Kaip perteikti meilę savo vaikams

Kiekvienas iš mūsų norime mylėti ir būti mylimi. Vaikams tai ypač svarbu. Didžiausias jų poreikis yra meilė, kurią gali suteikti tik mylintys tėvai. Vaikas be meilės pasmerktas dvasinei, o vėliau ir fizinei
mirčiai, t.y. savęs susinaikinimui alkoholio, narkotikų ar kitų žalingų įpročių pagalba. Šiandien didžiausia problema ta, kad dauguma tėvelių taip susirūpinę vaiko drausminimu, gražaus bei padoraus jo elgesio visuomenėje įtvirtinimu, o meilės, kuri galėtų vaiką paguosti, sustiprinti, net ir paskatintų gražiau elgtis – tiesiog pradeda rodyti per mažai. Tad nenuostabu, kai vaikai konsultacijų metu pradeda garsiai išreikšti savo abejones dėl to, ar iš tikrųjų nuoširdžiai ir nepriklausomai nuo jokių aplinkybių yra mylimi savo tėčio ar mamos.

Teko konsultuoti 11 metų berniuką, kurį dėl egesio problemų namuose, atvedė mama. Pokalbių su berniuku metu išsiaiškinome, jog berniukas labai myli savo mamą, jos ilgisi, nes ji daug dirba. Kai mama nedirba – tvarkosi namie, ilsisi, o jam dėmesio rodo per mažai. Tad dažnai jaučiasi vienišas ir apleistas. Daug laiko praleisdamas su močiute bei mažesniąja sesute tapo užsidaręs, piktas, irzlus. Savo susikaupusį pyktį išliedavo ant sesers, ir net mamos, elgdamasis su ja nepagarbiai. Į klausimą: „Ko labiausiai norėtum?“ berniukas gan greitai ir paprastai atsakė: „…mamos meilės… kad ji nešauktų
pastoviai ant manęs… dažniau su manimi pasikalbėtų nepamokslaudama… pasistengtų mane suprasti ir išklausytų…“ O vienos konsultacijos metu net atsinešė knygą, skirtą labiau skaityti tėvams apie vaikų auklėjimą. Pasak berniuko, ją jau perskaitė šimtus kartų, net parodė labiausiai jam užstrigusias vietas, kurios buvo pabrauktos, pažymėtos bei įvairiai išryškintos. Tai buvo gana paprastos mintys, aišku, daugiau skirtos tėvams, kaip parodyti savo vaikui, kad jį myli ir yra svarbus. Bet tam berniukui tos mintys buvo lyg šventos, lyg įrodymas, kad jis yra normalus, o jam tiesiog trūksta mamos, jos dėmesio, ir kad jis ją labai myli…Panašių situacijų praktikoje – daug. Vaikai nori, kad jie
būtų svarbūs savo tėvams, ir kad jie juos mylėtų ne tik žodžiais, bet ir veiksmais.

Niekas nesiginčija – disciplina svarbi. Ji reikalinga ir net būtina kaip vienas iš nepakeičiamų vaiko elgesio reguliavimo būdų. Tačiau drausminant savo vaiką reikia nepamiršti parodyti ir savo meilę jiems kuo švelnesniais bei priimtinais būdais. Paradoksas, bet vaikas labiau linkęs paklusti bei vykdyti suaugusiųjų nurodymus, kai jaučiasi mylimas.

Natūraliai kyla klausimas: „Kaip gi perteikti savo vaikui meilę taip, kad jis jaustųsi mylimas?“ Meilę vaikui galima perteikti šiais paprastais, gana prieinamais, natūraliais būdais:

1. per akių kontaktą;

2. per fizinį kontaktą;

3. per sutelktą dėmesį;

Akių kontaktas

Tai efektyviausia priemonė perteikti savo vaikui meilę. Jūs geranoriškai žiūrite vaikui į akis, o vaikas žiūri į jus. Atrodo, viskas paprasta, bet iš tikrųjų tai retai naudojamas bendravimo būdas. Mes jo dažniausiai griebiamės, kai norime sudrausminti savo vaiką. Be abejo, tuomet žvilgsniu siunčiame vaikui pyktį, nepasitenkinimą ir nusivylimą… Kol vaikas mažas – jis paklūsta mums iš baimės, bet kai paaugs, jo baimę būtinai pakeis pyktis mums, susvetimėjimas ir depresija.

Kai dovanojame vaikui pastoviai mylinčius, teigiamus žvilgsnius, tokiu būdu išreikšdami savo meilę, vaikas pasisotina mūsų meile, susilpnėja jo vidinės baimės bei įtampa, sustiprėja vidinio saugumo jausmas.

Mūsų meilė neturi priklausyti nuo to, ar mes patenkinti vaiku, ar ne. Būtina nuosekliai rodyti savo meilę, be perstojo, nepaisant situacijos. Susidoroti su blogu elgesiu galime ir kitais būdais, kurie neturi trukdyti meilės išraiškai.

Fizinis kontaktas

Tai bet koks normalus fizinis kontaktas, teigiamai veikiantis vaiko emocinę būseną, stiprinantis jo saugumo jausmą bei tarpusavio santykius: bučinukai, apkabinimai, pasižaidimai, pamylavimai, pakutenimai, nugarytės ar pilvuko masažiukai ir kiti galimi bei įmanomi fizinio kontakto variantai, aišku, tai jokiu būdu neturi turėti ar įgauti seksualinį aspektą.

Be abejo, ankstyvajame amžiuje naudojamas fizinis kontaktas skiriasi nuo fizinio kontakto paauglystės periodu. Kai vaikas paauga, jam reikia mažiau tokių fizinių glamonių, kaip apkabinimai ir bučiniai, bet pats fizinio kontakto poreikis nemažėja . Jis ir toliau išlieka svarbus tiek mergaitėms, tiek berniukams. Paaugus jiems reikšmingas tampa „paaugliško tipo“ fizinis kontaktas: linksma kova, pasibaksnojimai, patapšnojimas per petį, „duok penkis“, pliaukštelėjimas delnais, plaukų pataršymas, apkabinimas per pečius , ir kiti padrąsinantys, palaikantys veiksmai. Ypač tai tampa svarbu, kai jie patiria emocinę ar fizinę traumą, kai yra pavargę ar blogai jaučiasi, kai pagaliau užplūsta niūrios slegiančios minys bei paaugliški išgyvenimai.

Mes privalome perduoti meilę savo vaikams prieš imdamiesi kitų pareigų: prieš juos mokydami, vadovaudami jiems, prieš duodami jiems sektiną pavyzdį arba bausdami. Pasistenkime jiems duoti viską, kas būtina jų dvasinei pusiausvyrai.

Sutelktas dėmesys

Tai kartu su vaiku leidžiamas laikas, tai buvimas su savo vaiku „čia ir dabar“ dviese be pašalinių trukdžių. Tai leidžia vaikui pajusti, kad jis tėvams – pats svarbiausias žmogutis pasaulyje, o tai gali pavykti tik skiriant vaikui pakankamai laiko, ir pabūnant su juo vieniems, be pašalinių.

Laikas – pats vertingiausias mūsų turtas. Visi mes turime tik dvidešimt keturias valandas per parą, septynias dienas savaitėje – nei daugiau, nei mažiau. Praktiškai neįmanoma įvykdyti visų savo pareigų tobulai, kad ir kaip norėtume. Ką daryti? Tiesiog mes turime nusistatyti prioritetus, tikslus, ir savo laiką susiplanuoti taip, kad juos įvykdytume. Mes turime kontroliuoti savo laiką tam, kad pasirūpintume iš tikro aktualiais ir svarbiais dalykais. Kam jūs teikiate pirmenybę savo gyvenime? Kurioje vietoje yra jūsų vaikai? Antroje? Trečioje? Ketvirtoje? Jūs turite tai nuspręsti. Priešingu atveju vaikai gali atsidurti nuošalyje ir kentėti dėl to, kad yra neįvertinami.

Vienintelis vertas turtas gyvenime – tave mylintys asmenys, kurie galbūt abejingi viskam, bet ne tam, kas vyksta su jumis. Kaip mašinai reikia benzino ir tepalo, kad judėtų ir važiuotų, krosniai – kuro, kad šildytų, o jūsų kūnui – sveiko maisto, kad jis gerai funkcionuotų, taip ir jūsų vaikui reikia visų šių aptartų meilės išraiškos formų, kad galėtų augti normaliomis ir sveikomis asmenybėmis.

Vilma Mažeikienė

Šaltinis www.manoego.lt

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook