todėl šias priemones galima naudoti kasdien. Tik nedera pamiršti, kad jokio prausiklio neturi patekti į makštį daug.

Intymios higienos priemonių sudėtyje yra daug mažiau kvapiklių ir kitų priedų. Tai labai svarbu nėštumo metu: reikia vengti aštriai kvepiančių higienos priemonių, nes jos yra potencialūs alergenai. Nėštumo metu geriausia atsisakyti ir intymių vietų dezodoranto, o specialias intymios higienos servetėles verta naudoti tik tuomet, kada negalite nusiprausti duše.

Jeigu nėštumo metu atsirado įtartinų išskyrų, lytinių organų bėrimų, skauda, niežti ar peršti makštį, nebandykite pati nustatyti diagnozę ir išspręsti problemos naujomis higienos priemonėmis, o kreipkitės į gydytoją.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook