Kaip padėti mažyliui užmigti?

Gilus ir ramus miegas – būtinas sveikam augimui. Bet užmigdyti vaiką daugeliui tėvų yra nelengva užduotis. Sunkiausia įkalbėti gultis į lovą pačius mažiausius nenuoramas. Vaikai ilgai neužmiega naktį dėl kelių priežasčių: fiziologinių, psichologinių ir buitinių. Fiziologines priežastis lemia vaiko sveikata, o dauguma kitų priklauso nuo suaugusiųjų. Tiesa, ikimokykliniame amžiuje turi įtakos psichikos vystymosi ypatumai. Kas gi trukdo mažyliui užmigti?

Kas išblaško miegus?

Daugelis tėvelių yra susidūrę su situacija, kai vaikas sunkiai užmiega vakarais, bet popietinis miegas nesuprastėja. Paprasčiausia priežastis gali būti ta, kad vaikas tiesiog nenori miegoti. Galbūt dėl to kaltas ilgesnis, negu įprasta, dieninis miegas, po kurio vėlai atsikėlus sunku laiku užmigti vakare?  Kūdikiai neretai supainioja dieną ir naktį. O kad taip nenutiktų, naujagimį nuo pat pirmųjų dienų pratinkite prie vienodos dienotvarkės. Leiskite mažyliui pačiam pajusti dienos ir nakties skirtumus. Dieną būkite aktyvūs, o artėjant nakčiai atidėkite pokalbius, aktyvius žaidimus ir ruoškitės miegui. Vakarą vaikas turi praleisti ramiai – didelis fizinis aktyvumas ir audringos emocijos prieš pat miegą išblaško snaudulį.

Manoma, kad viena iš priežasčių, kodėl sunku užmigti kūdikiui, jog šiuolaikinių vaikų mamos nebevysto. Per dieną mažylis gauna labai daug informacijos, kurią apdoroti dar netobulai jo nervų sistemai yra sudėtinga. Įsijaudrinęs jis mosikuoja rankytėmis ir kojytėmis, o šie judesiai nuolat budina.

Jeigu pasidaro sunku užmigti naktį trijų mėnesių kūdikiui, greičiausiai jį kamuoja pilvuko diegliai. Neužmigs išalkęs ar ištroškęs vaikas, taip pat, jeigu jam per šalta ar per karšta. Neleis nurimti diskomfortą sukeliančios nešvarios sauskelnės arba šlapi vystyklai. Sveikas gilus miegas užliūliuos tik tada, kai patenkinsite visus mažylio poreikius.

Guldomą į lovelę vaiką gali gąsdinti įvairios baimės ir naktiniai košmarai. Dauguma mažylių bijo tamsos, vienatvės, baisių pasakų personažų. Įtikinkite vaiką, kad namuose jis saugus, nes jūs esate šalia, todėl jam nėra ko bijoti. Miegoti trukdo ryškus apšvietimas ir garsai (pokalbiai, muzika, televizorius).

Viena iš nenorinčio miegoti vaiko kaprizų priežasčių – psichikos vystymosi ypatumai, pavyzdžiui, vadinamoji trečiųjų metų krizė. Tokio amžiaus vaikas daug ko išmoksta, patiria nemažai įspūdžių, o tai jį nuvargina ir veikia miegą. Tuo laikotarpiu itin išauga savarankiškumo poreikis: vaikas nori veiksmų laisvės, jis jau turi savo nuomonę ir reikalauja jos paisyti. Suaugusiųjų kišimasis į jo gyvenimą skatina priešintis. Nesigulti ilgai į lovą vakare – taip pat gali būti protesto forma.

Padeda pastovi dienotvarkė, tyla ir grynas oras

Žindomas kūdikis itin glaudžiai susijęs su mama. Jį tiesiogiai veikia emocinė mamos būklė. Kai mama rami, ir vaikas greičiau nurimsta, o bloga nuotaika bei jaudulys persiduoda ir jam. Todėl, jeigu norite, kad vaikas ramiai miegotų, nepasiduokite neigiamoms emocijoms. Nuvargusi, prislėgta ir prastos nuotaikos mama nepadės užmigti bet kurio amžiaus mažyliui.

Tinkamai organizuokite vaiko dienotvarkę. Dieną būdraujantį mažylį nuolat užimkite veikla. Dažniau išeikite į gryną orą: pasivaikščiojimai padeda vaikui vystytis, gerina nuotaiką ir miegą. Naudingi fiziniai užsiėmimai, parinkti pagal mažylio amžių. Visą savo energiją vaikas turi išeikvoti dieną, o vakare jo neperkraukite įspūdžiais, užsiimkite ramesniais žaidimais.

Kai kurie tėvai klaidingai mano, kad lengviau užsnūs vėlai migdomas ir nuvargęs, dieną išsidūkęs mažylis. Bet iš tikrųjų yra atvirkščiai: dėl sutrikdytos dienotvarkės vaikas pervargsta, pasidaro dirglus, irzlus ir priešinasi guldomas į lovą.

Jeigu kūdikiui neleidžia užmigti diegliai, mamai derėtų atsisakyti dujų sankaupas skatinančių maisto produktų. Pediatras pasiūlys kūdikiui preparatą nuo dieglių. Kai ramybės neduoda dygstantys dantukai, pabandykite sumažinti skausmą masažuodama dantenas arba

patepkite jas specialiu geliu.

Prieš miegą išvėdinkite mažylio kambarį, sudrėkinkite orą, pavyzdžiui, išplaukite drėgna šluoste grindis. Optimali vaiko kambario temperatūra 18–20 laipsnių, o drėgnis – 50–70 proc. Jeigu bus labai karšta, mažylis nuolat nubus kamuojamas troškulio. Geriausiai vaikai miega vėsesniame kambaryje.

Aprenkite mažylį pižama, būtinai pakeiskite sauskelnes – miegoti jam turi būti patogu.

Nepaisant to, kad tylus garsas ar blanki šviesa nepažadins įmigusio vaiko, jie blogai veiks miegą ir mažylis nepailsės. Todėl išjunkite kompiuterį, televizorių ir kitus prietaisus. Paguldytam į lovelę kūdikiui galite padainuoti lopšinę, kiek paūgėjusiam pasekti gražią pasakėlę.

Sukurkite miego ritualą. Pavyzdžiui, prieš guldydamos mažylį į lovelę, paplukdykite jį vonioje. Į vandenuką galite įlašinti porą lašiukų eterinio levandų aliejaus.

Ramiam miegui eterinis levandų aliejus

Nuo streso ir nerimo seniai naudojamas levandų eterinis aliejus. Šis augalas pasižymi antiseptiniu, spazmus atpalaiduojančiu, taip pat raminamuoju poveikiu. Eterinis levandų aliejus įeina į daugelio vaikų higienos priemonių sudėtį. Šį aliejų saugiai galima naudoti net naujagimiams.

Levandų aliejus vandenyje netirpsta, todėl prieš lašinant į vonią jį reikia atskiesti migdolų aliejumi, pienu, grietinėle arba šaukštu medaus. Gryno šio eterinio aliejaus vaikui naudoti nedera, nes gali sudirginti arba nudeginti odelę.

Nuraminti mažylį padės ne tik vonia su keliais lašiukais šio augalinio aliejaus. Lengvai masažuojant jo turinčiu vaikišku kremu galima patepti nugarą, krūtinę, padus. Švelnūs mamos rankų prisilietimai ir malonus levandų aromatas pagerins mažylio savijautą, padės atsipalaiduoti ir nuramins. Tokį masažą nesunkiai atliks kiekviena mama, nes didelio profesionalumo jam nereikia – pagrindiniai būdai yra trynimas ir glostymas. Švariai nusiplaukite rankas, išspauskite šiek tiek kremo ir patrinkite tarp delnų, kad sušiltų. Paskui pradėkite masažuoti sukamaisiais judesiais laikrodžio rodyklės kryptimi.

Eterinis levandų aliejus sumažins dantukų dygimo skausmą, numalšins ir dieglius, kurie taip pat neleidžia kūdikiui užmigti.

Parengė Undinė Gilė

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook