Kada vaikui laikas ant puoduko?

Daugelis tėvelių nekantrauja, kada vaikas ims atlikinėti gamtinius reikalus į puoduką? Vienos mamos giriasi, kad vos vienerių sūnelis ar dukrelė jau tvarkingai sėdasi ant puoduko, o kitai mamai neramu, kad jos trimečiui dar nesiseka susidoroti su šiuo svarbiu reikalu. Kokia specialistų nuomonė? Kokio amžiaus vaiką galima mokyti naudotis puoduku ir kaip tai padaryti be pasipriešinimo, ašarų ir isterikų.

Daug lemia fiziologija

Mažylių refleksai formuojasi individualiai. Todėl nesistebėkite, kad trejų metų vaikas dar nesiprašo į tualetą. Gebėjimas natūraliai kontroliuoti išskyras prasideda maždaug nuo pusantrų metų ir tobulėja antraisiais – trečiaisiais metais. Maždaug pusė vaikų tuštintis ir šlapintis į puoduką išmoksta pustrečių metų. Tėvai, bandantys sodinti ant jo vienerių mažylį, nesulaukia norimo rezultato.

Kai kurie tėvai stengiasi šį refleksą paskatinti nė metų nesulaukusiam kūdikiui, pavyzdžiui, imituoja čiurkšlę žodžiais arba atsuka maišytuvo čiaupą. Labai stengiantis dažnai pavyksta, bet, pediatrų nuomone, sąmoningai kontroliuoti šio proceso tokio amžiaus kūdikis negali.

Šitaip skatinantys sėstis ant puoduko tėvai patirs problemų vėliau, kai vaikas jau suvoks, kad nori šlapintis ar tuštintis – jis pradės vengti puoduko. Mat tuo metu jis jau galės natūraliai kontroliuoti išskyras, o tėvų imituojami garsai nebus jam signalas, kad reikia tualeto, jeigu jis jaus, kad šlapimo pūslė tuščia. Todėl tėvų verčiamas atlikti reikalus ne laiku vaikas priešinsis, o protesto išraiška bus balutės ant grindų ir kilimo.

Kada tiksliai mažylį pradėti pratinti prie puoduko, nėra nustatyta. Pediatrai pataria orientuotis pagal vaiko psichologinį pasirengimą. Pradėti kūdikį pažindinti su puoduku derėtų nuo pusantrų metų ir tęsti iki trejų. Sėkmė priklausys nuo kelių dalykų: tokių organų kaip šlapimo pūslė, tiesioji žarna išsivystymo, pilvo preso raumenų. Turi reikšmės nervų sistema bei artimų giminaičių pedagoginiai gebėjimai, dėmesingumas ir pastabumas.

Kaip sužinoti, ar vaikas pasirengęs?

Jeigu nepaisysime mažylio amžiaus ir jo psichologinio bei fiziologinio pasirengimo, prisišauksime ašaras, isterijas ir vaikas bus visiškai abejingas naujai veiklai. Dar labiau atgrasinsime vaiką nuo puoduko, jeigu versime jį ar rodysime pirštu į balutes. Verčiau palaukti – kad ir mėnesį, ir tik tada bandyti grįžti prie šio reikalo. Gali būti, kad vėliau vaikas ir pats ims domėtis puoduku.

Požymiai, kad vaikas pasirengęs sėstis ant puoduko.

 • Mažylis apie porą valandų išlieka sausas.
 • Tuštinasi reguliariai, panašiu metu.
 • Vaikas gali išvardinti ir parodyti kūno dalis.
 • Žino, ką reiškia žodžiai „sisioti“ ir „kakoti“.
 • Šlapios ir purvinos kelnaitės mažylį erzina.

Atkreipkite dėmesį į garsus, elgesį, gestus, kurie byloja, kad mažylis tuojau apsišlapins. Pavyzdžiui, vaikas gali spausti kojytes, mėginti mautis kelnaites, griebtis už pilvuko apačios. Kai vaikas ima suvokti, kad tuštinsis ar šlapinsis, laikas pirkti puoduką. O kada mažylis pasiruošęs naudotis puoduku, geriausiai mato mama.

Patarimai tėveliams

 1. Tėvai turi išlikti kantrūs ir nereikalauti greito rezultato. Mokyti reikia reguliariai, po kiekvienos nesėkmės paaiškinkite vaikui, kad patogiau tai daryti ant puoduko.
 2. Turi reikšmės mažylio nuotaika. Mokytis naujovių lengviausia, kai ji gera. Jei vaikas serga arba suirzęs, palaukite.
 3. Tinkamiausias grafikas – pagal gėrimų kiekį ir individualią dienotvarkę. Sėstis ant puoduko pasiūlykite po miego, išgertų sulčių arba po valgio. Šį veiksmą paverskite dienos ritualu – priminkite apie tai prieš miegą ar ruošiantis į lauką.
 4. Džiaukitės ir pagirkite, kai pasiseka, bet nesėkmės atveju – nebarkite ir nedemonstruokite nusivylimo.
 5. Vaikas mėgsta žaisti ir jį galima sudominti nauja veikla. Leiskite mažyliui pačiam išpilti puoduko turinį į unitazą, išplauti, uždengti ir padėti į šiam daiktui skirtą vietą. Jeigu mažylį sudominsite, jis noriai įsitrauks į tualeto reikalus.
 6. Laikykite puoduką matomoje vietoje. Jeigu jį paslėpsite, mažas vaikas pamirš apie šį daiktą arba staiga prireikus nesuras.
 7. Visiškai išsiskirti su sauskelnėmis neskubėkite. Jų gali prireikti naktį arba ilgoje kelionėje. Bet prieš uždėdami sauskelnes pasodinkite vaiką ant puoduko. Nepamirškite pagirti už sausas sauskelnes ir norą sėstis ant puoduko.
 8. Rinkitės paprastą ir patogų puoduką. Paaiškinkite mažyliui, kam šis daiktas skirtas. Puodukas neturėtų būti panašus į žaislą, o sėstis ant jo vaikas turi tik tuomet, kai nori šlapintis arba tuštintis.
 9. Sugalvokite žaidimą. Ant puoduko galima sodinti ir žaisliuką – toks žaidimas sustiprins pasiektą rezultatą.

Jeigu vadovaujatės specialistų patarimais, bet jūsų trimetis dar pridaro balučių, vadinasi, jūsų vaikui reikia šiek tiek daugiau laiko. Todėl neskubinkite jo ir kantriai tęskite mokslus – vis tiek jis tai įveiks.

Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook