Kaip sutaisyti vaikui dantukus be streso?

Vaikas gali nebijoti stomatologoDantų gydytojų bijo ne tik vaikas, bet ir dažnas suaugęs. Vaikų odontologės Sandros Žemgulytės nuomone: „Didžiausia baimė gimsta tada, kai pas specialistą vaikas atvedamas jau įsiskaudėjus dantukui. Pratintis prie odontologo tuomet jau per vėlu – reikia imtis jį nuskausminti ir sutaisyti“, – sako specialistė. Toks susitikimas virsta tikru išbandymu ir vaikui, ir tėveliams: ką daryti, kai nepadeda nei padrąsinimai, nei bandymai nukreipti dėmesį, nei pati geriausia „dantukų fėja“?

Estetinės chirurgijos centro anesteziologas Erikas Užkurnys teigia, kad tokiais atvejais, kai atsiranda skausmingas pūlingas uždegimas, natūralu, jog vaikas nieko neprisileidžia. Tačiau gydyti būtina, nes bakterijos gali sukelti karščiavimą. Vėliau gali nukentėti ir nuolatiniai dantys. „Dideliam bailiukui klinikoje taikoma bendroji nejautra – taip vaikas išvengia papildomo streso, kai baimė yra didesnė net už patį skausmą“, – pasakoja specialistas. Anot anesteziologo, toks gydymo metodas pasirenkamas dažnai, jei vaiko dantys labai prasti ir tvarkyti reikia keletą jų arba vaikas bijo anksčiau patirtų nemalonių pojūčių. Bendra narkozė vaikų odontologijos kabinetuose atliekama vos keliose Lietuvos klinikose, mat procedūroje privalo dalyvauti anesteziologas.

Anesteziologas tikina, kad atminčiai narkozė neturi jokių pasekmių

Anesteziologas sako, kad mamos vengia narkozės, nes bijo, kad ji neigiamai paveiks vaiko sveikatą bei atmintį, tačiau tokios baimės nėra pagrįstos. „Narkozei taikomi trumpalaikio poveikio medikamentai, mieguistas vaikas paprastai išlieka iki valandos“, – sako anesteziologas E. Užkurnys.
Odontologai taiko dviejų būdų nejautrą – tai kaukinė arba medikamentinė anestezija. Pirmuoju atveju naudojamas inhaliacinis anestetikas yra labai lakus – tai reiškia, kad vaikas greitai pabunda, o vaistai pasišalina per plaučius. Bendrinės anestezijos metu skiriami trumpai veikiantys medikamentai (sutrinama tabletė), kurie taip pat pasišalina per kelias valandas.
„Bendrinė nejautra kenkia tiek pat, kiek ir įprasti vaistai. Vaikai su narkoze perrišinėjami 1-2 mėnesius gydant stiprius nudegimus – kad nepatirtų didelio skausmo ir streso. Ši narkozė nekenkia organizmui, o vaistai sukurti specialiai vaikams“, – sako E. Užkurnys. – „Jau po valandos mažasis pacientas gali valgyti, vykti į namus ir užsiimti mėgstamais žaidimais ir kitokia veikla.“

Baimę sukelia patirti nemalonumai

Vaikų odontologėSandra ŽemgulytėOdontologo kabineto kaip kankinimų kambario įvaizdis – jau praeityje. Šiandien daugelyje odontologijos kabinetų vaikai gydomi maloniau, lengviau, o ir odontologams į padeda įvairiausi triukai ir malonios staigmenos vaikams, pavyzdžiui, žaisliukai, plombų spalvos, animaciniai filmukai. Kai kurių vaikų galvose gimstančios baimės neretai yra pačių gimdytojų kaltė.
„Jokiu būdu negalima vaiko gąsdinti odontologu, neparodykite savo baimių, nežadėkite to, ko neišpildysite. Sėkmingai gydyti dantis įmanoma tik tuomet, kai bendradarbiauja visi – vaikas, tėvai ir odontologas,“ – sako Estetinės chirurgijos centro vaikų odontologė Sandra Žemgulytė.
Pasak specialistės, kartais tėvai namie prižada, jog dantų gydytojas nieko nedarys, o paaiškėja, kad dantis gydyti būtina skubiai. Tada gydytojui iškyla dilema – tesėti tėvelių pažadą ar ne.
Apsaugoti vaiką nuo streso galima lankantis pas odontologą profilaktiškai kas pusę metų, kad būtų laiku pastebėtas besivystantis ėduonis. Vizitas pas odontologą rekomenduojamas  išdygus pirmiesiems dantukams.
Mažylio nerimą, ką darys gydytojas, psichologai rekomenduoja sumažinti žaidimu: pasikeisdami suvaidinkite „dantistą“ – vienas kitam patikrinkite ir suskaičiuokite dantukus.

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook