Kaip išvengti plokščiapėdystės?

Plokščiapėdystė - kaip pastebėtiPlokščiapėdystė – dažnai pasitaikanti ikimokyklinio amžiaus vaiko ir mažojo mokinuko problema. Vienas plokščiapėdystės gydymo ir profilaktikos būdų yra masažas, patariama daugiau plaukioti, važinėti dviračiu.  Geras natūralus masažas, kurį pataria gydytojai – bėgiojimas basomis smėliu pajūryje, žole arba akmenuotu takeliu. Vasara – tinkamiausias metas ne tik pastiprinti pėdutes, bet ir plokščiapėdystės profilaktikai. Taigi išnaudokime šio sezono teikiamas pramogas sveikatai.

Kodėl pėdutės suplokštėja?

Plokščiapėdystė – pėdos deformacija, kai pėdos skliautas suplonėjęs ir jo vidinis kraštas nusileidęs. Ši pėdos deformacija dažnai būna įgimta, gali atsirasti persirgus rachitu, po traumos. Kita priežastis – netinkama avalynė – per maži arba pernelyg dideli batai, per aukštas kulnas arba  atvirkščiai lygūs padai.

Plokščiapėdystė gali būti įgimta – ji išsivysto dėl silpno raumenų ir sausgyslių tonuso, turi įtakos paveldimumas. Dažniausia yra vadinamoji statinė plokščiapėdystė, kuri atsiranda, kai mažam vaikui tenka pernelyg didelis fizinis krūvis, nes jo raumenys ir raiščiai dar silpni. Mažylio pėdutėms gali pakenkti, jeigu vaikas mokomas per anksti vaikščioti, greičiau pėdų problemos atsiranda per didelį kūno svorį turintiems vaikams.

Vaiko pėdos skliautas pradeda formuotis 3-5 gyvenimo metais, o iki trejų metų visi vaikai būna plokščiapėdžiai – tai vadinamoji fiziologinė plokščiapėdystė. Todėl ši pėdų problema paprastai diagnozuojama vėliau. Paūgėjusio vaiko pėdutėje mažėja riebalų, stiprėja raumenys ir išryškėja pėdos skliautas. Susirūpinti reikia, jei 6-7 metų vaiko pėda dar vis plokščia – tuomet atsiranda ir įvairūs negalavimai.

Pėdos yra labai svarbios viso kūno judėjimui ir laikysenai.  Plokščiapėdis vaikas susikūprina, atsikiša mentys, nusileidžia pečiai, greitai pavargsta kojos. Plokščiapėdystė gali sukelti įvairius negalavimus: kelių, klubų sąnarių, stuburo, pažeisti tarpslankstelinius diskus, pėdos ir blauzdos skausmus, net galvos skausmą. Plokščiapėdžio vaiko beveik visas padas liečiasi prie grindų, todėl jo eisena tampa nerangi ir netaisyklinga. Plokščiapėdystės pasekmės gali būti įvairios: skausmas, sunkesnis judėjimas, nerangi eisena ir kitos.

Plokščiapėdystės gydymas

Plokščiapėdystę gydytojas nustato pagal pėdos atspaudą, rentgenogramas ar kompiuterinę plantogramą.  Svarbu, kad įgimtos ar įgytos pėdos deformacijos nedidėtų, todėl reikia kuo anksčiau jas nustatyti. Pastebėti pėdučių pokyčius tėveliams nesunku. Jeigu vaiko batukų vidinis kulno kraštas nunešiotas daugiau, apžiūrėkite jo pėdutes – galbūt jis plokščiapėdis. Tokios pėdutės vidinis kraštas yra nusileidęs, t. y nebelikę pėdos skliauto, todėl vidurinė vidinė pėdos dalis liečia grindis.

Plokščiapėdystė gydoma mankšta, masažais ir fizioterapija, stiprinamas vaiko organizmas. Į pagalbą plokščiapėdėms pėdutėms gydytojai pasitelkia specialius batų įdėklus, kurie pakelia vidinį pėdos kraštą. Jie palaiko fiziologinę pėdos padėtį, bet plokščiapėdystės negydo.

Tėveliai turėtų padėti vaikui išvengti šios pėdų problemos. „Mažam vaikui ypač svarbu parinkti tinkamą avalynę. Jam nedera kasdien avėti minkštų šlepečių ir kitos minkštos avalynės, sodo batų. Vaikiški bateliai turėtų būti su nedidele pakulne, gerai apgaubti čiurnos sąnarį, kad jis būtų stabilus”, – pataria Šiaulių universiteto Sveikatos studijų katedros dėstytoja Inga Šimkutė.

Takeliu į sveikatos šalį

Plokščiapėdystės profilaktika turime rūpintis nuolatos – ir mokykloje, ir šeimoje. Sveikatingumo projektai ugdymo įstaigoje gali būti labai veiksmingi, nes vaikystė – imliausias gyvenimo periodas.

Kretingos rajono Kurmaičių pradinė mokykla plokščiapėdystės profilaktikai savo kieme įrengė sveikatingumo takelį, įsigijo įvairių masažinių kamuoliukų. Kad darželyje būtų galima nuolat rūpintis vaikų pėdutėmis, ši ugdymo įstaiga įgyvendino savo sveikatingumo idėją „Takeliu į sveikatos šalį“, laimėję programos „Sveikatiada“ konkurse. Sveikatos valandėlė, rytinės mankštos, kūno kultūros pratybos, judrieji žaidimai, pasivaikščiojimai turėjo įtakos vaikų laikysenai ir ištvermei.

„Vykdant šį projektą vaikai sužinojo apie kojų pėdų svarbą sveikatai, sustiprėjo jų kojų pėdų raumenys“, – apie projektą pasakojo jo vadovė Jurgita Česnavičienė.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook