Kaip išmokyti mažylį švaros?

Gyvensenos įpročiai formuojasi vaikystėje, nuo mažumės reikia mokytis ir pagrindinių higienos įgūdžių. Tinkama higiena turi įtakos sveikatai, padeda apsisaugoti nuo daugelio infekcijų. Trejų sulaukęs mažylis turėtų mokėti pats praustis, būti įpratęs dažnai plauti rankas, ryte ir vakare valytis dantis. Taip pat svarbu mokėti pūsti nosytę į servetėlę, žinoti, kad reikia užsidengti kosėjant ir čiaudint, pasikeisti drabužėlius, kai šie išsipurvina.

Padeda fantazija, tėvelių pavyzdys ir kantrybė

Vaiko mokymas higienos – nėra sudėtingas darbas, nes mažyliai mėgsta pamėgdžioti suaugusiuosius, jiems įdomu kartoti jų veiksmus. Jeigu pasitelksite fantaziją, greitai galėsite džiaugtis savarankišku mažyliu. Tėvelių istorijos apie švaros svarbą skirtingos – vieni pasinaudoja suaugusiųjų pavyzdžiu, kiti papasakoja apie mikrobus. Svarbiausia vaiką sudominti ir jo neišgąsdinti. Vaikai būtinai turi matyti, kaip švara rūpinasi suaugusieji, neužtenka tik pasakyti, kad rankos turi būti švarios arba iš lauko sugrįžusiam vaikui liepti nueiti į vonią. Tėveliams būtina tai daryti drauge.

Pradėti mokyti vaiką savarankiškos higienos pediatrai pataria nuo 1,5–2 metų. Ką gali daryti pats tokio amžiaus mažylis? Pirmiausia išmokykite jį išmuiluoti rankytes ir vandeniu gerai nuskalauti putas. Prie vonios kriauklės pastatykite palypėjimo kėdutę, kad vaikas pasiektų čiaupą, pakabinkite žemai rankšluostį. Iš pradžių tėveliams teks būti šalia, kad mažylis neapsiplikytų karštu vandeniu, kol išmoks pats susireguliuoti jo šilumą, teks kantriai stebėti kitus veiksmus.

Leiskite jam viską daryti palengva, netobulai, bet svarbiausia – pačiam. Pagirkite vaiką, kai jam sekasi, ir niekada nebarkite, jeigu, pavyzdžiui, apsipylė vandeniu ar iš rankyčių išslydo muilas. Mažylis turėtų pradėti mokytis taisyklingai valytis dantukus. Nupirkite patogų vaikišką dantų šepetėlį ir odontologo patartą dantų pastą.

Svarbios higienos žinios

Tėveliai turėtų paaiškinti, kodėl reikia prausti rankytes ir įpratinti tai daryti kaskart pasinaudojus tualetu, pažaidus su katyte ar šuniuku, grįžus iš lauko ir būtinai – prieš valgį. Susišukuoti plaukučius – taip pat atskiras mokslas. Paaiškinkite vaikui, kad higienos priemonės turi būti individualios, negalima naudotis kito šeimos nario dantų šepetėliu, rankšluosčiu, skolinti svetimiems savo šukų.

Paūgėjusį vaiką pratinkite praustis duše ar vonioje, naudotis kempine, nusausinti kūną rankšluosčiu. Sudėtingesnis mokslas – ir prausti veidą. Vaikas turi užsimerkęs išsimuiluoti veiduką, paskui nuskalauti putas. Svarbus gebėjimas – pačiam nusišluostyti užpakaliuką pasišlapinus ir pasituštinus. Ir berniukai, ir mergaitės turi įprasti prie intymių vietų higienos. Mergaites mokykite tinkamai apsiprausti lytinius organus bėgančiu vandeniu – pradedant nuo priekio išangės link. Įpratinkite vaikus kasdien keisti apatinius.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook