Kaip padėti užsikimšusiai nosytei?

Vaikas sloguoja- kaip gydytiKo gero, nerasite vaiko, kuris nors kartą per metus nesirgtų sloga. Sloga – pirmiausias peršalimo simptomas, nuo jos prasideda bet kuri ūminė kvėpavimo takų infekcija. Vaikas šiomis ligomis gali sirgti 6 – 8 kartus per metus. Sloga gali kamuoti sergant sinusitu, alergija, padidėjus adenoidams. Permainingu rudens oru prasideda aktyvus peršalimų periodas, taigi mama ir tėtis sprendžia galvosūkį, kaip greičiau išgydyti vaikui slogą.

Maži vaikai ypatingai imlūs kvėpavimo takų ligoms, nes jų imuninė sistema dar nestipri ir nuo infekcijos nepakankamai saugo limfoepitelinis ryklės žiedas. Nuo to, kaip greitai pavyks atsikratyti slogos, priklauso ir kvėpavimo takų ligos gydymo sėkmė.

Nosis – organizmo apsauga

Nosis iš tiesų saugo visą organizmą. Įkvepiamas oras nosies ertmės gleivinėje sudrėkinamas, sušildomas ir išvalomas. Plonytės nosies gleivinės virpamojo epitelio plaukeliai judėdami išstumia gleives drauge su jose nusėdusiomis dulkėmis, virusais, alergenais ir kitais ore esančiais teršalais. Taigi nosies gleivinė neįsileidžia į organizmą įvairiausių ligas sukeliančių svetimkūnių.

Šaltu ir drėgnu metų periodu vaikas dažnai peršąla, be to, bendrauja su sergančiais draugais darželyje ar mokykloje, todėl užsikrečia sloga. Į nosies gleives patekę virusai suaktyvėja ir gali sukelti uždegimą. Nosis užsikemša ir pradeda varvėti. Kai prisikaupia daug gleivių, jos dirgina gleivinę ir vaikas pradeda čiaudėti – taip nosis išsivalo.

Kuo sloga pavojinga vaikui?

Sloga – tai ūminis nosies ertmės gleivinės uždegimas. Virusas pažeidžia nosies gleivinės ląsteles, sutrinka plaukelių judėjimas. Todėl nosis nebeišsivalo ir joje padaugėja gleivių. Užkimšta nosimi vaikas nebegali kvėpuoti, taigi tai pradeda daryti per burną. Kai vaikas pradeda kvėpuoti per burną, jo apatiniai kvėpavimo takai: trachėja ir bronchai, netenka apsaugos. Todėl užkimštą nosį reikia tuojau pat išvalyti.

Sloga ypač pavojinga kūdikiams: dėl nosies anatomijos ypatumų sloga jiems gali komplikuotis vidurinės ausies uždegimu. Be to, negalinčiam nosimi kvėpuoti kūdikiui tampa sunku valgyti, jis pasidaro neramus, sutrinka miegas.

Jeigu vaikas susirgo sloga

Pirmiausia išmokykite vaiką tinkamai išsišnirpšti nosytę. Iš pradžių valoma viena šnervė, po to – kita: šnervė prispaudžiama prie nosies pertvaros. Tai reikia daryti kiekvieną kartą prieš plaunant nosį. Jeigu vaikas dar nemoka išsišnirpšti nosytės pats, gleives pašalinsite specialiais nosies siurbtukais. Taip pat prireiks preparato, kuris padės pašalinti ligų sukėlėjus, suskystins gleives ir sumažins patinimą.

Efektyvus ir saugus preparatas vaikuijūros vandens tirpalas. Šio tirpalo purškikliu reguliariai plaunama nosies gleivinė drėkinama ir išvalomos gleivės, taip pat pašalinami ir virusai. Procedūrą atlikti paprasta: paguldykite vaiką ir pasukite galvytę į šoną, įpurkškite tirpalo į viršutinę šnervę ir kiek palaukite. Po to paguldykite vaiką ant kito šono ir įpurkškite jūros vandens tirpalo į kitą šnervę. Jeigu per nosį kvėpuoti vis dar sunku, nosytės ertmę pabandykite išvalyti jūros vandens tirpalu suvilgyta susukta vata. Sukamaisiais judesiais atsargiai pasistenkite išvalyti trukdančias mažyliui kvėpuoti sausas luobeles ir gleives.

Jūros vandens preparatai nesukelia šalutinio poveikio, todėl juos galima vartoti ne tik slogai gydyti, bet ir kasdienei nosies higienai bei slogos profilaktikai, nes kartu su gleivėmis pasišalina ir įvairūs teršalai bei ligų sukėlėjai. Higienai ir profilaktikai tinka izotoninis jūros vandens tirpalas. Jį galima naudoti be pertraukų.

Jeigu vaikas susirgo sloga, įsigykite hipertoninio jūros vandens tirpalo purškiklį. Jis sumažins gleivinės paburkimą bei padės atkurti normalias nosies funkcijas.

Hipertoninis jūros vanduo – saugi pagalba vaikui

Natūralus jūros vanduo padeda įveikti slogą be cheminių kraujagysles siaurinančių lašų. Šie lašai netinka ilgam gydymui, nes laipsniškai mažėja jų efektyvumas, be to, nuo jų sunku atprasti. Šie vaistai dažnai sukelia šalutinį poveikį: nemigą, galvos skausmą, kraujospūdžio padidėjimą. Mat jie siaurina ne tik nosies gleivinės, bet ir smegenų kraujagysles. Dar viena šių vaistų pasekmė – pakartotinas nosies užgulimas (medikamentinė sloga). Dauguma tokių preparatų netinka nėštumo,  ir žindymo periodu, taip pat – vaikams.

Todėl sloguojančiam vaikui ir suaugusiajam gydytojai rekomenduoja hipertoninį jūros vandens tirpalą. Jame didesnė druskos koncentracija negu kūno ląstelėse, todėl nosis natūraliai atkemšama. Jūros vandenyje esantys mikroelementai padeda atstatyti virpamojo epitelio funkciją bei nosies gleivinės atsparumą infekcijoms. Taip pat drėkina nosies gleivinę.

Parengė sveikos gyvensenos edukologė Ieva Grabauskienė

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook