Ką reikėtų žinoti prieš vartojant antibiotikus?

Antibiotikai (gr. anti – prieš, biotikos –gyvybinis) yra vaistinės medžiagos, kurios slopina bakterijų augimą arba jas sunaikina. Antibiotikais pastaruoju metu yra vadinamos ne tik natūraliu būdu iš mikroorganizmų, bet ir sintetiniu būdu pagamintos antibakterinės medžiagos.

Antibiotikai turi būti skiriami gydymui, kai tiksliai žinoma, kad jie yra veiksmingi prieš ligą sukėlusias bakterijas. Sergant sunkia infekcija, prieš pradedant gydymą, ligos sukėlėjai yra nustatomi ir patikrinami. Antibiotikų vartojimas, susirgus paprastu peršalimu, kurį sukelia virusai, nėra prasmingas.

Naudojant antibiotikus svarbu žinoti ne tik teigiamas savybes, bet ir galimus šalutinius reiškinius. Visada reikia prisiminti, kad antimikrobiniai vaistai veikia ne tik tą sukėlėją, kurį norime sunaikinti, bet ir visus organizme esančius mikroorganizmus, tarp jų ir natūralią mikroflorą. O pastaroji yra būtina natūraliai organizmo terpei palaikyti, saugo nuo ligas sukeliančių bakterijų. Dėl neracionalaus antibiotikų vartojimo vystosi disbakteriozė ir kiti virškinamojo trakto veiklos sutrikimai. Dažniausia nepageidaujama antibiotikų vartojimo pasekmė – sutrikusi žarnyno mikrofloros pusiausvyra ir antibiotikų sukeltas viduriavimas.

Stebint antibiotikų vartojimo didėjimą, lygiagrečiai stebimas ir bakterijų atsparumo augimas. Gausus ir neracionalus antimikrobinių preparatų vartojimas yra varomoji jėga bakterijoms evoliucionuoti, t.y. įgyti apsauginius mechanizmus prieš ilgą laiką naudotus antibiotikus. Taigi bakterijos tampa atsparios antibiotikams.

Svarbu antibiotikus vartoti paskirtomis dozėmis ir paskirtą laiką. Vartojant bakterijai neveiksmingus antibiotikus, gali išsivystyti bakterijų rezistentiškumas. Įgytas rezistentiškumas išsivysto vartojant antibiotikus per mažomis dozėmis arba per trumpą laiką, kai dalis sukėlėjų nežūva ir pakeičia savo ląstelės struktūrą taip, kad kitąkart tas pats antibiotikas jų jau nebeveikia ir taip praranda savo veiksmingumą.

Profilaktinis antibiotikų vartojimas gali būti pateisinamas tik išimtiniais atvejais, pvz. prieš operacijas.

Didžiulis susirūpinimas dėl mikrobų atsparumo antibiotikams kyla Europos regione. Šiuo metu Europos Sąjungos šalyse dėl sunkių, atsparių bakterinių infekcijų ligoninėse kasmet miršta apie 25 tūkstančius žmonių. Infekcijos, kurias sukelia atsparios bakterijos, yra rimta bėda gydymo-profilaktikos įstaigose, nes jos sukelia gyvybei pavojingas ligas, tokias kaip sepsis, pneumonija, žaizdų infekcijos. Atsparumas antibiotikams prailgina gydymosi ligoninėje laiką, nemažai kainuoja ir pats gydymas, nes naudojami brangūs antibiotikai ir gydymo metodai, didžiulį išbandymą patiria
šeimos ir visuomenė.

Taigi, vartokime antimikrobinius vaistus atsakingai. Netinkamai gydantis šiandien, rytoj jie bus neveiksmingi.

Informaciją parengė Klaipėdos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Rima Leonauskienė

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook