Kaip ir kuo maitinti vaiką?

Ką valgo tavo vaikasKasdien sukate galvą, ką pagaminti vaikui, kad jis gautų visas reikalingas medžiagas, kalorijas ir energiją, lakstote iš paskos nenorinčio valgyti mažylio su šaukštu košės? Daugumai tėvelių būtent vaikų mityba yra vienas iš didžiausių kasdienių galvosūkių. Pasak gydytojos-dietologės Linos Barauskienės, užtenka žinoti kelias pagrindines taisykles, kurios paskatins mažylį mielai sėstis prie pusryčių ar vakarienės stalo. Kas gi padės pamaitinti 1-3 metų amžiaus vaiką?

Mitybos rėžimas

Vienas iš pagrindinių dalykų, prie kurio tėvai turėtų įpratinti savo vaiką – dienos rėžimas. Kūdikis nuo pat gimimo natūraliai išalksta kas kelias valandas, o jam paaugus, pusryčiai, pietūs ir vakarienė turėtų būti patiekiami taip pat tuo pačiu metu. Pagrindinių valgymų maistas turi būti šiltas, o tarp jų mažylis turėtų 2-3 kartus užkandžiauti (priešpiečiai, pavakariai, naktipiečiai). Vaikai greičiau įsitrauks į tokią dienotvarkę, jei tėveliai rodys pavyzdį ir valgys drauge.

„Žinoma, ne visada tėveliai galės valgyti kartu su savo mažyliu, bet nesunku kartu prisėsti prie stalo, suvalgyti vaisių, riešutų ar atsigerti arbatos. Svarbu, kad vaikas matytų teigiamą pavyzdį“, – pataria L. Barauskienė.

Vaiko organizmui reikalingi skysčiai. Duoti atsigerti mažyliui reikėtų kiekvieno valgymo metu. Tik neduokite sulčių ar kito saldaus gėrimo likus valandai ar mažiau iki valgymo, nes vaiko apetitas sumažės. Apskritai saldintus gėrimus vaikui derėtų duoti labai retai.

Kokių produktų ir kiek reikia?

Dienos maisto taisyklė: 5+5+3+2. Ji reiškia, kad 1-3 metų vaikas turi suvalgyti penkias porcijas bulvių ir grūdinių produktų (duona, grūdų trapučiai, bulvių košė), penkias porcijas daržovių ir vaisių (obuoliai, kriaušės, slyvos, bananai, brokoliai, morkos), tris porcijas pieno produktų (pieno mišinukai, nesaldus jogurtas, sūris) ir dvi porcijas daug baltymų turinčio maisto (pupelės, žirneliai, lęšiai, vištienos krūtinėlė, liesos jautienos faršas, veršiena, kiaušiniai, žuvis).

„Pavyzdžiui, grūdinių produktų užteks, jei vaikas per dieną suvalgys 2 riekes duonos, 2 ryžių trapučius ir 3-5 valgomus šaukštus sausų pusryčių be cukraus. Pieno produktų dienos kiekis – 250 ml mamos pieno arba pieno mišinuko, 200 g nesaldaus jogurto ir 45 g ne kieto, nesaldaus sūrio arba grūdėtos varškės. Rinkitės pagal tai, kokį maistą vaikas mėgsta, tik išlaikykite šias proporcijas ir kartais paįvairinkite meniu“, – teigia gydytoja-dietologė.

Ko vaikui geriau neduoti

Anot Linos Barauskienės, dažniausiai tėveliai netinkamai maitina vaiką dėl dviejų priežasčių: nežino arba nusileidžia vaikų kaprizams. Pavyzdžiui, vietoj vandens duoda atsigerti sulčių ar kitų saldintų gėrimų, nes mažylis kitko negeria, o sausainius ar traškučius pateisina tuo, kad vaikas liks alkanas.

„Visiškai vaikui netinkamas gruzdintas, riebaluose virtas ar keptas maistas. Iš jo mažylis gauna reikiamas kalorijas, tačiau negauna jokių vitaminų ir kitų naudingų medžiagų – tik ligas sukeliančius kancerogenus. Sūrūs ar saldūs, riebaluose gaminti valgiai, greitas maistas taip pat netinka mažiems vaikams. Nedera pamiršti, kad vaikas nėra suaugęs, visą maistą jam reikia gaminti atskirai“, – teigia gydytoja-dietologė.

Vaikams taip pat nepatariama valgyti sausainių, tortų, pyragų bei kiti saldumynų. Atsakingai rinkitės ir gėrimus: glotnučiuose, sultyse, vaisvandeniuose yra per daug cukraus. Vengti vaikui reiktų ne tik kavos, bet ir arbatos, kitų gėrimų su kofeinu.

„ Šie nesveiki produktai sumažina vaiko apetitą, tada jis nebevalgo naudingo maisto, be to,  pakenkia augantiems dantukams. Dėl netinkamo maisto vaikas gali nutukti ir susirgti įvairiomis ligomis“, – primena L. Barauskienė.

Apetitą skatina valgymo etiketas

Pasak gydytojos, svarbu ir kaip patiekiame maistą. Savotišką ritualą sukurs vaikiški indai, įrankiai, maisto gaminimas ir tikrai sulauksite daugiau susidomėjimo.

„Pasirūpinkite, kad vaikas turėtų savo mažą lėkštelę bei įrankius, maistą patiekite mažomis porcijomis. Stenkitės neversti vaiko ragauti maisto, kurio jis nenori, tegul pats nusprendžia, kiek nori valgyti. Valgymui skirkite pakankamai laiko, bet neblaškykite mažylio dirgikliais: televizorius, kompiuteris ar telefonas neturėtų būti vakarienės palydovas“, – sako gydytoja.

1-3 metų amžiaus vaikui reikalinga ir tam tikra laisvė – stenkitės nekreipti dėmesio į netvarką aplink vaiko lėkštę ar iš lėkštės išvirtusį kopūsto lapą. Nepamirškite, kad mažylis taip susipažįsta su skirtingais maisto produktais. Būkime kantrūs ir rodydami teigiamą pavyzdį padėsime vaikui greičiau įprasti prie tinkamos mitybos.

 

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook