Kaip vaikui susidraugauti su naktipuodžiu

Kada pratinti kūdikį prie naktipuodžioDauguma vaikų tuštintis ir šlapintis į puoduką išmoksta trečiaisiais gyvenimo metais. Pusantrų metų vaikas jau gali išlaikyti šlapimą pūslėje porą valandų, bet pediatrai pataria pradėti mažylį pratinti prie puoduko tada, kai jis ima suprasti, kad tuoj tuštinsis ar šlapinsis. Vaikas turi būti tiek subrendęs, kad galėtų suvokti, ko iš jo nori tėvai ir gebėtų vykdyti paprasčiausius prašymus: nusimauti kelnytes, atsisėsti ant puoduko. Jeigu padėsite vaiką sodinti ant puoduko per anksti, efektas bus atvirkštinis – užuot tuštinęsis į naktipuodį, gali imti jo vengti. Kaip ir sėdėti ar vaikščioti, taip ir sėstis ant naktipuodžio – kiekvienas vaikas pasiruošęs skirtingo amžiaus.

Kada vaikui įdomu?

Kaip tėvams suprasti, kad vaikas nori šlapintis? Tuomet jis, pavyzdžiui, surimtėja, nutyla, čiupinėja kelnytes arba pasako.  Kai mama pastebi, kad vaikas pasiruošęs mokytis naudotis puoduku, metas jį įsigyti. Vaiko dėmesį gali atkreipti įdomesnės formos naktipuodis: į klozetą panašus puodukas – kėdutė, automobilio formos vaikiškas tualetas. Yra ir įmantrių muzikinių naktipuodžių.

Leiskite mažyliui apžiūrėti puoduką, pasėdėti ant jo. Pastatykite naktipuodį  mažylio kambaryje, kad vaikas su juo apsiprastų ir išmoktų ant jo sėdėti. Iš pradžių leiskite jam ant puoduko sėstis su drabužiais. Paaiškinkite, kam šis daiktas reikalingas. Vaikas lengviau tai suvoks, jeigu matys, kaip į naktinį puoduką šlapinasi ar tuštinasi vyresnis broliukas, sesutė ar kiti vaikai lopšelyje. Nesitikėkite, kad vaikas tuojau pat ims naudotis puoduku ir neverskite jo. Sėdėti ant puoduko vaikui turi būti malonu, tuo metu jis gali vartyti knygutę ar žaisti. Leiskite vaikui sėdėti iki valios ir nenukelkite per prievartą. Sėkmę visada skatinkite pagyrimu, o į nesėkmes nekreipkite dėmesio ir mažiau apie jas kalbėkite. Jeigu gėdinsite ar barsite vaiką, paskatinsite nepasitikėjimą savimi arba jam kils noras priešintis bet kokiam jūsų pageidavimui.

Vaikas šlapinasi daug kartų per dieną, todėl išmokyti tai daryti į puoduką nelengva. Gera proga sodinti mažylį ant puoduko – pasirodžius pirmiesiems lašeliams. Galite pasiūlyti puoduką, kai vaikas ilgiau nesišlapina.

Lengviau vaiką išmokyti tuštintis į puoduką. Mat jis tuštinasi tik vieną ar du kartus per dieną ir suaugusiesiems lengviau suprasti, kada jis ruošiasi tai daryti. Puodukas turėtų būti įprastoje vietoje, kad spėtumėte iš karto pasiūlyti vaikui į jį pasituštinti. Padėkite nusimauti jam kelnytes ir atsisėsti ant puoduko. Tik neverskite besipriešinančio mažylio, nes per prievartą jis to nedarys. Jeigu vaikui nepavyko pasituštinti, nebarkite jo, o patikinkite, kad pavyks kitą kartą. Pagirkite sėkmingai pasituštinusį mažylį ir pasakykite, kad jis jau didelis.

Svarbu mokytis ir kitų higienos įpročių: nusišluostyti užpakaliuką, pasinaudojus tualetu visada nusiplauti rankas. Nepamirškite, kad mergaitės šluostytis užpakaliuką turi iš priekio atgal.

Trejų metų sulaukęs mažylis paprastai jau atsisveikinęs su sauskelnėmis ir sėkmingai naudojasi naktiniu puoduku.

Ką daryti prispyrus reikalui ne namie

Paūgėjusį mažylį galima daug kur pasiimti kartu: į parduotuvę, pas draugus, į kelionę. Išvykos dažnai užtrunka ir didžiausia problema, su kuria susiduria tėvai, tampa tualetas.

Pirmaisiais gyvenimo metais vaikas šlapinasi dažniau. Naktiniu puoduku besinaudojantis trejų metų mažylis galbūt jau moka naudotis ir bendru tualetu. Tik jam dar reikia specialios unitazo sėdynės ir pakylos pasilypėti ant jos.

Vaikas nuo pat mažens turi būti mokomas elgtis viešuosiuose tualetuose (parduotuvių, kavinių, poliklinikų). Paaiškinkite, kad sėstis viešajame tualete ant klozeto nehigieniška ir pavojinga, nes ant jo gali tykoti mikrobai. Ten gamtinius reikalus reikia atlikti pusiau stovint arba kruopščiai apvyniojus unitazo kraštus popieriumi. Vandenį svetimame tualete reikia nuleisti apsukus pirštą tualetiniu popieriumi.

Svarbu, kad ten, kur einate, vaikas turėtų kur atlikti savo reikalus. Viešosiose vietose apsižiūrėkite, kur yra tualetas, nedelskite, jei mažylis nori šlapintis. Į išvykas pravartu pasiimti naktinį puoduką. Vaikui itin apmaudu prišlapinti kelnytes, kai jis jau moka to nebedaryti.

Ką daryti gamtiniams reikalams prispyrus vaikų žaidimų aikštelėje, paplūdimyje, prie baseino, parke, užmiesčio sodyboje, automobilyje, traukinyje, lėktuve?  Juk daug kur tualetas toli arba nepritaikytas vaikams. Ne kiekvienas mažas vaikas sugeba atlikti visus gamtinius reikalus sėdėdamas ant didelio klozeto, ne visada patogu ir įmanoma tai padaryti, pavyzdžiui, parko krūmuose. Žinoma, galima susitarti, kad mažylis pakentėtų, bet tai daryti ilgai jis tikrai nesugebės, o ir nelaimė gali ištikti nejučia. Apsišlapinęs vaikas patirs gėdą ir baimę, kad tai gali pasikartoti ateityje. Jeigu mažylis įpras sulaikyti tuštinimąsi, gali užkietėti viduriai. Todėl vėliau jam bus sunku pasituštinti, dėl to plečiasi storoji žarna, galima prarasti gebėjimą sulaikyti išmatas. Todėl geriausia turėti vaiko naktipuodį, bet visur nešiotis jį labai nepatogu.

Nešiojamas naktipuodis

Į tolimesnę kelionę, pavyzdžiui, automobiliu, nebus keblu pasiimti ir įprastinį naktipuodį. Tik gali būti nepatogu jį išplauti. Vaikštinėti mieste ar parke su gana didele manta – tikrai ne geriausia išeitis. Toli nuo namų pravers specialus kompaktiškas vienkartinis vaiko puodukas. Žinoma, jis turėtų būti ne tik lengvas, užimti mažai vietos, bet dar patogus ir patvarus.

Parengė Undinė Gilė

 

 

Comments

comments

Powered by Facebook Comments

Susiję straipsniai

Parašykite komentarą

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Facebook