Jautrios odos priežiūros taisyklės

jautri-oda

Šildymo ir žiemos temperatūrų kontrastų išvargintą odą pavasarį pasitinka nauji iššūkiai: ryški saulė, vitaminų stoka ir prasidedantis alergijų sezonas. Nualinta šiuo laikotarpiu yra bet kokia oda, o ypatingai – jautri, kurią reikia itin kruopščiai prižiūrėti ir apsaugoti. Tai padaryti padeda specialiai jautriai odai skirtos kosmetikos priemonės.

Kodėl oda pasidaro jautri?

Daugeliui pažįstami jautrios odos požymiai: tempimo jausmas, paraudimas, pleiskanojimas, bėrimai. Iš tikrųjų jautri oda – nėra vieno iš odos tipų, tokių kaip riebi ar sausa, apibūdinimas. Tai bet kurio odos tipo būklė, kuriai būdingi nemažą diskomfortą sukeliantys požymiai. Jautri gali būti ir riebi, ir mišri oda, greičiausiai tokia pasidaro sausa oda, kuri veikiama tam tikrų dirgiklių sukelia nemalonius pojūčius.

Jautrią odą galime paveldėti iš tėvų ar senelių. Dar odą veikia daugybė vidinių ir išorinių faktorių, o kasdien susiduriant su jais silpnėja odos imunitetas, plonėja sluoksniai ir ji tampa vis labiau pažeidžiama. Silpną imunitetą turinti bet kurio tipo oda negali apsisaugoti nuo išorinių dirgiklių, joje greitai atsiranda raudonų, pleiskanojančių plotų, pradeda kamuoti niežulys, tempimas, deginimas ar dilgčiojimas.

Gyvename permainingo oro sąlygomis: vėjas, temperatūros svyravimai, šaltis, karštis; tai, atrodytų, turėtų užgrūdinti. Nuo gimimo pamažu prisitaikome prie tokios oro įvairovės, bet kai kurių oda vis tiek tampa jautri.

Nuo žalingų aplinkos veiksnių odą saugo išorinis sluoksnis – epidermis, jame esantys lipidai sulaiko ir vandenį joje. Pažeidus šį apsauginį barjerą, oda praranda ir vandenį, ir atsparumą aplinkai, todėl šį barjerą turime atkurti.

Drėgme epidermį aprūpina kitame odos sluoksnyje – dermoje esančios kraujagyslės ir limfagyslės. Nuo drėgmės praradimo taip pat saugo dar vieno odos dangalo – hipodermos riebalinis sluoksnis. Sulėtėjus limfotakai, kraujotakai, yrant lipidų struktūrai, mažėjant riebaliniam sluoksniui epidermis gauna mažiau drėgmės ir oda nukenčia.

Labiausiai odą nualina:

– užterštas, sausas oras, dulkės, oro kondicionieriai;
– stiprus vėjas, ultravioletiniai spinduliai, soliariumas;
– chloruotas, užterštas, kietas vanduo;
– netinkamai parinkta odos priežiūros kosmetika;
– odos pažeidimai: žaizdelės, uždegimo židiniai;
– pagrindinis sveikatos, taip pat ir odos, priešas – stresas;
– vaistai, sukeliantys neigiamas odos reakcijas;
– hormoniniai pokyčiai;
– nesveikas gyvenimo būdas: riebūs, aštrūs, kepti patiekalai, konditerijos gaminiai, greitas maistas, rūkymas, alkoholis.

Jautrioje odoje greičiau susidaro raukšlės, pigmentinės dėmės, atsiranda alergijos. Bet tinkamai ją prižiūrėdamos galime išvengti nemalonių, gyvenimą gadinančių, sudirginimo požymių.

Jautrios odos priežiūra

Prižiūrėti jautrią odą reikia nuosekliai ir naudoti specialią kosmetiką. Jos sudėtyje neturi būti dirginančių medžiagų, pavyzdžiui, konservantų, kvapiklių, dažiklių, alkoholio. Jautriai odai netinka priemonės, kuriose yra naftos produktų. Jie sudaro sluoksnį, neleidžiantį odai kvėpuoti ir trukdantį prasiskverbti drėgmei. Turėtumėte laikytis pagrindinių jautrios odos priežiūros taisyklių.

Odą būtina valyti kasdien ryte ir vakare, nes susikaupę teršalai: dulkės, nešvarumai, prakaitas, negyvos odos ląstelės, trukdo odai kvėpuoti. Valyti patariama priemone be muilo ir rinktis tokią, kuriai sunaudojama mažiau vandens, nes jis taip pat gali dirginti, pavyzdžiui, micelinį vandenį. Šią procedūrą svarbu atlikti ypatingai atsargiai ir švelniai, kad nepažeistumėte sudirgusios odos ir dar labiau nesuprastintumėte jos būklės. Kadangi vienas iš odą dirginančių veiksnių yra temperatūrų skirtumai, praustis reikia ne karštu ir ne šaltu, o drungnu vandeniu.

Turinčioms jautrią odą derėtų pamiršti apie tokias procedūras kaip šveitimas valomąja priemone su kietomis dalelėmis, kurios žaloja ir dirgina. Geriausia rinktis švelnios sudėties priemonę, tinkančią konkrečiam odos tipui.

Rinkitės veido priežiūros kremus, skirtus jautriai odai, kuriose yra natūralių ingredientų. Tokie produktai skirti jautrios odos problemoms spręsti ir paprastai pagrindiniai juose yra raminamieji komponentai. Jautriai odai skirta kosmetika padeda atkurti natūralią odos drėgmę ir apsauginę funkciją.

Turinčioms jautrią odą reikia saugoti ją nuo karščio, saulės, vėjo. Dieną, ne tik vasarą, bet ir ištisus metus, būtina naudoti kremą, apsaugantį nuo ultravioletinių spindulių. Būnant patalpoje, kurioje veikia kondicionierius, drėkinamuoju kremu patariama tepti veidą kelis kartus per dieną.
Kosmetikos priemonių stenkitės naudoti kuo mažiau ir rinkitės tokias, kuriose nedaug sudedamųjų dalių.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook