Kaip nepasiduoti rudeninei depresijai?

Pabjuręs oras, blunkančios gamtos spalvos, saulės stoka ir vis didesnę dienos dalį atimanti tamsa veikia mūsų savijautą. Vis dažniau užvaldo liūdesys ir bloga nuotaika, atrodo, nebetenki jėgų, nebedomina net tai, kas anksčiau teikė didelį malonumą. Pati nejauti, kaip be reikalo užsipuoli vyrą, nuolat prastai nusiteikusi, nebegali ramiai reaguoti į vaiko užgaidas, greitai pavargsti, naktį blogai miegi, o dieną apninka mieguistumas. Tokios nuotaikos vadinamos rudenine depresija, nors tai ne ligos apibūdinimas, nes tikroji depresija – rimtesni sutrikimai. Rudenį organizme vyksta natūralūs pokyčiai – mes prisitaikome prie naujojo sezono.  Paprastai niūrios nuotaikos ir dirglumas tęsiasi, kol priprantame prie pasikeitusio oro ir sutrumpėjusių dienų.

Iš kur ateina liūdesys?

Tyrimai rodo, kad moterys sezonine depresija serga dažniau negu vyrai. Mėnesinių ciklo, nėštumo metu šiam negalavimui turi įtakos ir lytiniai hormonai. Sezonine depresija gali susirgti taip pat ir vaikai, ir paaugliai.

Manoma, kad pagrindinė rudeninės depresijos priežastis – šviesos stoka, dėl kurios sutrinka hormonų serotonino ir melatonino pusiausvyra. Serotoninas gaminasi būtent šviesoje. Nuo šio hormono  priklauso mūsų nuotaika, žvalumas ir aktyvumas, o rudenį  organizmas  jo pagamina mažiau. Trumpėjant dienoms padaugėja hormono melatonino, kuris gaminasi tamsoje. Ši medžiaga sukelia mieguistumą, apatiją, lėtina medžiagų apykaitą. Rudeninė depresija kalta ir dėl to, kad mus ima traukti saldumynai ir padidėja apetitas. Todėl prasidėjus šaltajam metų periodui pradeda augti svoris.

Rudenį patiriame didesnę psichologinę įtampą, nes padaugėja darbo, rūpesčių dėl vaikų, kurie pradeda eiti į darželius ar mokyklas. Tai papildomas nuovargio ir streso šaltinis. Ilgai besitęsianti sezoninė depresija gali gerokai sugadinti sveikatą. Ypatingai ji kenkia širdžiai ir kraujagyslėms, gali sutrikti virškinimas, skaudėti nugarą, raumenis.

Sušvelninti neigiamas emocijas besikeičiant sezonui padeda tinkama mityba, geras miegas ir maži moteriški malonumai, kuriems, nepaisant pašėlusio šiuolaikinio gyvenimo ritmo, turime atrasti laiko įtemptoje dienotvarkėje.

Kaip galime sau padėti?

Stenkitės kuo daugiau laiko praleisti natūralioje dienos šviesoje, kuo daugiau šviesos turi būti namuose, nes kaip tik ji išsklaido šią niūrią nuotaiką. Saulės stoką šiek tiek kompensuos šviesių spalvų sienos namuose, dieną atitraukite užuolaidas, vakare įjunkite visus šviestuvus.  Malonią ir romantišką nuotaiką vakare sukursite užsidegę žvakes. Sveikatingumo įstaigos siūlo net specialią šviesos terapiją, kuri jau po kelių seansų pagerina savijautą.

Puikus sveikatos ir energijos šaltinis – judėjimas ir grynas oras. Mankštinkitės rytais, sportuokite salėje, kiek įmanoma dažniau tai darykite gryname ore, kuo ilgiau stenkitės būti lauke šviesiu paros metu. Džiaugsmo ir pasitenkinimo savimi suteiks pagražėjęs kūnas, didžiuositės savo stiprybe ir valia.

Nuotaiką rudenį pakels vandens procedūros. Bent savaitgalį išsiruoškite su šeima į baseiną, o rytą pradėkite nuo kontrastinio dušo, kuris bus puikus žvalumo užtaisas.

Jeigu jaučiatės prislėgta nerimo, baimės, stenkitės daugiau bendrauti su optimistais, kurie pasidalins su jumis teigiamomis emocijomis.

Nepamirškite draugų: dažniau išsiruoškite su šeima į svečius, surenkite šventę savo namuose. Paplepėkite su drauge jaukioje kavinukėje. Su artima drauge galėsite pasidalinti savo bėdomis, pasitarti. Net jei nesulauksite tinkamo patarimo, išsipasakojusi pažvelgsite kitaip į problemą ir galbūt pati rasite išeitį. Šie paprasti būdai išbaidys niūrias mintis ir pagerins nuotaiką.

Jums būtinos 8 valandos miego. Neaukokite šio laiko darbams, juo labiau kad gerai nepailsėjusi nuveiksite mažiau.

Stenkitės daug negerti kofeino turinčių gėrimų: stiprios arbatos, kavos ir kitų. Maloniai sušildys ir energijos suteiks vaistažolių arbatos, pasilepinkite juodojo šokolado gabalėliu.

 Vis labiau dienas trumpinant tamsai patariama rengtis ryškių spalvų drabužiais. Mus, moteris, maloniai nuteikia išvaizdos pokyčiai. Galbūt laikas apsilankyti pas kosmetologę, nusidažyti plaukus ir nustebinti vyrą bei draugus? Žinoma, dar lieka tradicinis moteriškas atsipalaidavimo būdas – apsipirkimas. Nauja šukuosena, makiažas, suknelė ar bateliai – kartais tiek tereikia, kad jūs vėl švytėtumėte džiaugsmu ir nepaisant niūraus rudens nepasiduotumėte blogai nuotaikai

Sezoninė depresija dažniausiai užvaldo užsiėmimų stokojančius žmones. Todėl nuolat ką nors veikite: paskaitykite knygą, sutvarkykite namus, išeikite pasivaikščioti, išsiruoškite į teatrą ar kiną, pasiklausykite mėgstamos muzikos.

O gal verta šiam niūriam metui pasilikti dalį atostogų ir praskaidrinti nuotaiką saulėtame krašte?

Parengė Dalia Petrutytė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook