Kaip apsaugoti vaiką nuo meningokokinės infekcijos

Panevėžio visuomenės sveikatos centras praneša, kad šių metų lapkričio 26 d. gavo skubų pranešimą iš VšĮ „Respublikinė Panevėžio ligoninė“ Infekcinių ligų skyriaus apie susirgimą meningokokine infekcija, kuria užsikrėtė trečiaklasis Panevėžio rajono gyventojas. Epidemiologinio tyrimo metu nustatyta, kad ligonis vėmė, skundėsi galvos skausmu, aukšta temperatūra (40°C), apžiūros metu pastebėti meningokokinei infekcijai būdingi bėrimai pilvo, šlaunų ir pažastų srityse.

Centro specialistai apie meningokokinės infekcijos atvejį ir būtinas profilaktines priemones informavo vaikų ugdymo įstaigas, kuriose mokosi ligonis ir kiti jo broliai bei seserys. Septyniems šeimos nariams gydytojų paskirta chemoprofilaktika. Epidemiologinis tyrimas tęsiamas toliau.

Šiais metais sausio – spalio mėn. Panevėžio apskrityje buvo užregistruoti 3 meningokokinės infekcijos atvejai Biržų, Pasvalio ir Panevėžio rajonuose.

Apie meningokokinę infekciją

Meningokokinė infekcija yra ūmi bakterinė infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos yra žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ir pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas). Ši infekcija plinta oro lašeliniu būdu, todėl imlūs asmenys gali užsikrėsti artimo kontakto metu per kvėpavimo takus.

Užkrėsti gali tiek sergantis asmuo, tiek sveikas bakterijų nešiotojas. Bakterijų nešiojimas gali tęstis iki kelių savaičių. Šią infekciją sukelia Neisseria meningitidis – gramneigiama bakterija. Minėta bakterija sukelia beveik pusę bakterinių meningitų. Išskiriama daugiau nei 13 jos tipų.

Yra 3 pagrindinės meningokokinės infekcijos klinikinės formos: meningitas, meningokokcemija ir mišri forma. Joms būdingi įvairūs simptomai, tokie kaip karščiavimas, galvos ir raumenų skausmas, kaklo raumenų sustingimas, vėmimas bei odos bėrimas.

Patikimų meningokokinės infekcijos profilaktikos priemonių iki šiol nėra. Naudojamos dviejų tipų meningokokinės vakcinos, kurios apsaugo nuo A ir C arba nuo A, C, Y ir W tipų meningokokinės infekcijos, tačiau skiepyti galima tik vyresnius nei 2 metų amžiaus vaikus. Iki šiol nėra sukurta vakcina prieš meningokoką B. Skiepytis rekomenduojama visiems, keliaujantiems į egzotiškus kraštus, ypač Afriką, kur ši infekcija yra paplitusi.

Saugantis nuo meningokokinės infekcijos, labai svarbu vengti artimo kontakto su užsikrėtusiu asmeniu. Taip pat užtikrinti tinkamą patalpų valymą ir vėdinimą.

Daugiau informacijos Jums pateiks Panevėžio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyrius

 

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook