Kaip naudoti apsaugines kaukes ir respiratorius?

kaip užsidėti apsauginę kaukę
Kaip užsidėti apsauginę kaukę

Respiratoriai ir kaukės pirmiausiai skirtos sergantiesiems, kad jie kosėdami ar čiaudėdami kartu su lašeliais neskleistų į aplinką viruso. Koronaviruso nešiotojas gali būti ir jokių simptomų nejaučiantis žmogus, todėl kaukes rekomenduojama dėvėti visiems, besilankantiems viešose vietose, pvz., parduotuvėje, vaistinėje, viešajame transporte, gydymo įstaigose.

Apsaugo tik tinkamai dėvimos kaukės

„Svarbu atminti, kad kaukės apsaugo nuo viruso skleidimo tik tada, kai yra tinkamai dėvimos ir prižiūrimos. Pagrindinė visoms kaukėms ir respiratoriams galiojanti taisyklė – jos turi maksimaliai priglusti prie veido, nepalikdamos tarpų“, – primena BENU vaistininkas Marius Lukštaraupis ir papasakoja, kaip tinkamai užsidėti vienkartinę kaukę ar respiratorių ir kaip dezinfekuoti daugkartines kaukes.

Vienkartinės medicininės kaukės turėtų būvi dėvimos vieną kartą ir ne ilgiau kaip 2-3 valandas. Ilgiau dėvima kaukė nuo kvėpavimo sudrėksta ir praranda savo efektyvumą, be to, jos viduje kaupiasi virusai.

Vaistininkas paaiškina, kaip užsidėti ir nusiimti vienkartinę kaukę.

  • Vienkartinę kaukę reikia dėti žalia puse į išorę.
  • Taip pat atkreipkite dėmesį, kad vienas jos kraštas yra kietesnis – ten įdėta vielutė, skirta išlankstyti viršutinę kaukės dalį pagal nosies formą.
  • Paėmę kaukę, dėkite jos viršų su vielute tiksliai palei nosį, prispauskite, užkabinkite už ausų ir nutempkite apatinę dalį, kad uždengtų smakrą. Kaukę prispauskite prie veido.
  • Nuimant kaukę reikėtų vengti liesti jos paviršių. Nuimkite raištelius nuo ausų ir kaukę iškart išmeskite. Iškart kruopščiai nusiplaukite rankas muilu arba dezinfekuokite ir nelieskite veido.

Kaip užsidėti respiratorių?

Naudojant respiratorių, taip pat reikia atkreipti dėmesį, kur yra jo viršutinė dalis – ji turi ploną metalinę juostelę.

  • Paimkite respiratorių į delną, uždėkite ant veido ir, laikydami gerai prispaudę viena ranka, kita ranka už galvos užkabinkite gumytes – vieną virš ausų, kitą žemiau ausų.
  • Pirštais paspauskite viršuje esančią metalinę juostelę, kad ji apspaustų nosį ir neliktų tarpų. Tarp respiratoriaus ir odos neturi likti jokių tarpų orui praeiti, todėl papildomai visą respiratorių švelniai prispauskite prie veido ir kelis kartus giliai įkvėpkite ir iškvėpkite, patikrindami, ar oras nepraeina pro kraštus.
  • Jei kažkur liko tarpus, galbūt reikia geriau prispausti metalinę juostelę prie nosies arba sutrumpinti respiratorių laikančias gumytes.

Daugkartines kaukes būtina dezinfekuoti

Daugkartines kaukes galima dėvėti daug kartų, tačiau po kiekvieno dėvėjimo jas būtina gerai išskalbti ir dezinfekuoti.
Skalbiant kaukę rankomis, ją reikėtų pamirkyti šiltame muiluotame vandenyje, švelniai patrinti, tada išskalauti po maža tekančio vandens srove. Po to kaukę reikia dezinfekuoti ir palikti išgaruoti alkoholiui. Medvilninių kaukių dezinfekciją galima atlikti ir jas porą minučių pavirinus vandenyje.

Daugkartines kaukes galima skalbti ir skalbimo mašinoje, 70 laipsnių ar aukštesnėje temperatūroje įprastu skalbimo režimu. Skalbimo mašinoje išskalbtos kaukės galima papildomai nedezinfekuoti.

Paskutinis žingsnis – lyginimas. Išskalbtą kaukę reikia lyginti iki visiško sausumo. Taip paruoštą kaukę galima vėl dėvėti.

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook