Kaip ir kada reikia skalbti vaikiškus drabužėlius?

Skalbti mažo vaiko drabužėlius tenka dažnai. Mažasis nenuorama įsigudrina juos supurvinti ne tik lauke, bet ir namuose bei darželyje – valgydamas, žaisdamas, piešdamas ir užsiimdamas kitais darbeliais. Kaip geriausiai ir saugiausiai išskalbti vaiko drabužėlius?

Jautriausi – kūdikiai

Nuo to, ar mama parinks saugius drabužėlių ploviklius, priklausys ir mažylio sveikata. Kūdikio ir mažo vaiko oda jautresnė įvairiems išoriniams dirgikliams – sintetiniams rūbams, dulkėms, buitinėje chemijoje esančioms medžiagoms. Ypatingai silpnas apsauginis kūdikių odos barjeras, per jį lengvai prasiskverbia įvairios medžiagos, galinčios sukelti alergiją. Sudirginta oda parausta, niežti, pleiskanoja, atsiranda bėrimų. Nuolat kontaktuojant su alergenu, odos bėrimai plečiasi, nemalonūs simptomai stiprėja. Gali išsivystyti atopinis, kontaktinis dermatitas ar kitos odos ligos.

Skalbimo priemonėse esančios cheminės medžiagos gali sudirginti odą, kvėpavimo takus ir susilpninti imunitetą. Todėl rinkdamiesi skalbiklį atkreipkite dėmesį į jo sudėtį.

Kokios medžiagos skalbikliuose nepageidautinos?

Kūdikių ir mažų vaikų drabužėlius geriausia skalbti specialiais skalbikliais, skirtais mažųjų daiktams, bet patariama skaityti užrašus etiketėje. Skalbimo priemonėje, kuria ruošiatės skalbti vaikiškus drabužėlius, neturi būti sveikatai pakenkti galinčių agresyvių cheminių medžiagų: chloro junginių, optinių baliklių, kvapiųjų medžiagų, dažų.

Chloro junginiai, vandenilio peroksidas, įvairūs karbonatai, balinantys audinį, – yra alergenai, jie dirgina kvėpavimo takus, akis, silpnina imunitetą, sausina odą ir sukelia niežulį. Į aplinką patekę chloro junginiai su kitomis medžiagomis sudaro ilgai nesuskylančius junginius, kurie užteršia vandenį, orą ir dirvožemį, o su maistu patenka į žmogaus organizmą.

Optiniai balikliai, paryškinantys šviesių audinių spalvas, taip pat gali sukelti alergijas, nes ir išskalavus jų dalelių išlieka audinio paviršiuje.

Sukelia alergiją ir vandeniui minkštinti į skalbimo priemones dedami fosfatų, fosforo junginių priedai, polikarboksilatai, be to, su nuotekomis patekę į vandens telkinius, jie teršia aplinką. Fosfatų kiekis ES gaminamuose skalbikliuose yra ribojamas – jų neturi būti daugiau kaip 5 proc.

Skalbimo priemonėse esantys spalvą suteikiantys pigmentai, kvapiosios medžiagos, konservantai taip pat yra alergenai ir toksinės medžiagos. Pavojingos medžiagos skalbiklių sudėtyje yra ir audinius minkštinantys kondicionieriai, galintys sukelti įvairias ligas, todėl vaikiškų drabužėlių su tokiomis priemonėmis neskalbkite. Pirkite bekvapes skalbimo priemones, kuriose konservantai yra natūralūs.

Verta rinktis ekologiškus ir skystus skalbiklius

Pagrindinė skalbimo priemonės sudėtinė dalis – paviršiaus aktyviosios medžiagos. Jos mažina vandens paviršiaus įtempimą, todėl įvairūs nešvarumai atsiskiria nuo audinio. Svarbu, kad šios medžiagos būtų lengvai skylančios aplinkoje.
Rinkdamiesi ekologiškas skalbimo priemones, pažymėtas specialiais ženklais, būsite tikri, kad jose yra mažiau priedų ir nėra toksinių medžiagų, tokių skalbiklių gamybai naudojamos aplinkoje lengvai suyrančios medžiagos.

Miltelių idealiai išskalauti praktiškai neįmanoma, o išlikusios audinyje skalbiklio dalelės liečiasi su mažylio odele, todėl ją dirgina, sausina, sukelia niežulį ir naikina apsauginį odos sluoksnį. Skystų skalbiklių privalumas yra tas, kad jie lengviau išskalaujami.

Kodėl reikia skalbti naujus drabužius?

Skalbiame nešvarius drabužius, kad išnyktų dėmės, nemalonus kvapas, mikrobai ir rūbeliai vėl būtų patrauklios išvaizdos. Bet iš parduotuvės parsinešti drabužėliai taip pat nėra idealiai švarūs. Nežinote, kokiomis sąlygomis jie buvo laikomi: galbūt sandėlyje knibždėjo graužikai, bujojo pelėsiai. Taip pat niekas negarantuos, kad naujus rūbelius lietė tik švarios rankos.

Mažo vaiko imuninė sistema dar dirba ne visu pajėgumu, todėl geriau jai nesusidurti su mikroorganizmais, kurių gali būti iš parduotuvės parsineštuose drabužėliuose ar vystykluose.

Skalbimo taisyklės

Kūdikių drabužėlius bei patalynę būtina skalbti atskirai nuo suaugusiųjų daiktų, neskalbkite kartu baltų ir spalvotų audinių. Prieš skalbdamos tekančiu vandeniu nuplaukite maisto likučius ar kitus teršalus.

Išskalbtus drabužėlius kruopščiai išskalaukite, naudodamos specialią intensyvaus skalavimo skalbyklės programą, kad audinyje neliktų skalbiklio dalelių. Nenaudokite skalbimo priemonės per daug, nes bus sunkiau išskalauti, nereikia į skalbyklę pilti kondicionierių. Džiovinti geriausia lauke arba balkone, svarbu, kad oras nebūtų drėgnas, antraip gali įsimesti pelėsiai.

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook