Kada peršalusiam vaikui duoti vaistų nuo temperatūros?

Nuo temperatūrosDrauge su rudeniu prasideda vadinamųjų peršalimo ligų sezonas. Tada  tėvams dažnai tenka griebtis vaistų nuo temperatūros. Maži vaikai serga maždaug 6–8 kartus per metus, bet liga gali kartotis 10 ir daugiau kartų. Ankstyvoje vaikystėje imunitetas dar nėra stiprus, virusų įvairovė didelė, todėl nenuostabu, kad jie vėl palaužia vaiką.

Dažniausiai sergantys darželinukai nemažai laiko praleidžia uždarose patalpose, kurios yra puiki gyvenamoji terpė virusams. Užsistovėjęs sausas patalpų oras išdžiovina gerklės ir nosies gleivinę ir susilpnina natūralų barjerą, saugantį nuo infekcijų. Todėl į organizmą lengvai patenka virusai, kurie sukelia kvėpavimo takų uždegimą.

Lengviau virusai palaužia lauke peršalusį arba sukaitusį vaiką. Oras rudenį nenuspėjamas: ryte gali merkti lietus, o po kelių valandų užkaitina saulė, arba giedrą dieną oras netikėtai subjūra. Tad parenkant drabužėlius bei avalynę sunku neapsirikti.

Pakilusi temperatūra gali padėti

Sloga, čiaudulys, kosulys, gerklės skausmas ir perštėjimas, šoktelėjusi temperatūra– gerai tėveliams pažįstami peršalimo požymiai. Specifinio peršalimo ligų gydymo nėra, vartojami vaistai, palengvinantys šiuos simptomus.

Kai kurie tėvai itin bijo pakilusios temperatūros ir skuba ją numušti visais įmanomais būdais, bet mažinti neaukštos temperatūros pediatrai nerekomenduoja. Pakilusi temperatūra – yra apsauginė organizmo reakcija, ir ji byloja apie prasidėjusią kovą su ligas sukeliančiais mikroorganizmais. Esant 39–39,5°C laipsnių temperatūrai geriausiai gaminasi baltymas – inferferonas, naikinantis ligų sukėlėjus. Jeigu numušime daug žemesnę temperatūrą, vaikas sirgs ilgiau. Intensyviausiai interferonas gaminasi antrą – trečią ligos dieną, o po to ligos požymiai silpnėja ir vaiko savijauta pradeda gerėti.

Gydytojai pataria mažinti didesnę kaip 38,5 laipsnių vaiko temperatūrą, jeigu vaikas dėl to blogai jaučiasi ir jį vargina skausmas, pavyzdžiui, gerklės. Bet šios ribos reikia laikytis ne visada. Kai kurie vaikai lengvai pakelia ir 39 °C temperatūrą, todėl patariama visada įvertinti vaiko savijautą. Stebėkite vaiką: jeigu temperatūra nevargina, jis puikiai jaučiasi, nėra irzlus ir užsiima įprastine veikla, neskubėkite. Bet kuriuo atveju nedera temperatūros numušti staiga – iš karto iki normalios, nes tai trukdys kovoti su liga.

Jeigu dėl temperatūros buvo traukulių

Šoktelėjusi temperatūra kai kuriems vaikams sukelia traukulius. Paprastai jie atsiranda ligos pradžioje, staigiai kylant temperatūrai. Tokie traukuliai dažniausiai ištinka kūdikius ir mažus vaikus (nuo 3 mėnesių iki 6 metų).

Jeigu anksčiau karščiavimas vaikui yra sukėlęs traukulius, dažniau matuokite temperatūrą ir ligoniuką atidžiai stebėkite. Vaistų nuo temperatūros pradėkite duoti jai pakilus iki 37,5–38 laipsnių.

Paprastai vaistai pradeda veikti po 20–30 minučių, o iki tol galite aptrinti vaiką drungnu vandeniu suvilgytu rankšluosčiu, padeda vandens kompresai ant blauzdų, ant kaklo šoninių dalių, kirkšnių bei pažastų srityse.

Vaistai nuo temperatūros mažina ir skausmą

Tinkamai vartojami temperatūrą mažinantys vaistai ne tik palengvina stipriai karščiuojančio vaiko būklę, bet ir padeda numalšinti skausmą. Todėl jeigu vaikui ir ne itin aukšta temperatūra, bet jį kamuoja, pavyzdžiui, gerklės, galvos ar ausies skausmas, galima duoti vaistukų.

Vaikams tinka įvairių pavadinimų temperatūrą mažinantys vaistai, kurių veiklioji medžiaga, pavyzdžiui, ibuprofenas. Negalima duoti aspirino, nes gali ištikti sunki komplikacija Rejė sindromas, kuris sukelia smegenų ir kepenų pažeidimus. Patiems mažiausiems lengvai sugirdysite suspensijos ar sirupo pavidalo vaistukus.

Vaistų nuo temperatūros sudėtyje būna įvairios veikliosios medžiagos dozės, visada pasidomėkite jūsų vaiko amžiui tinkama vienkartine, taip pat paros doze, ir jos neviršykite, kad išvengtumėte šalutinio poveikio. Namų vaistinėlėje visada turėkite vaikiškų vaistų nuo temperatūros, nes nežinia, kurią dieną mažylis grįš namo iš darželio jau susirgęs.

Karščiuojančio vaiko priežiūra

Sergantis vaikas turi būti gydomas namuose, bet gulėti lovoje nebūtina. Jis gali žaisti mažiau judrius žaidimus, užsiimti mėgstamais darbeliais.

Karščiuojantis vaikas gausiai prakaituoja ir netenka skysčių, todėl dažnai jam duokite natūralaus negazuoto vandens, arbatos, pavyzdžiui, aviečių, bruknių, liepžiedžių. Ligoniukas praranda apetitą, bet versti jį valgyti nereikia. Apetitas savaime pagerės vaikui sveikstant.

Ligoniuko kambaryje neturi būti šilčiau kaip 18–20 laipsnių, geriausias oro drėgnis – 60–70 proc. Vėdinkite kambarius, dažniau plaukite grindis, o įjungus šildymą įsigykite oro drėkintuvą arba ant radiatoriaus pakabinkite šlapią rankšluostį. Karščiuojančio vaiko per šiltai nerenkite ir neapklokite, nes temperatūra dar labiau pakils.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook