Kaip sumažinti pilvuko dieglius

Kūdikių pilvo diegliaiKūdikių pilvo diegliai prasideda pirmosiomis gyvenimo savaitėmis. Pilvuką gali skaudėti visiškai sveikam naujagimiui: mažylis staiga ima nenumaldomai verkti ir nė vienas  būdas nepadeda jo ilgam nuraminti. Mažylis išriečia nugarą, lenkia prie pilvuko kojytes ir staiga išsitiesia bei rėkia kiek įmanydamas. Išsekęs trumpam užmiega, bet greitai vėl prasideda pilvuko skausmo priepuolis. Diegliai prasideda tuo pačiu paros metu ir trunka 2-3 valandas.

Viena iš kūdikio pilvuko dieglių priežasčių – netinkamas maitinimas. Jie gali kankinti kūdikį, permaitintą pieno mišiniais, kuriuose yra daug laktozės. Mat, skylant laktozei susidaro dujos. Mažylio pilvukui gali nepatikti mamos mitybos pokyčiai. Šiuo atveju pilvuką pradeda skaudėti praėjus kelioms valandoms po žindymo.

Jeigu kūdikis sunkiau atsirūgsta, jo pilvuke susikaupia daugiau dujų, taigi, jam tai reikėtų daryti dažniau.

Kita priežastis gali būti- motinos stresas. Mamų, kurios nėštumo metu labiau nervinasi, kūdikiai dažniau patiria pilvo dieglius. Nervinga mama savo vidinę būklę perduoda mažyliui: jos rankose kūdikis nesijaučia jaukiai ir saugiai. Dieglių pasekmė yra pilvo pūtimas, nes verkdamas mažylis prisiryja oro.

Kaip sumažinti šiuos nemalonius pojūčius?

Pilvuką mažiau skauda kūdikį paguldžius kniūbsčą. Tai reikėtų daryti prieš kiekvieną maitinimą. 15-20 minučių po maitinimo galima kelias minutes pamasažuoti pilvuką: tai darykite apskritais judesiais šiltu delnu. Galbūt  kūdikis nurims paguldytas ant mamos ar tėčio krūtinės arba pilvuku paguldytas ant rankos, o galva – ant delno. Kitiems padeda lengvi šokio judesiai su kūdikiu ant rankų. Eksperimentuodami rasite tokia padėtį, kuri susilpnins mažylio pilvuko  dieglius.

Kai kuriems kūdikiams padeda kmynų arbatėlė. Pusė arbatinio šaukštelio kmynų užpilkite 100 ml karšto vandens ir  palikite 10 minučių (per šį laiką indą reikia kelis kartus supurtyti). Šios arbatėlės kūdikiui duokite  po 10 -15 ml kelis kartus per dieną, po maitinimo.( Informaciją parengė svetainės redaktorė)

Kūdikių pilvo dieglius sumažins probiotikai

Lietuvos vaikų gastroenterologai teigia, kad atsirado pakankamai efektyvus gydymas, padedantis mažinti kūdikių pilvo dieglius. Šis vienas dažniausių kūdikių negalavimų sėkmingai slopinamas naudojant probiotiką su laktobakterija Lactobacillus reuteri protectis (L. reuteri protectis), išgaunama iš motinos pieno.

“Galima sakyti, kad pagaliau rastas gydymas nuo ištisoms tėvelių kartoms galvos skausmą kėlusio ir nemigo naktis garantavusio kūdikių negalavimo, – sako Lietuvos vaikų gastroenterologų ir mitybos draugijos pirmininkas doc. dr. Vaidotas Urbonas. – Nepaisant medicinos pažangos, iki šiol mažylius kamuojantys pilvo diegliai buvo vis dar nepagydoma liga, kurią į neviltį puolę tėvai gydydavo vieninteliu būdu – sūpuodami kūdikį ant rankų”. Gydytojo teigimu, nuo pilvo dieglių kenčia apie 10–20 proc. visų mažų vaikų, taip pat ir krūtimi maitinamų, net jei jų mamos laikosi griežtos dietos.

Kūdikių pilvo diegliais vadinamas priepuolinis dirglumas, nerimas ir verkimas, trunkantis ilgiau nei 3 valandas per dieną, 3 kartus per savaitę. Pirmieji tyrimai su natūraliai žmogaus virškinamajame trakte gyvenančia bakterija L. reuteri protectis atlikti 2004 m., kai buvo pastebėta, jog kūdikių, kuriems diagnozuoti pilvo diegliai, organizme yra mažesnis kiekis laktobakterijų. Tada padaryta prielaida, kad galbūt papildomai pavartojus laktobakterijų, galima sumažinti ir dieglius. Iš viso su laktobakterija L. reuteri protectis atlikta per 80 tyrimų, taip pat ir vadinamas dvigubai aklas placebu kontroliuojamas tyrimas, kai nei tyrėjai, nei gydytojai, nei ligoniai nežino, ką pacientai vartoja: medikamentą ar placebą.

“Jau po pirmos šio tyrimo savaitės paaiškėjo, jog kūdikiai, gavę L. reuteri protectis, verkė net 74 proc. mažiau, – pasakoja doc. dr. V. Urbonas. – Be to, tyrimų metu buvo pastebėta, kad nustojus vartoti probiotikus su L. reuteri protectis, bakterijos išlieka žarnyne net apie keletą savaičių. Tuo metu nustojus vartoti kitus probiotikus, bakterijų jau po 2-4 dienų žarnyne nelikdavo. Todėl šios naujojo probiotiko savybės labai tiko gydant įvairios kilmės viduriavimą, rotavirusinę infekciją bei antibiotikų sukeltą gerųjų ir blogųjų bakterijų disbalansą”. Dar viena svarbi L. reuteri protectis savybė – šis probiotikas atsparus daugeliui antibiotikų.

35-ios pagrindinių laktobakterijų ir bifidobakterijų padermės randamos kasdieniuose mūsų produktuose, tačiau tik 6-ios jų išlieka keliaudamos virškinamuoju traktu, ir tik 3 išlieka virškinamajame trakte 5 dienas. Todėl gydant įvairias virusines ir virškinamojo trakto ligas, ypač antibiotikais, kartu vartojami probiotikai – preparatai, atitinkamai prisotinti gyvųjų lakto, bifido ar sporas gaminančių bakterijų.

Doc. dr. Vaidotas Urbonas
Lietuvos vaikų gastroenterologų ir mitybos draugijos pirmininkas

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook