Kaip išgydyti bronchitą?

Vaikas serga bronchituŽiemą įsivažiavusios peršalimo ligos nesitraukia ir pavasarį. Greičiausiai šaltojo sezono negalavimai pakerta vaikus. Skersvėjai, nuovargis ir draugystė su bendraamžiais darželyje ar mokykloje – labai palankūs virusams. Peršalęs vaikas retai kada atsiperka paprasčiausia sloga, dažnai gyvenimą apkartina giliau įnikusi liga, kurios labai bijo tėvai, – bronchitas. Vaikas ima be perstojo kosėti ir atrodo, kad jam nepadeda jokie vaistai.

Kuo skiriasi bronchitas nuo paprasto kosulio?

Bronchitu sergantis vaikas atkosėja gleivių ir pakyla temperatūra. Tai pagrindinis šios ligos kosulio skirtumas nuo kitų viršutinių kvėpavimo takų ligų – laringito, tracheito arba faringito. Vaikams ūmų bronchitą dažniausiai sukelia virusai (gripo, adenovirusas), rečiau – bakterijos (streptokokai, pneumokokai), grybelinės infekcijos arba alergenai.

Tik susirgus bronchitu kosulys būna sausas. Uždegimas sustiprina bronchų valymosi refleksus, todėl kosulys stiprėja. Vėliau, kai susidaro daug skreplių, vaikas pradeda juos atkosėti. Jeigu vaikas kosėja, jo krūtinėje girdisi gurgimas – šaunu, vadinasi, išeina laukan skrepliai.

Kodėl peršalęs vaikas suserga?

Bronchitas – tai apatinių kvėpavimo takų – bronchų gleivinės uždegimas. Ūmus bronchitas dažniausiai prasideda pasigavus virusinę infekciją. Gerklės uždegimą sukėlusi infekcija nusileidžia giliau ir pažeidžia bronchus.

Sušalęs, sušlapęs kojas arba prisikvėpavęs šalto oro vaikas pasikviečia į svečius infekciją – tai puikios sąlygos bronchų uždegimui vystytis. Tai pat pavojingas ir perkaitimas bei skersvėjis.

Mat peršalus susilpnėja imunitetas ir infekcija iš karto tuo pasinaudoja. Tuomet agresyvūs tampa ir savi normaliomis sąlygomis taikiai gyvenantys mikroorganizmai.

Taigi, bronchų gleivinėje prasideda uždegimas ir ima gausiai išsiskirti sekretas. Vaiko kvėpavimas pasidaro garsesnis. Dėl pagausėjusio sekreto kvėpavimas tampa švilpiamas, vaikas švokščia. Apkabinusi vaiką jauti, kaip jo viduje kažkas gurguliuoja – tai skrepliai. Sveiko vaiko organizme taip pat susidaro skrepliai, kurie yra puikiai gamtos sukurtas apsauginis barjeras, turintis antimikrobinių ir priešvirusinių savybių. Bronchai atlieka drenažo funkciją – jiems besivalant

sekretas pakyla ir nejučia praryjamas. Sveikas žmogus šio mechanizmo nepajunta. Susirgus labai pagausėja skreplių, kurie kaupiasi kvėpavimo takuose ir užkemša smulkius ir vidutinius bronchus.

Dėl to sutrinka plaučių ventiliacija, susidaro sąstovis – bronchai nebepajėgia apsivalyti.

Bronchito gydymas ir inhaliacijos

Gydyti vaiką derėtų gydytojo skirtais vaistais ir vadovautis jo rekomendacijomis. Gydymas dažniausia apsiriboja simptomų malšinimu. Kartais skiriami atsikosėjimą lengvinantys vaistai, kurie skystina kvėpavimo takų sekretą. Aukštesnei negu 38 laipsnių temperatūrai slopinti vaikui prireikia paracetamolio arba ibuprofeno preparato. Bronchitu sergantis vaikas turi gerti pakankamai skysčių, kad kvėpavimo takų sekretas netaptų klampus.

Ligoniuko savijautą greitai pagerina inhaliacijos. Kvėpavimas garais padės greičiau suskystinti gleives, o tokio pavidalo jos lengviau pasišalins iš kvėpavimo takų. Inhaliuojami vaistai į bronchus patenka aerozolio pavidalo ir iškart nukeliauja į alveoles. Be to, kvėpavimo takų gleivinė sudrėkinama. Todėl atkosėti sekretą vaikui iš karto pasidaro lengviau. Inhaliacijoms tinka visi gydytojo skirti vaistai. Kol pateksite pas gydytoją, vaikui padės inhaliacijos su negazuotu mineraliniu vandeniu.

Inhaliuojami vaistai, suskaidyti į mažiausias daleles, nukeliauja tiesiai į ligos židinio vietą, jie nepatenka į kraują, taigi nesukelia pašalinių reiškinių. Šias procedūras patogu daryti ir sėdinčiam, ir gulinčiam mažyliui.

Staiga užpuolusi mažylį liga pasirengusių tėvų neišmuš iš vėžių. Inhaliatorių verta turėti namų vaistinėlėje – su juo greitai palengvinsite mažojo ligoniuko būklę. Be to, šis prietaisas ateis į pagalbą susirgusiam bet kokio amžiaus šeimos nariui. Jį galima naudoti net naujagimiui. Inhaliacijos padės greičiau išgydyti įvairius kvėpavimo takų uždegimus: slogą, laringitą, tracheitą, gerklės uždegimą, palengvins sergančiojo astma, plaučių uždegimu būklę.

Svarbu leisti vaikui pasveikti

Virusiniu bronchitu sergantis vaikas pavojingas aplinkiniams, nes jie lengvai užsikrečia per orą. Ne tik kosėdamas, bet ir kalbėdamas, ligoniukas paskleidžia virusus maždaug 10 metrų atstumu. Nevisiškai pasveikusio vaiko negalima leisti į darželį dar ir dėl to, kad jeigu jis sušals arba perkais, bronchitas vėl atsinaujins. Vaikai, kuriems tėvai neleidžia sirgti tiek, kiek derėtų, nepajėgia visiškai pasveikti ir tampa nuolatiniais ligoniukais. Tinkamai gydomas ūmus bronchitas praeina per 2– 3 savaites. Tik sergantis vaikas turi gydytis namuose – ramioje aplinkoje, šiltoje lovoje, gerdamas arbatėlę.

Netinkamai gydomas bronchitas gali virsti obstrukciniu, kai dėl bronchų spazmų susiaurėja kvėpavimo takai ir sutrinka kvėpavimas, liga gali tapti lėtine. Be to, bronchitas gali komplikuotis plaučių uždegimu.

Parengė Dalia Petrutytė

 

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook