Ką turėtų žinoti astma sergantys tėvai ir vaikas

Pagalba sergančiam astmaSergančiųjų astma per pastarąjį dešimtmetį pagausėjo daugiau nei dvigubai. Vaikai astma serga tris kartus dažniau nei suaugusieji. Vis dėlto gydytojai ir vaistininkai pastebi, kad žmonės daro daug klaidų ir gydydamiesi, ir stengdamiesi išvengti šios ligos. Pasaulinė astmos diena – gera proga priminti, kaip kovoti su šia liga.

„Prieš dešimtmetį astma Lietuvoje, lyginant su Vakarų Europos šalimis, sirgo nedaug žmonių, tačiau situacija kinta – dabar serga jau apie 5 proc. visų gyventojų. Vaistinėse per dieną sulaukiame po 10-15 pacientų, kamuojamų kvėpavimo takų problemų dėl alerginės astmos. Ypač dažnai šis negalavimas užklumpa vaikus. Nors informacijos apie astmą netrūksta, dažnai tenka patarinėti, kaip palengvinti priepuolius, tėveliai klausia, ką daryti, kad vaikas nesirgtų“, – pasakojo vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Gintarė Krikščiūnienė.

Pasak Gargždų „MediCA klinikos“ šeimos gydytojos Gretos Latakės, astmą, kaip ir kitas „civilizacijos ligas“, tokias kaip cukrinis diabetas, nutukimas, stuburo išvaržos ir kt., lemia nesveikas gyvenimo būdas ir didėjantis aplinkos užterštumas. „Valgome cheminių priedų kupiną maistą, mūsų kasdienybė- įvairūs dirbtiniai kvapai, lakai, dezodorantai,  namų dulkės, erkutės ir pelėsiai, tabako dūmai, be to retai būname gryname ore. Ši aplinka sukuria palankią terpę ligai vystytis jau mamos įsčiose. Todėl dažną šiuolaikinį kūdikį ima kankinti atopinis dermatitas, kuris vėliau gali išsivystyti į astmą„, – sakė ji.

Anot G. Latakės, astma laikoma neišgydoma liga, bet galime sumažinti kosulio, dusulio, čiaudulio priepuolių trukmę. „Tik, deja, ne visiems pavyksta tiksliai laikytis gydymo plano. Dažnai vos pajutę pagerėjimą tėvai nusprendžia nebeduoti vaikui vaistų. Tai didelė klaida, nes vėliau gali atsinaujinti dar stipresni priepuoliai, ypač – peršalimo ir augalų žydėjimo sezonais. Todėl gydymo kurso nutraukti nevalia , o dėl vaistų vartojimo būtina konsultuotis su gydytoju „, – sakė šeimos gydytoja.

„Vienas efektyviausių astmos simptomus lengvinančių būdų – inhaliacija. Tačiau pasirodo, net pusė inhaliatorius įsigijusių žmonių nemoka tinkamai naudotis šiuo prietaisu. Darant inhaliacijas netinkamai, į plaučius patenka per daug arba per mažai vaistų, todėl silpnai malšinami astmos simptomai, dažniau reikia papildomai vartoti trumpo poveikio bronchus plečiančius vaistus. Todėl vaistinėse galima pasitikrinti ir kartu pakoreguoti inhaliavimo įgūdžius , specialiu prietaisu pasimatuoti įkvėpimo galią“, – sakė „Camelia“ vaistininkė G. Krikščiūnienė.

Gydytojų ir vaistininkų nuomone, nors linkę sirgti astma vaikai ir suaugusieji negali tikėtis išvengti šios ligos, galima sumažinti susirgimo riziką, taip pat nuslopinti ligos simptomus, kad žmogus nejustų diskomforto. „Sveika ir pilnavertė mityba, namų švara, minimali chemijos pramonės produkcija namuose, taip pat nuolatinė fizinė veikla ir imuniteto stiprinimas – geriausios priemonės prieš astmą. Sergantis suaugusysis ir vaikas turėtų mokėti  pažinti astmos paūmėjimo sindromus ir tuoj pat imtis pagalbos priemonių, kurias nurodė gydytojas ar vaistininkas“, – teigė G. Krikščiūnienė.

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook