Įveikiame maitinimo sunkumus

Mother breastfeeding her babyVisos mamos žino, kad kūdikio žindymas – saugiausias ir sveikiausias maitinimo būdas. Maitinant krūtimi užmezgamas stiprus emocinis ryšys, kuris vėliau išsivystys į darnius tarpusavio santykius, su vaiku. Atkuriamas gimdymo metu nutrauktas motinos ir vaiko psichologinis ryšys, stiprinamas naujagimio imunitetas, saugoma nuo ligų. Todėl maitinti krūtimi reikėtų pradėti kuo anksčiau: jau tada, kai krūtyse pradeda gamintis priešpienis – geltonas vandeningas skystis, kuriame gausu vaikui augti būtinų antikūnų ir maisto medžiagų. Motinos pienas yra idealus maistas kūdikiui. Tik jame yra reikiamas kiekis vaikui būtinų medžiagų, vitaminų ir mikroelementų. Su motinos pienu mažylis įgyja imunitetą nuo daugelio ligų, jis mažiau kenčia nuo alergijos ir infekcijų. Žindomi vaikai rečiau patiria skrandžio ir žarnyno sutrikimus. Motinos pienas dėl specifinių biologinių savybių skatina kūdikį vystytis.

Nemalonūs maitinimo momentai. Deja, maitinimas krūtimi dažnai iš pradžių nebūna sklandus. Pavyzdžiui, vaikas gali atsisakyti žįsti. Taip gali nutikti dėl nepatogios padėties ar prastos savijautos. Viena iš opiausių nūdienos problemų – nepakankamas pieno kiekis. Jeigu taip atsitiko, bandykite vaiką glausti iš pradžių prie vienos, po to prie kitos krūties, būtinai nutraukite krūtyse likusį pieną, gerkite daug skysčių ir prieš maitinimą stenkitės atsipalaiduoti. Rekomenduojama vartoti vitaminų ir mineralų kompleksus.

Vienas iš nemalonių maitinimo momentų – skausmingi ir įtrūkę speneliai. Speneliai sutrūkinėja, jeigu nėštumo metu pieno liaukos nepakankamai pasirengė žindymui, įtakos turi netaisyklinga maitinimo technika, vitaminų trūkumas, organizmo nusilpimas.Tai gali būti ir netinkamos krūtinės priežiūros maitinimo metu pasekmė. Laikykitės kelių taisyklių, kurios padės išvengti šių nemalonumų.

 Rūpinkitės krūtimis. Krūtys turi būti visada švarios: prieš kiekvieną maitinimą nuplaukite jas šiltu vandeniu ir švelniu muilu, nusausinkite minkštu rankšluosčiu arba marle. Jokiu būdu netrinkite krūtinės, nes traumuosite odą; tik lengvai nusausinkite. Odai nuriebinti nenaudokite spiritinių tirpalų: spiritas sausina, o visiškas sterilumas nereikalingas. Spenelį ir odą aplink jį suvilgykite 2 procentų sodos tirpalu (vienas arbatinis šaukštelis į stiklinę virinto vandens) arba paprastu virintu vandeniu.

Prieš maitinimą nuvarvinkite keletą pirmųjų pieno lašų – išvalysite iš išorinių pieno liaukų latakų ten patekusius mikroorganizmus.   Suminkštinkite krūtinę lanolino pagrindu pagamintais tepalais, nes kitokie (vazelinas arba augaliniai) gali vaikui sukelti alergiją, sutrikdyti virškinimą. Krūtinę tepkite po maitinimo, kad iki kito maitinimo dalis tepalo įsigertų į odą (likutį nuplausite vandeniu). Naudokite minkštus higieninius liemenėlės įklotus ir nuolat juos keiskite. Spontaniškai tarp maitinimų išsiskiriant pienui atsiradusi drėgmė gali pažeisti odą ir paskatinti vystytis mikrobus.

Spenelių įtrūkimai ir įbrėžimai yra labai skausmingi. Jeigu speneliai smarkiai sutrūkinėjo, greičiausiai, kol jie apgis, maitinti krūtimi negalėsite. Tokiu atveju reikia atsargiai, nepažeidžiant spenelio, nutraukti pieną į išvirintą indą ir termiškai neapdorojus maitinti juo kūdikį.

 Kaip išvengti problemų maitinant krūtimi? Maitinimo metu stenkitės keisti vaiko padėtį, kad žindant būtų spaudžiamos skirtingos spenelio vietos. Vaikui pavalgius, būtinai ištraukite spenelį iš burnytės. Jeigu nesiseka, lengvai užspauskite nosytę, ir mažylis pats jį išstums. Maitinkite dažniau ir ne ilgiau kaip 10–15 minučių. Pamaitinusi ir nutraukusi likusį pieną, 5 minutes, kol spenelis išdžius, nesirenkite drabužių.

Nutraukus po maitinimo likusį pieną, krūtis turi likti tuščia. Nusitraukite pienelį lengvais judesiais, neliesdamos spenelio. Kasdien keiskite apatinius drabužius. Spenelio įtrūkimai kaip bet kuri žaizda yra atviri infekcijai, todėl juos būtina gydyti.

Parengė sveikos gyvensenos specialistė Ieva Grabauskienė

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook