Kai gandrams reikia padėti

Kiekvienai porai ateina laikas  susilaukti kūdikio. Gerai, jei atsisakius kontraceptikų arba kitų apsaugos priemonių, pavyksta pastoti. Deja, ne visoms poroms tai paprasta. Medikų nuomone, susirūpinti reikėtų, jei nepavyksta prisišaukti gandro  per metus aktyvaus seksualinio gyvenimo, nenaudojant kontracepcijos. Kai atrodytų situacija beviltiška, galimybę susilaukti išsvajotojo kūdikio gali padėti dirbtinis apvaisinimas.

3 000 vaikų per 15 metų

Nevaisingumas – aktuali ir vis didėjanti problema ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Lietuvoje kas penkta-šešta pora, ketinanti susilaukti vaikelio, susiduria su šia kliūtimi. Vis dėlto, nepaisant plataus masto, nevaisingumas lieka ta problemų, apie kurią viešumoje nutylima. Tuo tarpu nevaisingumo gydymo srities specialistai intensyviai gilina žinias ir kaupia patirtį, kad galėtų įkvėpti vilties ir efektyviai padėti įveikti problemą tokioms poroms. 2012 m. sukanka 15 metų, kaip vienijamas bendros idėjos ir vertybių, veikia “Vaisingumo centras”, vadovaujamas gyd. Gražinos Bogdanskienės.

Per 15 veiklos metų centro specialistų dėka gimė daugiau nei 3000 vaikų. Šiemet 18-ąjį gimtadienį švenčia pirmosios šalyje dvynukės, gimusios po dirbtinio apvaisinimo procedūros.

2000 m. pirmą kartą atlikta mikromanipuliacinės IVF procedūros intracitoplazminė spermatozoido injekcija į kiaušialąstę (ICSI), o per 10 metų atlikta 112 tokių procedūrų, iš jų 72 diagnostinės ir 40 gydomųjų. Pacientų poroms ši procedūra buvo bene vienintelė galimybė susilaukti vaikų.

Nevaisingumo problemai spręsti šiandien centre atliekamos naujausios procedūros, tokios, kaip vitrifikacija (greitas embrionų ir kiaušialąsčių šaldymo metodas, leidžiantis jas išlaikyti ilgam laikui), PICSI (fiziologiškai atrinktų spermatozoidų intracitoplazminė injekcija, kai atrenkami tik subrendę ir pajėgūs atlikti savo fiziologinę funkciją spermatozoidai ICSI procedūrai), specialios terpės sukūrimas naudojant vadinamuosius “embrionų klijus”, gerinančius embriono implantaciją.

Diagnostiką, gydymą, o neretai ir gimdymą Lietuvoje renkasi vis daugiau pacientų iš užsienio. Centro praktikoje pasitaikė išskirtinių atvejų, kuomet nuotoliniu būdu, telefonu ir el. paštu konsultuojant bei teikiant rekomendacijas kolegoms iš JAV, gydymą ir diagnostiką lydėjo sėkmė.

Centro vadovė apgailestavo, kad specialistams nepavyksta pritaikyti sukauptą patirtį ir pasiekimus taikyti visoms poroms, kurioms reikalinga pagalba. Šią situaciją lemia ne diagnostikos ar gydymo priemonių ribotumas, o tai , kad nėra įstatymo dėl pagalbinio apvaisinimo ir, kaip pasekmė – tai, kad ši procedūra  nekompensuojama iš valstybės biudžeto.

Gyd. Bogdanskienė išreiškė atskirą padėką universitetinėms ir neuniversitetinėms valstybinėms gydymo įstaigoms, kurios su centru noriai bendradarbiauja atliekant poroms diagnostinius tyrimus. Deja specialistų išvada, patvirtinanti esant problemą, poroms gali skambėti lyg verdiktas, jei šios negali kreiptis dėl tolimesnio gydymo į privačias klinikas.

Siekiant spręsti susidariusią situaciją “Vaisingumo centras” aktyviai dalyvauja viešoje veikloje vardan šiai dienai dar nepriimtų įstatymų, reglamentuojančių dirbtinį ir pagalbinį apvaisinimą. Todėl apibendrinusi per 15 metų įgytą kvalifikaciją ir patirtį, centro vadovė pabrėžė, jog artimiausi ateities planai – gilinti įdirbį, kad pagaliau būtų priimti įstatymai, įgalinantys gydytojus kvalifikaciją ir patirtį taikyti visoms poroms, kurioms reikalinga pagalba.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook