Ką apie sveikatos draudimą turi žinoti būsima mama ir tėtis

Nėščios moters sveikatos draudimasNesusipratimų gydymo įstaigose dėl sveikatos priežiūros paslaugų būtų galima išvengti pateikus draustumą privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) patvirtinančius dokumentus. Valstybinė ligonių kasa (VLK) primena, kad ir draudžiamas žmogus PSD valstybės lėšomis pats turėtų sutvarkyti reikiamus dokumentus. Tuomet nereikės mokėti už paslaugas, kurios turėtų būti teikiamos nemokamai.

Jei būsima mama nedirba

Atvykti į teritorinę ligonių kasą (TLK) turėtų niekur nedirbančios, kūdikio besilaukiančios moterys. Jos bus apdraustos PSD valstybės lėšomis nėštumo laikotarpiu – 70 dienų (suėjus 28 nėštumo savaitėms ir daugiau) iki gimdymo bei 56 dienas po gimdymo. Tad tokia moteris neturi nerimauti – jai bus suteiktos nemokamos sveikatos priežiūros paslaugos. Tik svarbu apsilankyti TLK su asmens tapatybės dokumentu ir nėštumą patvirtinančia pažyma, kurioje turi būti nurodytas nėštumo laikotarpis arba data, kada suėjo 28 nėštumo savaitės, – pagal šiuos dokumentus ji bus apdrausta.

Pagal sutartį dirbanti  nėščia moteris

Kūdikio besilaukiančioms moterims, dirbančioms pagal darbo sutartį, kurioms yra suteikiamos nėštumo ir gimdymo atostogos, kreiptis į TLK dėl draustumo valstybės lėšomis nereikia.

Pagal autorinę sutartį dirbanti nėščioji

Tiesa, suėjus 28 nėštumo savaitėms su pažyma kreiptis į TLK  turėtų mažylio besilaukiančios sportininkės, atlikėjos, dirbančios pagal autorines ir kt. sutartis nėščios moterys, kurioms dėl kokių nors priežasčių nėštumo ir gimdymo atostogos nesuteikiamos ir pašalpos neskiriamos. Mat jei sportininkės, atlikėjos, pagal autorines sutartis dirbančios moterys kas mėnesį pajamų negauna, jų draustumas PSD nutrūksta. Tad atkreipiame dėmesį į tai, kad nėščios moterys, gaunančios pajamų pagal autorines sutartis, taip pat iš sporto, atlikėjos veiklos, tais mėnesiais, kai šių pajamų negauna, PSD įmokas turi mokėti savarankiškai – tol, kol pradės gauti pašalpas iš „Sodros“.

Besilaukianti mama vykdo individualią veiklą

Jei besilaukianti mama vykdo individualią veiklą, ji iki nėštumo ir gimdymo atostogų turi mokėti fiksuotas PSD įmokas „Sodrai“ arba VMI (jei vykdo veiklą pagal verslo liudijimą). Šios įmokos turi būti mokamos tol, kol pašalpas pradės mokėti „Sodra“. Jei šioms moterims pašalpa neskiriama, jos turi kreiptis į TLK. Pateikusios pažymą, jos bus apdraustos PSD valstybės lėšomis aukščiau minėtu laikotarpiu – suėjus 28 nėštumo savaitėms iki gimdymo ir 56 dienas po gimdymo.

Kada valstybės lėšomis draudžiamas tėtis arba mama

Auginantys vieną vaiką iki 8 metų, vienas iš tėvų ar įtėvių gali rinktis, kuris bus draudžiamas valstybės lėšomis. Jei šeimoje auga du ar daugiau vaikų, vienas iš tėvų ar įtėvių gali būti draudžiamas valstybės lėšomis, kol vyriausiajam vaikui sukaks 18 metų. Tačiau abiem atvejais norintis būti draudžiamas valstybės lėšomis tėtis ar mama, turi atvykti į TLK ir informuoti apie tai. Šiuo atveju būtina pateikti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir vaiko (-ų) gimimo liudijimą.

Slaugančiųjų draudimas

Atvykti į TLK dėl draudimo valstybės lėšomis taip pat turėtų ir slaugantieji neįgaliuosius. Jie kartu su asmens dokumentu turi pateikti teismo nutartį, sprendimą (arba patvirtintą kopiją), kuriuo jie yra skiriami minėto asmens slaugytojais, globėjais ar rūpintojais.

Besimokančių jaunuolių sveikatos draudimas

Apsilankyti TLK turėtų ir išvykstantieji studijuoti į Europos Sąjungos (ES) šalių aukštųjų mokyklų dieninius skyrius. Šie studentai  draudžiami valstybės lėšomis. Jų draustumas patvirtinamas tik tuomet, kai jie pateikia asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir mokymo įstaigos, kurioje studijuoja, išduotą akademinę pažymą (originalą). Studentai PSD draudžiami vieneriems mokslo metams, todėl pažymą iš ES aukštosios mokyklos ligonių kasai reikia pristatyti kiekvienais mokslo metais.

Be to, dokumentus, patvirtinančius teisę į sveikatos draudimą valstybės lėšomis, TLK turi pateikti vykstantieji (išvykę) studijuoti į ES šalis pagal mainų programas, nes jų duomenys nėra tvarkomi Studentų registre.

Primename, kad savo draustumą PSD galima pasitikrinti VLK interneto svetainės skyrelyje „Ar esate draustas?“. Klausimus visi gyventojai gali pateikti el. pašto adresu info@vlk.lt arba ligonių kasų informacijos telefono numeriu 8 700 88888.

 

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook