Kaip apsaugoti kūdikio odelę?

Gležnoje kūdikio odoje lyg veidrodyje atsispindi mažylio savijauta ir sveikata. Bet dažnai atsirandantys paraudimai, bėrimai, pleiskanojimas ir kiti pokyčiai nebūtinai reiškia ligą, tai gali būti netinkamos priežiūros pasekmė. Kūdikio odelės priežiūra ypatinga dar ir todėl, kad jos plotas yra labai didelis palyginti su mažylio svoriu, o daugelis svarbių odos funkcijų dar nėra visiškai išsivysčiusios. Nieko stebėtino, kad dėl kūdikių odos problemų dažnai kreipiamasi į gydytojus. Tinkama kūdikio odelės priežiūra ir specialios kosmetikos priemonės padės išvengti daugelio odos pažeidimų.

Plonytė, sausa ir lengvai pažeidžiama

Ką tik gimusio vaikelio oda ištepta varškine mase – verniksu, kuris apsaugo, kad odelės nepažeistų vaisiaus vandenys. Verniksas drėkina, palaiko švarą, jis sušvelnina ką tik gimusio vaikelio prisitaikymą prie aplinkos, o po kelių dienų nusiplauna.

Kūdikio oda yra kelis kartus plonesnė negu suaugusiojo, išorinis raginis sluoksnis dar menkas – jį sudaro tik 2–3 eilės ląstelių, todėl silpnai teapsaugo. Tokia oda labai imli infekcijoms ir mažiau atspari įvairiems išorės veiksniams: šilumai, vėjui, vandeniui, saulei, didesnės įtakos jai turi prausikliai, kremai ir kita kosmetika.

Gležnutė odelė ne visuomet geba sureguliuoti šilumą. Padidėjus temperatūrai, kraujagyslės turėtų išsiplėsti ir atiduoti šilumos perteklių, bet jos gali imti spazmuoti, kaip tai įprastai vyksta esant šalčiui, kad būtų išsaugota šiluma. Todėl naujagimiai greitai sukaista.

 Kūdikių odoje labai mažai apsauginį pigmentą melaniną gaminančių ląstelių, todėl ji praktiškai neturi apsaugos nuo ultravioletinių saulės spindulių. Iki dvejų metų mažylio odoje šis pigmentas nesikaupia.

Pagrindinė kūdikio odelės sudėtinė dalis – vanduo. Naujagimio odoje jis sudaro 80-90 procentų. Bet toks vandens kiekis plonoje odelėje nuolat neišsilaiko, ypatingai greitai jo sumažėja pakilus aplinkos temperatūrai, be to, mažų vaikų odelėje nedaug riebalinių liaukų, todėl ji greitai išsausėja ir ima pleiskanoti.

Dėl plono epidermio sluoksnio mažylio kraujagyslės yra labai arti odos paviršiaus ir sugeria viską, kas ant jo patenka. Tai padidina pavojų išplisti infekcijai per kraujotaką, juo labiau kad ploną odelę galima greitai sudirginti ir pažeisti.

Odelei padeda tinkama kūdikio higiena

Viena iš pagrindinių tinkamos odelės priežiūros sąlygų – optimali aplinkos temperatūra. Todėl vaiko kambaryje reikėtų palaikyti 20–21 laipsnio temperatūrą ir nepamiršti vėdinimo. Kūdikiui taip pat nepageidautinas nei perkaitimas, nei peršalimas.

Keletą kartų per dieną palepinkite mažylį oro voniomis – natūraliai nudžius sudrėkusi odelė ir grūdinsis organizmas. Kai mažylis nurengtas, venkite skersvėjo ir tiesioginių saulės spindulių. Paprastai naujagimį galima maudyti tą pačią dieną, grįžus iš gimdymo namų, kad odelė neišsausėtų, užtenka maudynių kas antrą dieną. Jeigu kūdikis labiau prakaituoja, ypač vasarą, prausti jį vonioje galima ir kasdien. Puikiai tinka paprastas vandentiekio vanduo be jokių priedų ir virinimo.

Kasdien prausti su muilu ar geliu nereikia, kad nenusiplautų apsauginis riebalinis odelės sluoksnis. Prausiklius naudokite 2–3 kartus per savaitę. Maudykite kūdikį šiltame vonios kambaryje (22–25 laipsnių), vanduo turi būti 36–37 laipsnių temperatūros. Išmuilavimui turėkite švelnią kempinėlę, kurią panaudoje gerai išskalaukite. Švarų mažylį atsargiai, netrindami odelės, nusausinkite minkštu rankšluosčiu.

Po kiekvienų maudynių itin jautrias vietas: sauskelnių plotą, visas kūdikio odos raukšles ir pažastis; kruopščiai ištepkite vaikišku aliejumi, pieneliu ar kremu. Kai odelė šiek tiek drėgna, kosmetika gerai pasiskirsto ir įsigeria.

Galvytę užtenka išplauti kartą per savaitę su kūdikiams skirtu šampūnu, kuris negraužia akyčių. Dažniau plauti galite tik labai prakaituojančio mažylio galvytę.

Pasišlapinusio kūdikio užpakaliukui nuprausti užtenka tekančio vandens, o pasituštinusį mažylį galima apiprausti su vaikišku prausikliu. Drėgnomis servetėlėmis valykite kūdikį tik tuomet, kai negalite jo nuprausti. Nelaikykite vaiko su šlapiomis sauskelnėmis. Jas reikia keisti 6–8 kartus per dieną ir būtinai po kiekvieno pasituštinimo, nes išmatose yra virškinimo fermentų, kurie dirgina jautrią odelę. Nupraustą ir sausą odelę patepkite vaikišku kremu ar tepalu, pavyzdžiui, su augaliniais aliejais.

Gležnos ir sausos odelės apsauga lauke

Nuosavi apsauginiai kūdikio odos mechanizmai dar nesusiformavę, todėl nuo vėjo, šalčio ir saulės spindulių reikia apsaugoti specialiais kremais, kuriais patepkite atviras kūno vietas prieš išeidami į lauką. Daugumą tokių kremų patariama naudoti nuo pat gimimo. Šaltuoju metų periodu odą nuo nušalimų, nugairinimo, pleiskanojimo saugantys kremai tepami prieš 20–30 minučių iki išeinant iš namų.

Kosmetika odelės drėgmei ir apsaugai

Kūdikių oda geriau negu suaugusiųjų absorbuoja įvairias ant jos patenkančias medžiagas, taip pat ir esančias kosmetikoje. Todėl kremus ir tepalus vaikui rinkitės tik iš natūralių medžiagų, kurios nesudirgins odos.

Odelės problemų (sauskelnių bėrimas, pleiskanojimas ir kt.) patiria dauguma kūdikių, o jos kyla būtent dėl silpno odos barjero. Naujagimio odos pH yra neutralus (dar nesusiformavusi apsauginė rūgštinė plėvelė), o ant odos susidarantis plonas riebalų sluoksnis lengvai nusiplauna. Todėl odelė greitai išsausėja ir ją itin lengvai pažeidžia bakterijos ir įvairūs nepalankūs veiksniai. Tokią odelę, net jeigu ji neatrodo sausa, patariama nuolat drėkinti, o tam naudokite tik specialiai kūdikiams sukurtas kosmetikos priemones.

Palaikyti odelės drėgmę padeda iš natūralių medžiagų pagaminti losjonai, pieneliai, kremai, kurie švelniai prausia, maitina ir apsaugo kūdikio odelę. Vienos tokių medžiagų kosmetikos sudėtyje – natūralūs augaliniai aliejai. Kai kurių aliejų, pavyzdžiui, migdolų, sudėtis panaši į odos riebalų, todėl jie lengvai įsigeria ir prisotina odelę naudingų medžiagų, kurios pagerina apsaugines funkcijas. Maudant kūdikį, specialaus aliejuko galima įlašinti į vandenį. Plona aliejuko plėvelė, susidariusi vandens paviršiuje, po maudynių liks ant mažylio odelės, ją pamaitins ir apsaugos nuo išsausėjimo.

Puikus drėkiklis – taukmedžio sviestas, kuriame yra vitamino A, E, riebiųjų rūgščių. Jis nuramina sudirgusią, išsausėjusią odą, mažina niežėjimą, slopina uždegimus. Kitas geras drėkiklis –  plačiai liaudies medicinoje naudojamas augalas alijošius, jis ramina sudirgusią odą, padeda nuo iššutimų.

Mažylio maudymui ir odelės priežiūrai rinkitės švelnias, neutralaus pH kosmetikos priemones su minimaliu sudėtinių dalių skaičiumi, be galinčių sudirginti kvapiklių, alkoholio, dažiklių, patikrintas dermatologų ir pediatrų.

Parengė Undinė Gilė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook