Ką daryti užspringus

Užspringus –atsiranda mechaninė kliūtis orui  patekti į plaučius. Svetimkūnis paprastai patenka į nosiaryklę, gerklas, gerklę, jis dirgina kvėpavimo takų gleivinę ir sukelia balso stygų bei bronchų spazmą. Užspringus sunku kvėpuoti, nes oro srautas dalinai ar visiškai negali patekti į plaučius. Ilgai trunkantis dalinis ar visiškas užspringimas sukelia asfiksiją (uždusimą), kurios pasekmė – hipoksija (deguonies trūkumas organizmo audiniuose) ir yra mirtina. Deguonies atsargos plaučiuose bei kraujyje aukai, kurios kvėpavimas visiškai sustojo, gyvybę gali palaikyti vos kelias minutes. Smegenys yra nepaprastai jautriuos deguonies trūkumui ir per pirmas 4 – 6 minutes pradeda mirti. Po 10 minučių įvyksta negrįžtami smegenų pokyčiai.

Užspringti galima  galima svetimkūniu, dėl  kvėpavimo organų ligos,  ryklės, gerklų ar trachėjos suspaudimo smaugiant. Suaugusieji dažniausiai užspringsta valgio metu, kai tinkamai nekramto maisto. Kalbėjimas ar juokas valgio metu gali lemti, jog maisto gabalėlis pateks ne ten, kur reikia. Be to, rijimo mechanizmai gali būti sutrikdyti, jei asmuo padaugino alkoholio , serga tam tikromis ligomis.

Užspringimo požymiai:

 • Kosėjimas ar springimas. Žmogus kosi smarkiai, nevalingai, gurguliuoja arba garsiai vemia. Esant rimtesniam užspringimui, šie simptomai gali būti nestiprūs ar jų visai gali nebūti, nes norint atlikti šiuos veiksmus, reikia šiokio tokio oro judėjimo.
 • Žmogus negali kalbėti ar šaukti, arba tai daro labai sunkiai.
 • Kvėpavimas sunkus, žiopčiojama ir švokščiama.
 • Rankų signalai ir panika (kartais nukreipta į gerklę). Žmogus gali desperatiškai laikytis už burnos ar kišti pirštus gerklėn.
 • Laikymasis už gerklės viena ar abiem rankom – tai natūralus atsakas į pavojų užspringti, universalus užspringimo „ženklas“.
 • Jei kvėpavimas neatsistato, žmogaus veidas mėlynuoja (cianozė) nuo deguonies trūkumo. Pirmiausia tai pastebima apie veidą, lūpas, nagus. Jei kvėpavimas vis dar neatstatomas, žmogus praranda sąmonę.
 • Jei dūsta kūdikis, daug dėmesio turi būti skirta jo elgsenai, jis nemoka „universaliojo“ užspingimo ženklo.

Pagalba užspringus:

Užspringus reikia suteikti skubią pagalbą, nes užspringimas pavojingas gyvybei. Būtinai kvieskite greitąją medicinos pagalbą Tiesa, jei užspringimas nestiprus ir nėra pavojaus, kad kvėpavimo takuose liko svetimkūnių, pagalbą kviesti nebūtina.

Pirmiausia rekomenduojama skatinti kosėjimą – prašykite, kad žmogus kosėtų kuo dažniau ir stipriau. Dauguma aplinkinių pernelyg griebiasi pavojingų gelbėjimo veiksmų, nors jų gal dar visai nereikia. Nemaža dalis užspringusiųjų „išsisuka“ vien kosėdami be jokios pašalinės pagalbos. Jei paklausus „ar tu užspringai“ žmogus gali kalbėti, kvėpavimo takų obstrukcija – dalinė. Likite su juo ir palaukite, kol kosint svetimkūnis bus pašalintas. Jei žmogus negali atsakyti ir tik linkteli galvą, jam – visiška kvėpavimo takų obstrukcija ir reikia skubios pagalbos.

Galima bandyti užspringusiajam daužyti nugarą (tarpumentį). Patariama daužyti ranka nuo 5 iki 20 kartų. Nugaros daužymas sukelia perkusiją, kuri, sukėlusi spaudimą už svetimkūnio, padeda jį išstumti lauk. Kai kuriais atvejais svetimkūnio judėjimui sukelti ir kvėpavimo takų atlaisvinimui pakanka fizinės vibracijos. Retais atvejais daužymas situaciją gali pabloginti: svetimkūnis gali  slinkti priešinga kryptimi, negu tikėtasi.

Itin populiarus Heimlicho manevras (pilvo paspaudimas) Gelbėtojas stovi už aukos (jei ligonis guli, tupi virš jo), apglėbia springstantįjį per liemenį, uždeda kumštį aukščiau bambos, o kitą plaštaką – ant kumščio ir staigiai spusteli pilvą į vidų ir aukštyn. Tai kartojama keletą kartų. Spaudimas į diafragmos apačią suspaudžia plaučius ir padeda pašalinti svetimkūnį – manevras primena dirbtinį kosulį. Beveik visur prieš atliekant Heimlicho manevrą patariama daužyti nugarą. Net tada, kai Heimlicho manevras atliekamas taisyklingai, galima pakenkti nukentėjusiajam. Dažniausiai pasitaiko pilvo srities mėlynės, rečiau ir rimtesnės traumos, tokios kaip šonkaulių lūžiai. Kai kur, pvz. Australijoje, manoma, kad nėra jokių mokslinių tyrimų, kuriais remiantis būtų galima rekomenduoti Heimlicho manevrą pirmosios pagalbos užspringus metu.

Savarankiškas pilvo paspaudimas tinka, jei užspringęs asmuo yra vienas. Jis gali ir pats sau spustelti pilvą. Paprastai tam naudojamas fiksuotas objektas – turėklai ar atlošas. Spaudimas daromas toje vietoje, kur gelbėtojas spaustų rankomis Heimlicho manevro metu. Kaip ir anuo atveju, galimos traumos.

Modifikuotas krūtinės spaudimas kartais taikomas nėščioms moterims ir nutukusiems. Heimlicho manevras šiems žmonėms neduos jokios naudos ar netgi gali būti žalingas. Gelbėtojas spaudžia ne pilvą, o krūtinės centrą.

Dirbtinis gaivinimas. Jei žmogus nesąmoningas, nekvėpuoja ar neužčiuopiamas jo pulsas, gali tekti atlikti dirbtinį gaivinimą.

Kaip išvengti užspringimo:

 • Dirbdami kokius nors darbus nelaikykite burnoje tokių daiktų, kaip vinys ar smeigtukai.
 • Maistą kąskite nedideliais kąsniais ir kruopščiai kramtykite.

Venkite alkoholio – jis sutrikdo gebėjimą kramtyti ir ryti bei padidina riziką užspringti

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

One Thought to “Ką daryti užspringus”

 1. Kovakami

  Ką reikėtų padaryti- visų pirma, tai išmokti taisyklingai suteikti pirmąją pagalbą užspringus… Aš neseniai lankiau kursus – Pirmoji medicinos pagalba vaikams ir pamačiau, kad prieš tai mano žinios buvo nieko vertos, tad reiktų susimąstyti daugeliui šiuo klausimu :)

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook