Ką reiškia auginti vaiką sveikai?

kada-vaikas-sveikasMažamečių vaikų tėvai, taip pat dar besilaukiantys mažylių, skęsta patarimų jūroje, kaip sveikai auginti vaiką. Ką gi pataria specialistai ir kokias didžiausias klaidas daro mamos ir tėčiai?

Mažylių miegas – ką verta žinoti

Puikiai žinome, jog miegas be galo svarbus besivystančiam mažyliui. Tačiau dažniausiai terūpi, kad vaikas rečiau nubustų ir netrukdytų išsimiegoti. Pamirštame patį svarbiausią dalyką – miegančio  kūdikio saugumą.

Vaikų ligų gydytoja, sertifikuota laktacijos konsultantė (IBCLC) Audronė Mulevičienė teigia, kad jau akušerijos stacionare apie tai turėtų būti papasakota visiems tėveliams. Gydytoja sako, kad apie mirtinus pavojus miegant kalbama per mažai, o vėliau stebimasi, kai nutinka nelaimė.

„Naujagimis ir kūdikis nuo pirmųjų gyvenimo dienų iki vienerių metų (mažiausiai – iki šešių mėnesių) turi miegoti tėvų kambaryje. Vaikas guldomas tik ant nugaros, kojomis prie lovos kojūgalio. Tinkamiausias standus čiužinys, o paklodė turi gerai prie jo priglusti. Lovytėje nevalia palikti jokių pagalvėlių, marlės, žaisliukų. Guldyti mažylį reikia lengvais drabužėliais, o kad neperkaistų, užkloti tik iki pažastų. Antklodės kraštus reikia pakišti po čiužiniu, nes mojuodamas rankytėmis kūdikis gali juos užsimesti ant galvos“, – svarbiausiais patarimais dalinasi gydytoja.

A. Mulevičienė taip pat primena apie staigios kūdikio mirties sindromą (SKMS). Šios nelaimės pavojus didesnis, jeigu kūdikis migdomas ant pilvo (rizika padidėja 2 – 13 kartų) ir ant šono (mažylis atsitiktinai gali apsiversti ant pilvo, o rizika išauga net 8– 45 kartų!). Kūdikio migdymas vežimėlyje SKMS riziką padidina net šešis kartus. Džiugu, jog mažylį iki 6 mėnesių tik savo pienu maitinanti mama, šią riziką sumažina 80 proc. Bent kurį laiką žindomo kūdikio tėvai rizikuoja 50 proc. mažiau.

Sveiki vaikai sveikose šeimose

Kita mažylių tėvams aktuali tema – alergijos. Europos maisto informacijos tarybos duomenimis, didžiąją dalį vaikų alergijų galima išgydyti.

Alergenais gali tapti daugiau kaip pusantro šimto maistinių medžiagų, kūdikiams dažniausiai alergijas sukelia pienas, kiaušiniai, riešutai, žuvis bei kviečiai. Parausta oda, ištinsta liežuvis, vaikas vemia, viduriuoja, kosėja, o sunkiais atvejais gali dusti ar netekti sąmonės.

Tėvai turi stebėti, kaip ir kokioms medžiagoms priešinasi vaiko organizmas, nes tai svarbi informacija gydytojui. Sveikos gyvensenos šalininkė, mitybos specialistė Vaida Kurpienė teigia, kad tėvai neteisingai supranta knygose bei straipsniuose perskaitytą patarimą, kad vaikui reikia išbandyti kuo daugiau skirtingų maisto produktų.

„Svarbiausia, kad tai būtų gryni, natūralūs produktai, o ne įvairūs perdirbti. Sunku suprasti tėvus, kurie sugalvoja kūdikiui duoti riebaluose kepto maisto, bulvinių blynų, rūkytos dešros, net alaus putų“, – stebisi specialistė.

Ekspertė perspėja, kad šiuolaikinis kūdikių, kaip ir suaugusiųjų maistas dažnai per saldus. Saldinti mažylių gėrimai ne tik sutrikdo kasos funkcijas, bet ir pažeidžia dantų emalį, o sotumo nesuteikia. Pagrindinis vaiko gėrimas, specialistės nuomone, turi būti vanduo.

„Netikiu, kad vaikai nevalgo daržovių ar atsisako vandens. Tėvams trūksta kantrybės arba patys nėra geras pavyzdys vaikui. Norėdami auginti vaiką sveikai, tinkamai maitintis turi visi šeimos nariai. Vaiko mitybą pakreipti reikiama linkme kartais padeda paprasti patarimai“,– sako V. Kurpienė.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook