Kaip numalšinti vaiko pyktį

Pyktis yra būtina ir natūrali emocija, kurią svarbu kartkartėmis pajausti. Tai nepamainomas pavojaus signalas, skatinantis reaguoti, jei kas nors negerai.

Jūsų vaidmuo yra išmokyti vaiką sutramdyti šią keistą jį apėmusią emociją, mokėti išlikti ramiam ir įvertinti teigiamus vaiko asmenybės aspektus, sumaniai susivaldyti kritinėmis akimirkomis. Tai ir gera proga pasitelkti įvairias, kartais primirštas, savybes: kantrybę, tvirtumą, empatiją, humorą. Mūšio įkarštyje šis priemonių rezervas padės ramiai numalšinti pyktį, kylantį 2–3 metų vaikui tučtuojau nepatenkinus jo prašymo, arba jau vyresniam vaikui, kai erzinančiose situacijose pyktis gali virsti įsiūčiu.

Jūsų padedamas vaikas išmoks sutramdyti galingas emocijas. Tomis įtemptomis akimirkomis, kai būnate savo vaiko emocijų proveržio liudytojai, jis kliaujasi jumis. Metas parodyti, kad teigiamai reaguojate į jo pyktį: suprantate, kad vaikas išvargęs arba paveiktas streso, ir būnate griežtas, kai jis peržengia ribas, arba nusiteikiate… filosofiškai, kai jis sukelia didžiulį triukšmą viešoje vietoje.

Kas vyksta pykstant?

Kaip ir kiekvieną emocinį vyksmą, pyktį lydi fiziologiniai ir biologiniai pokyčiai: padidėja adrenalino kiekis, širdis plaka smarkiau, pasikeičia kvėpavimo ritmas, visą kūną užlieja karštis. Šie organiniai pokyčiai sutrikdo vaiką, save išreikšti jis tegali rėkdamas ir verkdamas.

Ką tai suteikia?

Pyktis iš nevilties, ar frustracija, yra naudinga emocija, padedanti vaikui teigti save, įgauti pasitikėjimo ir tinkamai kurti savo asmenybę, suteikia būtinos energijos kliūtims įveikti.

Nustebinkite jį išmintingai pamokydami susitaikyti su pykčiu, jo nebijoti ir nesistengti užgniaužti. Vaikas įgis galingą įrankį tvirtai žengti pirmyn.

Kiekvieno vaiko emocinis temperamentas skirtingas

Pyktis ir jį lydinčios emocijos

Kartais pyktį lydi emocijos, kurių reikia paisyti. Paprastai apima įsiūtis, sukeltas nesugebėjimo įveikti sunkumus (jis dažnai paskatina smurtą), bei pagieža: neišsipildžiusio keršto troškimas, pasireiškiantis surūgusia mina ir priešinimusi, prie neteisybės pojūčio prisidėjus frustracijai.

Pyktis kaip pavojaus signalas

Už pykčio gali slypėti šios emocijos: liūdesys dėl to, kad esi nesuprastas, gėda, kad nevaldai padėties, arba baimė dėl neigiamos tėvų reakcijos. Jei vaikas per dieną patyrė daug stresinių situacijų, pykčio galimybė padidėja.

Madeleine Deny, Pyktis. Kasdieniai patarimai ir gudrybės. Mažasis vadovas tėvams

Iš prancūzų kalbos vertė Klementina Novatorovaitė

Leidykla „Baltos lankos“

serija. Patarimų, gerų idėjų kupinos knygos, padrąsinančios tėvus kasdieniame gyvenime

Kaip reaguoti, jei jūsų vaikas dėl menkiausio prieštaravimo pratrūksta pykčiu?

Kaip jam padėti atsikratyti neigiamų emocijų ir save išreikšti kitaip?

Ko imtis, kad pyktis neužplūstų jūsų pačių?

Perskaitę šią išradingų patarimų ir pasiūlymų knygelę, tėvai geriau supras, kodėl vaikai pyksta, išmoks padėti jiems nusiraminti, leis išreikšti pyktį ir jam nepasiduoti.

Knygelėje analizuojami įvairaus amžiaus vaikų pykčio protrūkiai, mokoma jų nesureikšminti ir tinkamai į juos reaguoti.

Iškilus įvairiems sunkumams sprendimus padės rasti skyrelyje „Patikrintos taisyklės“ pateikiamos gudrybės ir patarimai bei išsamūs ekspertų atsakymai į visus jums rūpimus klausimus…

…kurie pateikiami maloniai ir su plačia šypsena – tai geriausi darnaus šeimyninio gyvenimo palydovai!

Vaikų psichiatrė ir lavinamųjų žaidimų specialistė Madeleine Deny yra parašiusi daugiau nei šimtą knygų vaikams. Dabar ji nori savo patirtimi pasidalyti ir su tėvais.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook